Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sudové jsme pomohli, říká šéftrenér Dukly

16 2006
Liberec - Co mají společného Kateřina Neumannová, Nikola Sudová, Martin Koukal a Aleš Valenta? Všichni tito špičkoví lyžaři jsou členy Dukly Liberec. Tradiční armádní klub je hlavním dodavatelem reprezentačních družstev v klasickém, ale i v alpském lyžování.

"O víkendu nám startuje Světový pohár v běhu. Dobrou formu ukazují naši závodníci Koukal a Magál, o kvalitách Kateřiny Neumannové je zbytečné mluvit," říká šéftrenér lyžování Michael Georgiev.

Co říkáte případu boulařky Sudové, která se chce soudit s lyžařským svazem o dlužné peníze?
Doufám, že Nikola se už teď zaměří na trénink. Nejvíc mi na té situaci vadí, že sportovci jsou až příliš zataženi do problémů. Musí se domluvit její manažer se svazem.

Sudová je členka vašeho oddílu. Nemůžete jí nějak pomoci?
My komunikujeme s oběma stranami a kde můžeme, tak pomůžeme. Penězi nebo kompromisním slovem. Protože kompromis je to, o co tady běží. Příští týden plánujeme schůzku s prezidentem svazu. Posadíme se společně ke stolu a probereme situaci. Nikole teď zaplatíme soustředění ve Švýcarsku, aby se dobře připravila na sezonu.

Proč jsou s financováním akrobatů takové problémy?
Akrobati nemají červené skupiny závodníků, kterým hradí závody mezinárodní federace FIS. Do jejich rodiny přibyl skikros a koláč peněz se musí dělit mezi víc závodníků. Jsou tady tři světoví lyžaři - Valenta, Sudová a Kraus - a ti spotřebují víc, než na co byl rozpočet úseku postaven.

O část přípravy špičkových závodníků se stará Dukla. Jak to v praxi vypadá?
Dá se říct, že my zajišťujeme lyžařům hlavně letní přípravné období, ať už formou peněz nebo možnosti soustředění v Liberci nebo Harrachově. Závody Světového poháru už ale zabezpečuje svaz, do toho už vstupovat nemůžeme.

Jaké jsou novinky v kádru Dukly?
Po minulé sezoně k nám přešel přední reprezentant Martin Koukal, dále medailista z juniorského mistrovství světa Martin Jakš ze Železné Rudy a Aleš Razým z Plzně. Působí u nás i reprezentační trenér Miroslav Petrásek. Naplňuje se tak projekt, že společná příprava mužů-běžců bude pod křídly Dukly.

A o ženy se bude kompletně starat jablonecký SKP Jablonex?
Ano, mělo by to k tomu směřovat. Samozřejmě, ještě to neplatí do puntíku - na Dukle máme i běžkyně Neumannovou a Rajdlovou.

Vrcholem sezony bude světový šampionát klasiků v Sapporu. Co očekáváte od členů Dukly Liberec?
Úspěch se bez debaty čeká od Kateřiny Neumannové. Velké šance dávám i mužské štafetě, které se i kvůli nešťastné chybě při nahlašování sestavy na olympiádě nedařilo. Pokud jde o skok, tam máme Jakuba Jandu, ale k němu se už přibližují Antonín Hájek a Roman Koudelka. Mohlo by z nich být silné družstvo.

Mimochodem, jakou oddílovou příslušnost má Jakub Janda? Patří do Frenštátu, nebo do Liberce?
Janda je členem Dukly Frenštát. To je naše detašované pracoviště, aby závodníci z Frenštátu měli větší klid na přípravu. Veškeré finance a materiál ale dodává Dukla Liberec.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze