Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Švédský šampion vyučuje Krestu

11 2000
M l a d á B o l e s l a v, Z l í n - Když tovární tým Škoda Motorsport v květnu testoval své vozy před startem na Rallye Acropolis, pomáhal mu bývalý mistr světa Stig Blomqvist. Šéfa týmu Pavla Janebu tehdy napadlo, že by služeb vynikajícího seveřana mohl využít také pro jezdecký růst Romana Kresty. Jeho myšlenka se vyplní dnes a zítra. Blomqvist bude čerstvého českého šampiona v automobilových soutěžích školit, jak jezdit na šotolině. S ní nemá Kresta příliš velké zkušenosti, protože v tuzemsku se závodí na asfaltu. "Blomqvist s námi spolupracuje už šest let, takže je logické, že jsme jej oslovili, aby sem přijel," řekl Pavel Janeba.

"Byla to nejschůdnější a nejlevnější varianta. Kresta byl sice v zimě na testech v Norsku u Johna Hauglanda, ale tahat tam kromě jezdce i techniku by bylo neekonomické," dodal. Blomqvist o Krestovi ví jen z doslechu. Proto netuší, co od akce očekávat. Společné testování je naplánováno na dva dny a nemělo by se omezit jen na jednu epizodu. "Další budou v příštím roce," tvrdí tiskový mluvčí týmu Jan Koudelka. "Dva dny jsou akorát. Vycházíme z modelu, který používají jezdci při zkoušení vozů před mistrovstvím světa. Ten sice trvá celý týden, ale jeden jezdec se testování intenzivně věnuje také jen dva dny."

Pro výuku jízdy na šotolině si Kresta nemohl přát lepšího učitele. Blomqvist je mistrem světa z roku 1984, kdy startoval s legendárním Audi Quattro. O rok později se stal vicemistrem. V tuzemsku závodil v roce 1994 na Bohemii s favoritem, letos se s mitsubishi chystá na Britskou rallye.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze