Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Blíží se Super Bowl: zámořská sportovní událost číslo 1

V PALBĚ OTÁZEK. Demaryius Thomas na tiskové konferenci před Super Bowlem. | foto: AP

1 2014
Tak moc by si přál, aby jej mohli jeho blízcí sledovat z hlediště. Tak moc - vždyť Demaryius Thomas z celku Denver Broncos si brzy splní tužbu, kvůli níž desetitisíce kluků hrají americký fotbal. Vyběhne do Super Bowlu, jedné z nejsledovanějších sportovních akcí světa, jíž vrcholí liga NFL.

Jenže Thomas se nedočká. Jeho matka si odpykává ve vězení dvacetiletý trest, jeho babička dokonce doživotní. Obě byly zapleteny do obchodu s drogami. "Máma mi řekla: Já věděla, že na to máš," líčil dojatý Thomas. "Každý můj zápas sledují a mají při tom na sobě naše dresy."

Jeho příběh patří k mnoha zajímavým story, jimiž se americká média plní rok co rok. Drsní a potlučení chlapi na obou stranách jsou rozebírání do nejmenších detailů a osvětlují se osudy, jakým je třeba ten Thomasův.

Na druhé straně v barvách Seattlu Seahawks ještě více fascinuje životní cesta neslyšícího Derricka Colemana. Ač musí spoluhráčům a kouči odezírat ze rtů, probil se mezi elitu amerického fotbalu a je už jen krůček od sportovní extáze.

"Je to skromný kluk, který dře neuvěřitelně tvrdě," sklání se jeho spoluhráč Richard Sherman. "Nikdy se na nic nevymlouvá. Je skutečnou inspirací."

Na stadionu v New Jersey se Broncos a Seahawks střetnou poté, co odbije nedělní půlnoc. I do Česka už dorazila móda Super Bowl party, přenosy kromě amerických kanálů nabízí i Sport 1 a Sport 2 HD.

V zámoří se čekají přeplněné sportovní bary; vyprodané tribuny jsou samozřejmostí. Super Bowl je bakchanáliemi peněz, téměř každý rok trumfuje sám sebe v příjmech za reklamu - obrovské částky za krátké spoty už jsou tradicí srovnatelnou se sportovní stránkou události. Tentokráte stanice Fox nasadila cenu za půlminutovou reklamu na čtyři miliony dolarů (přes 80 milionů korun).

Stejné velikášství platí o vystoupeních hudebních velikánů: letos show obstarají Red Hot Chilli Peppers a zpěvák Bruno Mars.

A sportovní stránka? Jak připomněla agentura AP, teprve podruhé za 48 let historie Super Bowlu se střetne tým s nejsilnější ofenzivou proti tomu, jenž naopak nejlépe brání - role jsou tak dané, Seahawks mají pečlivou defenzivou čelit smršti soupeřů z Denveru.

Ať vyhraje kdokoli, jedno je jisté. Bude to - jako každý rok - pro mnohé nezapomenutelný den. "Tak jako jsem kdysi nemohl uvěřit tomu, že mi mámu a babičku odváděla policie, teď zase nevěřím, že tu stojím a čeká mě Super Bowl," řekl Demaryius Thomas.

Teď ještě jestli bude jeho splněný sen i snem vítězným.Najdete na iDNES.czmobilní verze