Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


„Svatá trojice“ se míjí. Už zase na souboj Bolt, Gay i Powell nedojde

Asafa Powell | foto: AP

6 2010
Už rok svět marně čeká, kdy proti sobě v jednom závodě stanou Bolt, Gay i Powell, tři giganti stovky. Dnes to nakonec budou jen první dva.

Říkají jim svatá trojice. Třem sprinterům, po jejichž přítomnosti touží každý atletický mítink. Málokterý je získá. A aby se na stovce utkali všichni tři, to už je takřka atletická sci-fi.

Dnes ve Stockholmu se to mělo stát: Usain Bolt kontra Tyson Gay kontra Asafa Powell. Sportovní spektákl první kategorie. Tři nejrychlejší muži planety proti sobě, teprve podruhé v historii.

Jenže... Ouha. Zase nic.

"Nejde to, Asafa nepoběží," uslyšel včera večer v telefonu Rajne Söderberg, šéf mítinku. Hned se mu hůř spalo.

Asafa Powell byl tím, kdo vycouval tentokrát. Nejenže si při Diamantové lize v Paříži zranil tříslo, přidalo se i zranění kolenní šlachy a zad.

Usain Bolt

Usain Bolt

Asafa Powell

Asafa Powell

Tyson Gay.

Tyson Gay

Ve středu ráno testoval své tělo při startech z bloků. Ne, nebyl schopen vyběhnout bez bolesti. "Jsem z toho zničený," říkal. "Tak jsem se těšil. Závody proti Usainovi a Tysonovi ze mě dostanou to nejlepší. Ale ve stavu, v jakém jsem, bych měl problémy doběhnout do cíle."

Bolt vládne historickým tabulkám časem 9,58, Gay má na kontě 9,69, Powell 9,72. Letošnímu pořadí vedou Bolt a Powell (oba 9,82) před Gayem (9,94).

Vůbec poprvé měli proti sobě stanout ve finále pekingské olympiády, tehdy však zraněný Gay předčasně vypadl. Loni se až do srpna sobě vyhýbali, než došlo na "explozi síly" a Boltův rekord ve finále berlínského mistrovství světa.

"Jsem z toho zničený, tolik jsem se těšil. Ale můj stav mi to nedovolí."

Asafa Powell

Letos se podle smlouvy, kterou uzavřeli s IAAF, měli střetnout již na Diamantové lize v New Yorku. Nestřetli, Gay i Powell řekli NE.

Stockholmský souboj údajně zařídila a uhradila firma Samsung, hlavní sponzor Diamantové ligy. Cena zůstala utajena.

"Pokud by se utkali na mítinku, který do Diamantové ligy nepatří, pak by to organizátory stálo celkem 500 až 700 tisíc dolarů," soudí atletický manažer Alfonz Juck. "Pro Stockholm asi tak drazí nebyli, protože ve smlouvách s IAAF měli, že se letos při Diamantové lize musí utkat třikrát."

Třikrát? Jednou by stačilo. Ale Powell už možná do konce roku nic nepoběží. Navíc další plánovaný souboj v Londýně zrušil pro změnu Bolt, protože nechce v ­Británii závodit kvůli daňovým zákonům.

A příští rok? Před mistrovstvím světa v Tegu opět očekávejte hru na schovávanou. "Diamantová liga na ně bude tlačit, aby se aspoň jednou před Tegem utkali. Ale je otázka, jakou smlouvu s ní budou ochotni podepsat," říká Juck.

Usain Bolt svým typickým způsobem slaví triumf v závodě na 100 metrů v jihokorejském Tegu (19.5.2010)

Usain Bolt svým typickým způsobem slaví triumf v závodě na 100 metrů v jihokorejském Tegu (19.5.2010)

Nicméně i tak se má Stockholm dnes na co těšit. Vždyť také duel Bolt – Gay bude mít letos premiéru. "Zkraje sezony jsem byl v depresi," říká Američan Gay. "Teď jsem v pohodě. Mohu Usaina porazit."

Bolt zatím dovádí v obchodě, kde prezentuje svoji novou kolekci oblečení. Dostává tu triko s vyobrazením, jak závodí na lvovi. A švédským fanouškům vzkazuje: "Když budete pořádně hlučet, možná ho ze sebe strhnu."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze