Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ten, který zpackal Superbowl. „Moje vina,“ kál se kouč Seattlu

KLÍČOVÝ MOMENT. Obránce Malcolm Butler (v bílém) těsně před koncem Superbowlu odstrčil Ricarda Locketta a zachytil přihrávku Seattlu, která by znamenala otočení skóre. Díky této akci se z titulu radovali New Englad Patriots. | foto: AP

2 2015
Ten okamžik jej nejspíš bude strašit do konce života. Pete Carroll si vybudoval renomé jednoho z nejuznávanějších koučů NFL, v pondělí nad ránem českého času si však vysloužil nelichotivý titul muže, který učinil „nejhorší rozhodnutí v historii Superbowlu.“

Seattle Seahawks měli ve finále zámořské ligy amerického fotbalu na dosah obhajobu loňského vítězství. Proti New England Patriots si sice ve čtvrté čtvrtině nechali vyfouknout desetibodové vedení, poslední slovo však patřilo jim.

Po zázračném zákroku Jermaina Kearse, který v pádu s obrovskou dávkou štěstí zachytil divoce hopsající míč, se zdálo, že hvězdy jsou nakloněny Seattlu. Seahawks sice stále prohrávali 24:28, ale následnou akcí se dostali necelý yard od koncové zóny svého soka. Ten necelý yard je dělil od touchdownu a tím pádem obhajoby titulu. Do konce duelu zbývalo pouhých 26 sekund, takže Patriots by zbylo minimum času na odpověď.

Fotogalerie

Nikdo z hráčů, desítek tisíc fanoušků na stadionu ani stovek milionů diváků u televizí v tu chvíli nepochyboval, že míč dostane do ruky Marshawn Lynch. Pro hromotluka přezdívaného Bestie by uběhnutí toho kousíčku hřiště mělo být hračkou, zvlášť, když by na něj měl víc než jeden pokus.

Jenže kouč Carroll udal osudový pokyn: „Budeme házet.“

Zpětně se to jeví jako bláznivé rozhodnutí, které vedle sázky na Bestii působí jak zbytečný risk. Protřelý Carroll však měl své důvody. Dobře věděl, že celá obrana očekává Lynchův běh, proto se rozhodl pro překvapivé řešení.

Řešení, které skutečně překvapilo všechny. Až na jednoho muže. „Věděl jsem, co se stane. Nevím jak, ale prostě jsem to věděl,“ prozradil obránce Malcolm Butler.

Až do Superbowlu naprosto neznámý hráč přečetl záměr Seahawks, vrhnul se před svého protivníka a přihrávku quarterbacka Russella Wilsona uzmul on sám. Takzvaná interception sebrala Seattlu míč a pár vteřin před koncem i veškeré naděje. „Představoval jsem si, že do utkání promluvím nějakým výrazným způsobem, ale realita předčila všechny mé sny. Byl jsem požehnán,“ jásal Butler.

Zato na druhé straně zavládl šok. „Nemám slov. Nikdy to nepochopím,“ vyznal se obránce Seattlu Bruce Irvin. A nebyl zdaleka sám. „Je to moje vina. Já jsem učinil rozhodnutí,“ prohlásil Carroll. 63letý kouč, který v Seattlu sestrojil nejdominantnější obranu posledních let a skoro nezastavitelnou mašinu na výhry, poté vysvětloval své pohnutky. Jakkoli logicky znělo jeho argumenty, pro většinu milovníků šišatého míče zůstal tím, který zpackal Superbowl.

Nic na tom nezměnila ani slova quarterbacka Wilsona, který se pod prohru podepsal svou přihrávkou do rukou soupeře: „Byla to dobrá akce. Kdyby chytil míč náš hráč, byl by to naprosto rozdílný příběh.“

Jenže míč chytili Patriots...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze