Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sundal Maldonada. Havárie v Číně skončila trestem pro Buttona

NIKDE NIKDO. Jenson Button při tréninku na Velkou cenu Číny F1. | foto: AP

12 2015
Venezuelský závodník formule 1 Pastor Maldonado je proslulý bezhlavými kousky na trati, za něž pravidelně sbírá tresty. Tentokrát se však zcela výjimečně stal obětí jiného jezdce. A zrovna toho nejzkušenějšího v seriálu.

Výsledky závodu najdete ZDE

Fotogalerie

Jenson Button má mezi jezdci formule 1 výjimečné postavení. A nejen proto, že žádný jeho soupeř nemá na kontě tolik závodů formule 1 jako on. Je považován za typického britského gentlemana, který se tak chová i na trati. Nikdy zbytečně neriskuje, v soubojích nechává soupeřům dost místa a málokdy se zaplete do nehody.

Tentokrát to však byl právě mistr světa ze sezony 2009, který nezvládl řízení. Po napínavém souboji ho předjel Pastor Maldonado s vozem Lotus, Button si to však nechtěl nechat líbit a na konci cílové rovinky ve 48. kole se pokusil dostat zpátky na 13. místo. Nevyšlo mu to.

Jindy opatrný Button špatně odhadl situaci a zezadu trefil monopost svého soupeře. Výsledkem bylo polámané přední křídlo Britova vozu McLaren-Honda a zničená záď Lotusu venezuelského pilota. Oba skončili v únikové zóně, a i když v závodě pokračovali, jejich vozy srážkou významně utrpěly.

Po závodě byl Jenson Button potrestán ztrátou pěti vteřiny v konečném pořadí, která odsunula ze třinácté na čtrnáctou příčku. Není to nic, co by ho mělo dlouho mrzte, proto bez potíží přiznal, že na vině srážky byl on.

„Myslel jsem, že je na vnitřku dráhy dost místa... Nevím, co jiného bych k tomu řekl. Nikdy si nepřejete, aby se podobné věci stávaly. Zhodnotil bych to tak, že jsem udělal chybný úsudek,“ sdělil britský závodník.

Pastor Maldonado se dozadu mezi zatím pomalé vozy McLarenu dostal kvůli své chybě, když netrefil nájezd do boxové uličky a mířil svým monopostem někam mezi tribuny, než ho traťoví komisaři poslali zpátky na trať. Jen se divil, jak a proč ho Button trefil.

„Byl to pěkný souboj, ale potom myslím totálně netrefil brzdný bod,“ sdělil Venezuelan. „Jeli jsme každý jinou stopu a měl otevřené DRS, takže myslím, že musel udělat chybu.“

Autor:


Okurková limonáda v 7 minutách!
Okurková limonáda v 7 minutách!

Vyměňte kupované limonády za domácí.

Najdete na iDNES.czmobilní verze