Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rychlým dostihům ve Světlé Hoře vládli Váňovi koně

Momentka z dostihového závodu ve Světlé Hoře | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

13 2015
Tři dostihy, mezi nimi i hlavní dostih dne, ovládli ve Světlé Hoře na Bruntálsku koně připravovaní trenérem Josefem Váňou a sedlaní jeho synem. Jediné překážkové dostihy v kraji přilákaly na tribuny více než tři tisíce diváků.

V prvním dostihu dne ve Světlé Hoře trenér Josef Váňa koně neměl, ve druhém už ale nebyl od výhry daleko. Ovšem kůň Ringmaster s Josefem Váňou mladším v sedle zaváhal na poslední překážce. Pro Váňu mladšího to bylo poučení, další tři dostihy už své koně přiměl k maximu a Váňovi se mohli radovat z hattricku.

„Nám to tolik nejde, spíše padáme. Není to ono, ti mladí kluci to zatím tolik neumí,“ litoval zkušený velkokarlovický trenér František Holčák. Jeho jezdec Adam Eliáš nezvládl třetí dostih, neudržel se v sedle koně Openly.

Na pád doplatila i ostravská stáj Iron Ladies – ve čtvrtém dostihu spadl Josef Sovka z koně Woodyho. „A to doteď Woody v dostihu ještě nikdy nespadl,“ litoval trenér ostravské stáje Jiří Uhl. „Dráha byla hodně tvrdá a hlavně hodně hrbolatá,“ dodal Uhl.

„Půda byla sice tvrdší, ale to pořadatelům nemůžeme mít za zlé. Přírodě neporučíme a oni určitě udělali maximum pro to, aby to dneska vypadalo slušně. Snažili se, co to šlo. Dráha je tvrdší, ale běhat se na tom dá,“ konstatoval Josef Váňa mladší.

„Jediná věc, která mě trápí, je fakt, že terén je tvrdší,“ připustil i organizátor dostihového dne a trenér domácí světlohorské stáje Čestmír Olehla. „Ale jinak počasí se povedlo, počet návštěvníků bych odhadoval mezi třemi až čtyřmi tisíci, což je veliké číslo. Z tohoto pohledu jsme spokojení. Dostihy byly korektní, nic vážného se koním nestalo, za což jsem rád, protože dostihy byly rychlé,“ hodnotil Olehla. „Řekl bych, že ten tvrdý sport z Pardubic a zahraničí se přesouvá i sem, je to celkově rychlejší.“

A Olehla si stejně jako Holčák posteskl nad výkony jezdců. „Pokud jde o Cherwicka (Olehlův kůň v hlavním dostihu), tam to mladej nejezdil úplně nejlépe,“ zalitoval trenér chyb mladého jezdce Jakuba Spáčila. „Ovšem pokud jde o Celadona ve druhém dostihu, tam ho naopak musím pochválit, protože to druhé místo zajel mistrovsky.“

V hlavním dostihu dne obhajoval loňské vítězství kůň Catch Life trenérky Petry Marcové sedlaný zkušeným žokejem Pavlem Kašným. „Věřili jsme si i přesto, že na startu byli vážně dobří koně. Navíc pevnější dráha nám nevadí, Catch Life má docela rád, když má pevněji pod nohama, lépe se mu pak cválá.“

Nakonec z toho bylo „jen“ druhé místo, o které ještě musel Catch Life bojovat až do finiše s koněm jménem Ter Mill. Triumf patřil koni Rabbit Well s Váňou mladším v sedle.

„Poslední skok byl sice zase jen tak tak, ale ustáli jsme to. Dneska mám na poslední skoky docela smůlu,“ usmíval se po dostizích Váňa mladší. Jednou ho sice zaváhání před cílovou rovinou stálo lepší umístění, přesto se mohl třikrát radovat z vítězství.Najdete na iDNES.czmobilní verze