Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Švédovi větev probodla stehno. A český orientační běžec mu zachránil život

Michal Smola | foto: Galgonek VladislavČTK

24 2009
Při tréninku nebo závodě v lese zakopl už tolikrát, že tomu nevěnuje nejmenší pozornost. V posledních týdnech si však zlínský orientační běžec Michal Smola znovu a znovu uvědomuje, že podobná banalita může skončit velkým neštěstím.

Na nedávném mistrovství světa v Maďarsku na ni doplatil Švéd Martin Johansson, a nebýt českého reprezentanta, mohl přijít o život.

V závodě štafet si Švéd vrazil do stehna tři centimetry silnou větev a zarazil si ji dvanáct centimetrů hluboko. Smola mu pomáhal spolu s Francouzem Thierrym Gueorgiouem a Norem Andersem Nordbergem.

"V prvním okamžiku jsem nepředpokládal, že jde o něco vážného. Navíc kluci už větev vytáhli," popisuje Smola. "Ale bylo mi jasné, že jim musím pomoci, Martin chvílemi upadal do bezvědomí. Nordberg běžel do cíle pro pomoc, já s Gueorgiouem jsme ho odnesli k cestě, kam přijela sanitka."

Francouz s Norem přitom Smolovi naznačovali, že to zvládnou sami, že může pokračovat dál. Kdyby je poslechl, Češi by získali zlato.

"Nikdo z týmu mi nic nevyčítal. Všichni říkali, že jsem se zachoval dobře," podotkl 27letý Smola, student doktorandského studia na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.

Místo medaile jej proto těší slova chvály od soupeřů. "Řekl jsem Michalovi, ať běží, že to zvládneme. On ale ukázal, že má velké srdce," napsal na svých internetových stránkách Gueorgiou.

"Všichni tři ukázali obrovský morální charakter. Nemohu jim dát na oplátku medaili, ale mají můj velký respekt jako sportovci i lidé," píše Johansson. K podobně vážným zraněním dochází v orientačním běhu jen ojediněle. O to víc vyniká nezištná pomoc tří běžců.

"V mé generaci nikdo nic podobného nezažil. Pouze zhruba před 15 lety naše nejlepší reprezentantka Jana Cieslarová škaredě spadla ze srázu a zlomila si nohu," vzpomíná.

Zajímavostí je, že Smola pomohl týmovému kolegovi. Ve Švédsku běhá za klub Södertälje-Nykvarn, jehož členem je i Johansson. Oba se proto uvidí už za dva týdny při závodě tamního šampionátu.

"Od té doby jsme spolu mluvili jen jednou," říká Smola. "Ale vím, že je schopný akorát vyjít do schodů. Na žádné běhání to není, rekonvalescence bude dlouhá."

Zato Smola může s buzolou a mapou usilovat o další úspěchy. Naposled se prosadil o víkendu, na mistrovství republiky na klasické trati vybojoval bronz. "Strach z toho, že něco podobného se může stát také mně, nemám. Ale když zakopnu, vzpomenu si na to," přiznal.Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze