Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Superkompenzační křivka. Bude to pro skifaře Synka ta pravá zlatá šifra?

Ondřej Synek při tréninku. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

5 2010
Lake Karapiro (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Česká sázková kancelář Chance pasovala Ondřeje Synka na světové zlato s nejlepším kurzem 2,15. Dokonce i novozélandští novináři před finále odepisovali Synkova největšího soka Mahe Drysdalea pouze ke stříbru (kurz Chance 2,30) s poukazem na jeho bolavá záda.

Světové finále skifařů je na Novém Zélandu na programu v noci. Co veslařské bitvě roku předcházelo? Jak se "štelovalo" veslařovo tělo z 365 dnů v roce právě pro jeden jediný?

"Není to žádná věda. Jednou v tréninku ubrat, vzápětí přidat, dobře jíst a hodně spát," zlehčuje svou práci Synkův trenér Milan Doleček.

Ve skutečnosti je to věda docela sofistikovaná. A to i přesto, že Doleček se Synkem nepoužívají ani služeb biochemiků, ani stravovacích poradců, ani astrologů ani kohokoli jiného. Doopravdy věří jen sami sobě, trenérovu zápisníku a řeči závodníkova těla. "Ondra cítí a rád si řekne, co právě v tréninku potřebuje."

Trenér přirozeně nevyloží do novin kompletní know-how, nicméně aspoň v obrysech lze jeho postupy načrtnout. "Základem naší společné práce s Ondrou je takzvaná superkompenzační křivka," říká Doleček.

Ondřej Synek v posilovně.Ondřej Synek v posilovně.Ondřej Synek v posilovně.

"Ta vychází ze základního běhu světa, že nelze být pořád nahoře, vše se pohybuje v křivkách." A tak se často snaží cíleně závodníka "srazit na kolena", aby se vzápětí jeho tělo vyšvihlo nahoru.

Reportér

na Novém Zélandu

MS ve veslování sleduje přímo na Novém Zélandu reportér MF DNES Petr Čermák. Informace si můžete pustit také na Radiožurnálu.

I během velkých šampionátů či olympiád lze proto Synka spatřit, kterak se během tréninku trápí na skifu s "brzdou" neboli gumou, jež obepíná trup lodi, a tak ji pekelně zpomaluje.

Je to podobný systém, jako třeba někdejší pověstné hokejové tréninky sovětské sborné v olověných vestách – když pak sportovec zátěž odhodí, získává pocit, že "létá".

"Samozřejmě tohle nelze provádět den před finále, ale pokud jsou mezi závody delší než jednodenní pauzy, funguje to. I sem na Zéland jsme si brzdící gumu přivezli," říká trenér.

Posledních 24 hodin před dnem D střídá "hrubou" práci jemné dolaďování. Tady už hodně záleží i na hlavě závodníka. "Při posledním tréninku na lodi zhruba 30 hodin před plánovaným startem finále si Ondra dokonce přidával, cítil se na koni," prozradil na Zélandu Doleček.

Ondřej Synek na mistrovství světa na Novém Zélandu

Český skifař též stačil pozlobit pořadatele, když 24 hodin před finále odmítl coby nejžhavější favorit účast na tiskovce finalistů skifu.

"S hodnými nic velkého nevyhrajeme," řekl manažer reprezentace Dušan Macháček. Nejspíš odkazoval na legendárního Václava Chalupu, jenž vždy ochotně komukoli vyhověl, ale na světové zlato za 20 let kariéry nedosáhl.

Obvykle rovněž vstřícný Synek místo hovorů s novináři den před finále raději naslouchal řeči svého těla: protáhl se na trenažéru, dobře se najedl, důkladně se prospal a pak... Prolomí v noci zlaté tabu českého veslování?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze