Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Loni se učila znovu chodit, teď je zlatá. Bolavý příběh Číňanky Suej

Suej Wen-ťing (nahoře) a Chan Cchung během volných jízd dvojic na mistrovství světa v Helsinkách. | foto: AP

1 2017
Málokdo z krasobruslařů může říci, že na ledu ztvárnil svůj vlastní příběh. Čínská sportovní dvojice Suej Wen-ťing, Chan Cchung to udělala. Na samém konci pak zažila v Helsinkách ve čtvrtek večer happy end. Zlaté medaile mistrů světa.

Čtyři a půl minuty volné jízdy jim Paul Simon z reproduktorů Hartwall Areny zpíval píseň Bridge over Troubled Water. Most přes neklidnou řeku.

Tak to vymyslela jejich dvorní choreografka Lori Nicholová.

Tu skladbu si pro čínský pár Suej - Chan už delší čas schovávala. Loni, v nejtěžším roce jejich kariéry, potom navrhla: „Na tuhle hudbu stvoříme jízdu, kterou odvyprávíme váš příběh.“

Když jim svoji ideu vysvětlila, oba nadšeně přikývli: „Skvělý nápad.“

V letech 2010 až 2012 se stali trojnásobnými juniorskými mistry světa, později dvakrát i vicemistry mezi dospělými.

Jenomže loni na jaře se vše pokazilo.

Ve čtvrtečním večeru v úvodu své volné jízdy na helsinském ledu předvádějí, že na sebe hledí pohledem plným obav. Vzápětí bruslí jeden za druhým s rozpřaženými pažemi. Jak Nicholová vymyslela, symbolicky tak znázorňují začátek tvrdého roku.

Po mistrovství světa 2016 si totiž zranění Suej vyžádalo sérii operací obou chodidel. „Neměla jsem jistotu, zda se vrátím a budu pokračovat,“ přiznává čínská krasobruslařka.

Spirála smrti při jízdě vyjadřuje napjatou atmosféru v průběhu operací a po nich. „Lékaři mě ujišťovali, že se mi brzy povede lépe, ale nebylo tomu tak,“ vzpomíná Suej.

Rekonvalescence trvala příliš dlouho, musela se srovnat s návalem negativních myšlenek. Chan ji v těžkých časech neustále ujišťoval: „Ty se vrátíš.“ Ona o tom pochybovala.

Suej Wen-ťing (vlevo) a Chan Cchung, mistři světa z Helsinek.

Po odhozeném salchowu teď krátce pozdvihne koleno, čímž znázorňuje bolest, se kterou po operacích dlouze bojovala. „Týden jsem nemohla v noci ani usnout, dokud mi doktor nedal tišící injekci.“ Sto dní proležela na lůžku, než se doslova začala znovu učit chodit.

Ve druhé polovině volné jízdy si Suej stoupne Chanovi na brusle, pažemi ho obejme kolem krku. Tolik je mu vděčná za podporu, jakou jí v kritických měsících poskytoval.

Zvedačku v závěru programu doprovázejí Simonova slova „Mostem přes neklidnou řeku já chci ti být.“

Loni na podzim se skutečně spolu vrátili na tréninkový led. S obrovským elánem. „Nebyli jsme potom k zastavení,“ říká Chuej.

Teprve letos v únoru mohli nastoupit ke svému prvnímu závodu sezony - a hned vyhráli mistrovství čtyř kontinentů v Koreji!

„Před ním jsem spala jen tři nebo čtyři hodiny denně, tak nervózní jsem z návratu byla,“ říká Suej. Když jim v Koreji dozněla hudba, dojetím se rozplakala. Dokonce i soupeři jim tvrdili: Měli jsme slzy v očích.

Extrémní dojetí se po skončení jízdy zrcadlí v jejich obličejích také ve čtvrtek v Helsinkách. Předvedli vynikající, těžkými prvky nabitý program. Sice s pádem Suej po sólovém trojitém salchowu, zato se čtverným twistem.

„Bruslili do hudby a ne od prvku k prvku,“ chválí je v přenosu České televize rozhodčí Kateřina Kamberská. „Předvádějí vyzrálý projev. A to přesto, že je Suej o deset let mladší než Aljona Savčenková,“ zmíní německou legendu, která zatím s partnerem Massotem napjatě čeká, zda je Číňané svým vystoupením oberou o zlatý poklad.

Suej a Chan potřebovali výrazné zlepšení osobního rekordu, aby německé duo porazili. A oni to dokázali. Zvítězili o 1,76 bodu! Po šestí letech vrátili Čínu na světový trůn dvojic, na němž kdysi třikrát usedli jejich kouč Čao s partnerkou Šen a dvakrát dvojice Pang-Tong.

31.března 2017 v 00:45, příspěvek archivován: 01.dubna 2017 v 01:33

Sui and Han: Victory At Last https://t.co/zjjHXGdVsL #helsinki2017 #WorldFigure #隋文静 #韩聪 https://t.co/h1lnXNTyYJ

„Vyprávěli jsme náš příběh,“ připomene Suej. „Byla to nesmírně těžká doba, kdy byl můj život tak bolestivý. Plakala jsem každý den. Naštěstí můj partner mi tolik pomohl, dodával mi odvahy. A já se vrátila a zahnala všechny myšlenky na bolest.“

Začátek její kariéry doprovázela kontroverze. Čínská asociace nahlásila u mezinárodní federace ISU jako její datum narození 18. červenec 1995. Čínské webové stránky však uváděly jiné datum, 7. května 1997. V tom případě by na mistrovství světa juniorů 2010 startovala už coby dvanáctiletá, a to pravidla zakazují. Čínská strana nicméně „uhájila“ její oficiální věk.

O sedm let později už na dospělé scéně nikdo ani moc neřeší, jestli je jí ve skutečnosti 21, nebo 19 let. Každopádně je stále velmi mladá. Mohou vládnout dvojicím řadu let.

30.března 2017 v 23:21, příspěvek archivován: 01.dubna 2017 v 01:35

The first winners of Helsinki Wenjing Sui & Cong Han #WorldFigure #Helsinki2017 https://t.co/qmCIrgGbw3 https://t.co/peAvgKhmoW

Suej se po závodě sympaticky snaží hovořit s moderátorkou v hale anglicky, o což se řada čínských sportovců ani nepokusí. Co na tom, že občas odpovídá na něco úplně jiného, než zní otázka.

„Měli jsme náš sen a teď jsme na něj dosáhli,“ povídá později. „Ten salchow ale musím zlepšit. A v příští sezoně snad předvedeme opravdu nádherný program. Chceme na nejvyšším stupni stát i na olympiádě.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze