Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Suverénní Špotáková je na ME ve finále. Postupují i Klimešová, Masná a Bába

Barbora Špotáková | foto: AP

27 2010
Barbora Špotáková suverénně prošla na atletickém ME v Barceloně do finále soutěže oštěpařek. Světová rekordmanka potřebovala k postupu jediný kvalifikační hod, výkonem 65,56 metru překonala limit o šest metrů. Češky budou mít ve finále dvojí zastoupení, postoupila i Jarmila Klimešová. Do finále na trati 800 metrů se probojovala Lenka Masná, ve finále výškařů bude i Jaroslav Bába.

o finálových disciplínách čtěte zde

Oštěpařské Špotákové se splnilo přání nejen házet ve druhé kvalifikační skupině, ale zároveň se na olympijském stadionu příliš nezdržela. Hned úvodním hodem překonala limit o více než šest metrů a mohla si tak jít v klidu znovu sbalit a šetřit síly na čtvrteční finále. Špotáková kvalifikaci vyhrála o půl metru před Němkou Christinou Obergföllovou.

"Pořádně to ze mě spadlo. Takový bobky, jak se říká, to už jsem dlouho neměla," uvedla Špotáková. Soustředila se hlavně na techniku hodu, aby se jí podařilo odhodit oštěp přesně do točícího se větru. "Loket trochu cítím, určitě to zítra bude bolet, ale já jsem na to připravena a budu bojovat. Chci medaili," prohlásila.

Do finále olympijskou vítězku z Pekingu doprovodí Jarmila Klimešová. Devětadvacetiletá někdejší juniorská mistryně světa sice nesplnila kvalifikační limit, ale hod dlouhý 58,45 metru ze třetí série nakonec stačil k postupu.

Trápila se Maria Abakumovová. Stříbrná z Pekingu měla po dvou sériích nejlepší pokus těsně za 56 metrů. Až závěrečným hodem stříbrná z olympiády v Číně překonala postupovou metu.

Masná zazářila na 800 metrů

Skvěle si vedla Lenka Masná v rozbězích na 800 metrů. Pětadvacetiletá česká reprezentantka poprvé v kariéře pokořila hranici dvou minut.

Čas 1:59,71 je jejím novým nejlepším maximem, které vylepšila o 39 setin. Masná tak postoupila přímo do pátečního finále. Navíc je první českou půlkařkou od Ludmily Formanové, která se dostala pod dvě minuty, a první finalistkou na vrcholné akci po deseti letech.

"Měla jsem výhodu, že jsem věděla, jak musím běžet. Ale bylo to zatraceně rychlé," řekla Masná v cíli.

Musela se držet v čele a útočit na přímou postupovou pozici. "Tak jsem v rovince zabrala a šla na krev. Vyšlo to, super," prohlásila. Měla radost z času, ale ještě větší z postupu. Z 25 půlkařek totiž měla až patnáctý čas. "Byla jsem realista," přiznala, že by ji vyřazení nepřekvapilo.

Když vbíhala do cílové rovinky, už si jen říkala: Snad mi nedojdou síly. "Člověk už v té chvíli nepřemýšlí. Věděla jsem, že buď a nebo. Buď to tam říznu a vydržím, nebo nepostoupím," líčila.

Ve finále bude čekat a reagovat podle vývoje závodu. Předtím si ale dá dva dny volno. "To je dobře, protože jsem běžela poprvé takhle rychle, nevím, co to se mnou udělá," uvedla.

Nejrychlejší v rozbězích byla Ukrajinka Kljuková časem 1:58,89.

Bába skočil 226, stejně jako osm dalších soupeřů

Do prvního evropského finále se podívá také výškař Jaroslav Bába. Český reprezentant stejně jako osm jeho soupeřů překonal laťku ve výšce 226 centimetrů, na postupovou výšku 228 už tak nedošlo.

Bába dal 215 a 219 na první pokus, na 223 a 226 jednou opravoval.

"Říkal jsem, že to bude stačit," radoval se z postupu. Trápilo ho bolavé lýtko, které mu po alergické reakci na štípnutí hmyzu nateklo. "Až dneska jsme zjistili, proč mě to bolí. Štípanec vůbec nebyl vidět. Snad se to do finále zlepší," uvedl.

Finále výškařů je na programu ve čtvrtek v 18:30.

Velebův čas na postup nestačil

Pro českého sprintera Jana Velebu skončil šampionát hned v úvodní disciplíně. Mladý závodník na své první velké akci zaběhl čas 10,68, což znamenalo až poslední sedmé místo v prvním rozběhu.

Velebův běh vyhrál Brit Dwain Chambers (10,21), který v minulosti pykal za užití nedovolených látek. Ještě o dvě setiny rychlejší byl vítěz kvalifikace Christophe Lemaitre z Francie. Semifinále bral ještě čas 10,58.

Dwayne Chambers z Velké Británie si běží pro postup do semifinále závodu na 100 m..

Dwayne Chambers z Velké Británie si běží pro postup do semifinále závodu na 100 m..

Přímo postupuje také irský sprinter Jason Smyth, první paralympionik, který startuje na mistrovství Evropy. Dvojnásobný paralympijský vítěz z Pekingu, jenž trpí genetickou Stargardovou chorobou a postupně ztrácí zrak, byl čtvrtý v čase 10,43.

Do dalších bojů postoupili čtyři nejlepší z pěti rozběhů a další čtyři podle časů. Semifinále a finále jsou na programu ve středu.

V dopoledním programu se dařilo českým překážkářkám

Dopolední program úvodního dne šampionátu začal dílčí českou radostí. V rozbězích na 400 metrů překážek se dařilo Zuzaně Hejnové a Zuzaně Bergrové, které postoupily do středečního semifinále.

Dál neprošla pouze Kristina Volfová, která v posledním čtvrtém rozběhu obsadila sedmou pozici (58,42).

Na olympijském stadionu v Barceloně postoupily do semifinále ze čtyř rozběhů vždy tři nejlepší překážkářky a další čtyři díky času.

rozhovor s hejnovou čtěte zde

Česká rekordmanka a medailová naděje Hejnová si postup ve druhém rozběhu s přehledem kontrolovala. Nad soupeřkami postupně navyšovala svůj náskok a díky tomu mohla cílovou rovinku vyklusat a šetřit síly do dalších bojů. Svůj rozběh vyhrála časem 55,36.

"Snažila jsem se běžet mezi překážkama tak, jak mám, takže to vypadalo, že běžím rychle. Ale konec jsem pustila. Jsem spokojená," řekla v cíli Hejnová.

Její čas byl nakonec pátý nejlepší, nejrychlejší byla Ruska Anťuchová (54,29).

Česká překážkářka Zuzana Hejnová s přehledem postoupila z rozběhu.

Pětadvacetiletá Bergrová následující rozběh dokončila na čtvrtém místě (56,55), musela proto čekat na výsledky ostatních soupeřek. Nakonec se kvalifikovala jako úplně poslední. "Když jsem přišla na stadion, byla jsem nervózní," přiznala Bergrová. "Možná jsem byla i přemotivovaná," připustila.

Závod se jí nepovedl ani technicky. "Cupitala jsem tam, na to, jak mám dlouhé nohy. Ve středu bude oprava," prohlásila před semifinále, které ve středu začíná od 20:15.

Cechlová bez platného pokusu

Obrovským zklamáním skončila kvalifikace pro Věru Cechlovou. Pátá žena letošních evropských diskařských tabulek (63,40) neměla v Barceloně ani jeden platný pokus. Limit 60 metrů přehodily jen tři její soupeřky, na postup tak nakonec stačilo i lehce přes 56 metrů.

rozhovor s cechlovou čtěte zde

"Byla jsem přehecovaná, nedokázala jsem se uvolnit," hledala Cechlová příčiny nezdaru. "Je to velké zklamání."

Jednatřicetiletá česká diskařka byla před osmi lety v Mnichově čtvrtá, na minulém šampionátu v roce 2006 v Göteborgu sedmá. Barcelona byla jejím posledním ME. "Bylo to mé poslední mistrovství Evropy," řekla.

Věra Cechlová v kvalifikaci diskařek na ME v Barceloně

Věra Cechlová v kvalifikaci diskařek na ME v Barceloně

Koulařka Kárníková v kvalifikaci poslední

Šampionát skončil pro Janu Kárníkovou. Devětadvacetiletá reprezentantka skončila daleko za svým letošním maximem a výkonem 15,56 metru obsadila poslední místo. Ve finále bude čtrnáct závodnic, které přehodily postupový limit 17,50 metru.

ČEŠI V KVALIFIKACÍCH A ROZBĚZÍCH - ÚTERÝ

DISCIPLÍNA KDO VÝKON POSTUP
400 m př. Ž Hejnová 55,36 ANO
400 m př. Ž Bergrová 56,55 ANO
400 m př. Ž Volfová 58,42 NE
koule Ž Kárníková 15,56 NE
disk Ž Cechlová - NE
oštěp Ž Klimešová 58,45 ANO
oštěp Ž Špotáková 65,56 ANO
výška M Bába 226 ANO
100 m M Veleba 10,68 NE
800 m Ž Masná 1:59,71 ANO

me v barceloně - rozběhy a kvalifikace

MUŽI

400 m - rozběhy:
1. Bingham (Brit.) 45,49, kladivo - kvalifikace: 1. Charfreitag (SR) 77,70

100 m - rozběhy:
1. Lemaitre (Fr.) 10,19, ...30. Veleba (ČR) 10,68 - nepostoupil.

Výška:
1. Uchov (Rus.) 226, ...5. Bába (ČR) 226.

ŽENY

800 m - semifinále:
1. Kljuková (Rus.) 1:58,89, ...7. Masná (ČR) 1:59,71.

Oštěp:
1. Špotáková 65,56, ...7. Klimešová (obě ČR) 58,45.

400 m př. - rozběhy:
1. Anťuchová (Rus.) 54,29, ...5. Hejnová 55,36, 16. Bergrová 56,55 - postoupily, 29. Volfová (všechny ČR) 58,42 - vyřazena

Disk - kvalifikace:
1. Grasuová (Rum.) 62,10, ...Cechlová (ČR) bez platného pokusu - vyřazena.

Koule - kvalifikace:
1. Kleinertová (Něm.) 18,98, ...19. Kárníková (ČR) 15,56 - vyřazena

Autoři: ,


PRAGMA personální agentura s.r.o.
Strojírenský zámečník-svářeč

PRAGMA personální agentura s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze