Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Švédi florbal vymysleli. Ale teď už je to finská hra, radoval se bek mistrů světa

Juha Kivilehto (vlevo) ve finálovém souboji mistrovství světa 2010 | foto: wfc2010photos

12 2010
Helsinky (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - V osmadvaceti letech startoval na třetím šampionátu a podruhé si z něj odváží zlatou medaili. Finský florbalový obránce Juha Kivilehto si ale tentokrát svými parádními výkony vysloužil v Helsinkách dokonce nominaci do nejlepší sestavy turnaje. Stejně jako další dva jeho kolegové Mika Kohonen a Tero Tiitu.

"Byl to skvělý týden, který bude pokračovat jednou velkou párty," radoval se řízný bek poté, co si na krk pověsil zlatou medaili. Nemohl se nabažit úžasné atmosféry, kterou vytvořilo více než 13 tisíc fanoušků v Hartwall Areně.

"Vyhrát šampionát v domácí aréně, to je prostě neuvěřitelné," pochvaloval si obránce s více než 60 starty ve finském národním týmu.

Švédy ve finále jste přehráli poměrně jednoznačně 6:2, v čem jste byli lepší?
Měli jsme mnohem lépe připravenou taktiku. Věděli jsme, co nás čeká a o každém hráči jsme měli detailní informace. Hodně jsme se soustředili, abychom vyhrávali balonky v rozích hřiště. Někdy to tam bylo hodně tvrdé, ale spoustu těch ztracených jsme vybojovali. A také jsme měli lepší fyzičku, byli jsme rychlejší.

Florbal vymysleli Švédové, ale vy jste jim sebrali poslední dva tituly. Není to teď už finská hra?
Řekl bych, že ano. Není to náhoda, že jsme dvakrát vyhráli. Náš florbal šel hodně nahoru, máme kvalitní ligu a silnou mládež. Ale Švédové mají pořád víc titulů (6), takže stále máme co dohánět.

Finský obránce Juha Kivilehto byl zvolen do All Stars týmu MS 2010

Finský obránce Juha Kivilehto byl zvolen do All Stars týmu MS 2010

Hodně jste prý sázeli na týmový duch?
Ano. A díky němu jsme vyhráli. Byli jsme jako jedno tělo. Bylo to neuvěřitelné a fantastické. Prožili jsme společně několik týdnů, kdy jsme na partě pracovali. Byli jsme v Egyptě, měli hodně soustředění a trávili veškerý čas spolu. Pokud měl někdo potíže, byly to trable nás všech. A to se přeneslo i na hřiště. Když někdo udělal chybu, byla to chyba nás všech a snažili jsme se jí nahradit.

Co si myslíte o českém bronzu?
Pro mě to není překvapení. I proti nám jste hráli dvě třetiny velmi dobře, nic jste nám nedarovali. A kdybychom nedali rychlé góly na začátku třetí třetiny, možná by to bylo drama. Český florbal respektuji, šel hodně nahoru.

Svými výkony jste si vysloužil také místo v All Stars týmu turnaje.
Turnaj vyšel nám všem, a jsme moc rádi, že jsme se v tomto výběru objevili. A moc gratuluji i vašemu brankáři Kafkovi, na turnaji chytal opravdu skvěle. Skoro jako ten na mistrovství světa v hokeji (Tomáš Vokoun), které jste letos vyhráli.

VIDEO: SESTŘIH FINÁLE FINSKO - ŠVÉDSKO 6:2

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze