Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Svaz chce halový šampionát v roce 2009

11 2003
Praha - Český atletický svaz (ČAS) chce na druhý pokus získat halový evropský šampionát. Jeho výbor totiž rozhodl, že Česko bude kandidovat na ME v roce 2009. Je to již druhý pokus, na mistrovství 2007 nakonec svazrezignoval kvůli chybějícím milionovým zárukám se strany vlády.

"Výbor zevrubně posoudil situaci a rozhodl se usilovat o kandidaturu Prahy na halové mistrovství Evropy v roce 2009," stojí v oficiálním prohlášení ČAS.

"Rozhodnutí má demonstrovat snahu, že nehodláme složit zbraně. Chceme, aby mistrovství Evropy v Čechách bylo. Česká republika si to zaslouží, uděláme pro to všechno," ujistil v Libor Varhaník, předseda mezinárodní komise svazu, který měl kandidaturu na starosti.

Svaz požadoval od české vlády garance více než 50 milionů korun, což Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy považovalo za nepřijatelné a požadavek ani nepředložilo vládě.

Předseda svazu Karel Pilný pak na zasedání rady EAA v Edinburghu kandidaturu na halový šampionát v Praze v roce 2007 stáhl. "Znova nevstoupíme do stejné řeky, proto jsme rok 2007 nemohli opakovat," vysvětlil změnu termínu Varhaník.

Český atletický svaz neměl pro rok 2007 konkurenta, s kandidaturou o dva roky později tak snadnou úlohu mít nebude. Po vládě požadoval 30 milionů na organizaci a něco přes 20 milionů na zbudování rozebíratelného atletického oválu.

Celkový rozpočet šampionátu se má blížit částce 100 milionů korun. Vedení české atletiky chce šampionát pořádat ve víceúčelové hale v Praze, jež se staví pro potřeby hokejového světového šampionátu v příštím roce.

Přihlášku svaz bude muset podat příští rok, k volbě dojde o další rok později. "Přesné termíny ještě nejsou," uvedl svazový manažer Varhaník.

"Pro mě je prioritou navázat na jednání, která jsme vedli s ministerstvem," podotkl Varhaník, "a snažili se je přesvědčit, že je ta akce pro českou atletiku dobrá. Abychom našli společnou řeč," pravil. "Musíme najít cestu, protože jsme zaznamenali, že to lidem není lhostejné," dodal.

Na českém území se šampionát podobného významu konal před 25 lety, kdy rekonstruovaný stadion na Strahově hostil mistrovství Evropy pod širým nebem. Soutěž evropského formátu naposledy čeští fanoušci viděli v roce 1999, kdy se na stejném místě konala superliga Evropského poháru vícebojařů.Najdete na iDNES.czmobilní verze