Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Belgické šílenství. Loučila se legenda, ten, kterému říkají Kanibal

3 2016
V nedělním závodě to nebyl jen souboj van der Poela s van Aertem. 58 tisíc lidí se přišlo podívat i na rozlučku Svena Nijse – legendy cyklokrosu. Ten po letošní sezoně v devětatřiceti ukončí kariéru. A byla to krásná rozlučka.

Když loni v březnu oznámil, že s kariérou skončí po sezoně 2015/2016, mnozí fanoušci tomu nechtěli věřit. Vždyť je to přece Sven Nijs, Kanibal z Baalu, jak se mu přezdívá. Ten je přece nesmrtelný...

Ale ani božský Sven není nesmrtelný.

Louči s kariérou se totiž původně chtěl už čtyři roky zpět. Tehdy nezažil dobrou sezonu, na světovém šampionátu v Koksijde dojel jako poslední Belgičan na sedmém místě a vážně uvažoval o tom, že pokračovat nemá smysl.

Cyklokrosař Zdeněk Štybar přes drobná zaváhání porazil na mistrovství světa v...

Dva rivalové - Zděnek Štybar a Sven Nijs

„Ale ještě ne, ještě naposled to zkusím,“ řekl si. A dobře udělal.

O rok později totiž v Louisville slavil svůj druhý titul mistra světa. „To pro mě byl hrozně důležitý závod. Nejen proto, že jsem v šestatřiceti vyhrál, ale i proto, že jsem se poprvé podíval na jiný kontinent.,“ vzpomínal.

Nově nabitý energií se vrhl do přípravy na další sezonu, ale přišla rána – rozvod s manželkou. „Myšlenkami jsem jinde a není to jednoduché,“ vysvětloval v roce 2014

V celé sezoně tápal. Možná jsem měl skončit hned po mistrovství světa v Americe, přemýšlel.

Ale to by nebyl on, aby se znovu nezakousl a nedal do přípravy maximum.

Po více než roce mohl loni v listopadu zase zvednout ruce nad hlavu a oslavit kýžené vítězství, sice v závodě nižší kategorie, ale přece. Den na to, ho čekal závod Světového poháru v Koksijde. „Asi budu unavený, ale tyhle květiny mě budou dlouho těšit,“ usmíval se.

V neděli pak přidal do sbírky své jubilejní padesáté vítězství v nejprestižnějším poháru a sám tomu nevěřil. „Vlastně je nepochopitelné, že jsem vyhrál.“

Přáli mu i jiní: „Padesát vítězství? To je absurdní číslo,“ nechal se slyšet druhý v cíli Wout van Aert. „Prostě Sven Nijs. Legenda,“ psal Haimar Zubeldia, silniční závodník Treku.

NEMŮŽE UVĚŘIT. Po třech letech půstu se Sven Nijs dočkal v Koksijde vítězství v...

NEMŮŽE UVĚŘIT. Po třech letech půstu se Sven Nijs dočkal v Koksijde vítězství v závodu Světového poháru.


Na světový šampionát v Heusden-Zolderu přijel uvolněný. Kde jinde zakončit svou bohatou kariéru než na mistrovství světa v rodné Belgii a ještě na okruhu v Zolderu, který je pomalu Mekkou cyklokrosu.

„Na ten závod dostal krásnou kombinézu, kterou mají časovkáři. Má na ní napsáno, kolikrát vyhrál závod Světového poháru, kolikrát Superprestige a podobně. Je to posvátná kombinéza a myslím, že si závod užije, nebude pod žádným tlakem,“ řekl před startem Radek Šimůnek.

Opravdu, Nijs žádný tlak necítil, vždyť hlavní dva favorité na prvenství byli dva mladí vlčáci van Aert s van der Poelem. On byl tentokrát tím černým koněm závodu. „Jsem v pohodě, ani mi nepřijde, že to je nějaké speciální mistrovství světa,“ povídal.

Za nevlídného počasí se na něj v neděli přišlo podívat na 58 tisíc lidí! Neskutečné číslo.

Ještě před samotným startem mu přáli kamarádi silničáři: „Hodně štěstí, starouši,“ přál Nijsovi Bernard Eisel, „Hodně štěstí v tvém posledním světovém šampionátu,“ přidal se Gregory Rast. „Doufám v nějaká kouzla. Ať je to tvůj den, Svene,“ napsala další belgická legenda Johan Museeuw.

A Sven znovu ukázal, proč ho belgičtí fanoušci tak milují. Start mu sice úplně nevyšel, ale po pár kolech se se svým žlutým Trekem Boone dostával dopředu a do posledního kola bojoval o medaili. Na tu to nakonec nevyšlo,cílem projížděl čtvrtý ale s rukama nad hlavou, klaněl se publiku, které ho tak milovalo, posílal polibky a fanoušci se mu klaněli. „Jsem šťastný za tento den, Svene, protože to tady v Zolderu byl krásný den. Díky za všechny ty roky. Klobouček,“ napsal jeden fanoušek na sociální síť.

Sven Nijs

Sven Nijs je devětatřicetiletý belgický cyklokrosař. S kolem začal v osmi letech v závodech BMX. Než se začal plně věnovat cyklokrosu, tak na horském kole vyhrál osm belgických titulů. Zvládl vyhrát 50 závodů Světového poháru, pětkrát se radoval z celkového prvenství. V letech 2005 a 2013 se stal cyklokrosovým mistrem světa. Pro svou neutuchající touhu po vítězství se mu přezdívá: Kanibal z Baalu.

Ve stejném duchu se nesly další komentáře na adresu devětatřicetileté legendy.

„Lepší rozlučku jsem si ani nemohl přát. Jestli jsem byl druhý, třetí, nebo čtvrtý, na tom nezáleží. Jsem hrozně šťastný za to, co jsem tady předvedl,“ usmíval se Belgičan v cíli.

Když dorazil do svého bydliště – třítisícové vesničky Baal, čekalo na něj přivítání v místním sále. Dorazilo tolik lidí, že se někteří dovnitř ani nevešli. Nijs se pak rozběhl a skočil do davu rybičku, užíval si to, byl znovu belgickou „rockovou star“.

Takovou oslavu si zasloužil. A nebyla poslední.

Na pátého března je přichystaný rozlučkový závod v Antverpách. Závod s názvem „Merci, Sven“ byl téměř vyprodán hned první den, co se vstupenky dostaly do prodeje. „Organizátoři je tak museli navýšit, ale stejně to nestačilo. Nakonec z toho udělali dvoudenní akci, rozlučkový víkend. Antverpy budou pátého a šestého března praskat ve švech,“ řekl trenér české reprezentace Petr Dlask.

Loučí se legenda, loučí se belgický Jaromír Jágr.Najdete na iDNES.czmobilní verze