Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svazy apelují na premiéra Sobotku, aby zajistil financování sportu

Šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval | foto:  Michal Šula, MAFRA

7 2017
Sportovní svazy dopisem vyzvaly premiéra Bohuslava Sobotku, aby zajistil financování sportu. Podmínky nového programu pro dotace na činnost sportovních svazů, který vypsalo ministerstvo školství, považují zástupci sportovního prostředí za nesplnitelné.

Odcházející ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) přesto apeluje na sportovní svazy, aby do pátku podaly žádosti o dotace. Pokud tak učiní, ministerstvo jim garantuje výplatu peněz z programu číslo V do konce června.

Valachová řekla, že o podmínkách mimořádné výzvy jednala v úterý se zástupci sportovních svazů. V červnu by jim ministerstvo chtělo rozdělit 1,3 miliardy korun.

Mimořádnou výzvu vyhlásilo prý právě proto, aby mohlo co nejrychleji sportovní svazy financovat. „Jsme připraveni, pokud svazy do pátku podají žádosti, do konce měsíce tyto částky vyplatit,“ řekla.

Dotace do sportu jsou v kompetenci ministerstva, vzkázal Sobotka

Dotace do sportu jsou podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) plně v kompetencích ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. I situace kolem nich je důvodem, proč by měl Hrad přijmout demisi ministryně Kateřiny Valachové (ČSSD), uvedl v reakci na výzvu sportovních svazů, aby zajistil financování sportu. Podmínky nového programu pro dotace na činnost sportovních svazů, který vypsalo ministerstvo školství, považují zástupci sportovního prostředí za nesplnitelné.

"Poskytování dotací v oblasti sportu je plně v kompetenci ministerstva školství, které za ně také nese odpovědnost. Věřím, že ministryně Valachová v tomto směru činí a učiní vše potřebné," uvedl Sobotka. Konstatoval, že zajištění transparentní podpory sportu a rychlé vyplacení dotací stanovil jako jednu z priorit pro nového ministra školství Stanislava Štecha vedle přípravy rozpočtu a čerpání evropských fondů, které má ministerstvo na starost.

"Demisi Kateřiny Valachové datovanou k 31. květnu jsem na Hrad poslal 26. května současně s návrhem na jmenování nového ministra školství Stanislava Štecha. I tato situace ukazuje, že prezident republiky by měl konat bez zbytečných průtahů, přijmout demisi Kateřiny Valachové a jmenovat nového ministra," dodal Sobotka.

Sportovní svazy ale podmínky nového programu pro dotace na svou činnost považují za absurdní. Mimo jiné prý zabraňují tomu, aby svazy přeposílaly peníze klubům, což je podstatou jejich fungování.

Podle nových podmínek by také měly mít třicetiprocentní spoluúčast, ačkoli podle šéfa Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala žádnými jinými prostředky nedisponují.

Předsedové svazů proto chtějí, aby byly peníze poslány za dříve schválených podmínek a dohodli se, že žádný svaz nebude žádat peníze z nově vypsaného programu.

Valachová uvedla, že se jedná o nedorozumění. Pravidlo třicetiprocentní spoluúčasti platí obecně, ale ministerstvo mimořádně umožní stoprocentní dotaci, tedy nulovou spoluúčast, vysvětlila. Podle ní také není pravda, že sportovní svazy nebudou moct peníze posílat dál klubům.

„Nejde o zákaz, naopak mohou přímo finanční prostředky na základě fakturace a různých úkonů posílat sportovním oddílům,“ uvedla.

Zástupci sportovního prostředí ve středu po svém mimořádném zasedání uvedli, že s nimi ministerstvo podmínky nového programu dostatečně nekonzultovalo a nekomunikovalo s Národní radou pro sport. Na svou funkci proto dnes rezignovalo sedm členů tohoto poradního orgánu včetně všech tří místopředsedů.

Podle šéfa kabinetu ministryně Petra Pavlíka ale byly všechny otázky sportovců odpovězeny na jednání v úterý, kde sportovcům úředníci vysvětlili, jak mohou peníze svým klubům a jednotám distribuovat.

„Byli jsme tam dvě a půl hodiny až do té doby, kdy už žádné další otázky nepřicházely. Na to předsedové svazů zatleskali a odešli,“ řekl. Jejich dnešní vyjádření proti podmínkám programu proto nechápe. Ministerstvo je připraveno s administrací svazům poradit.

Svazům stále nebyla vyplacena ani koruna z programu V, který je zásadní pro jejich činnost. Rozdělení prostředků ministerstvo zveřejnilo v polovině února, ale peníze neposlalo. Jejich vyplácení pozastavilo kvůli podezření na ovlivňování přidělování dotací, kvůli kterému byli zadrženi tehdejší šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta a náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze