Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Boulařka Sudová na MS neuspěla v kvalifikaci a zvažuje konec kariéry

Boulařka Nikola Sudová na trati závodu Světového poháru v Deer Valley. | foto: Profimedia.cz

19 2015
Světový šampionát v rakouském Kreischbergu se akrobatické lyžařce Nikole Sudové nepovedl. Po nedělním 16. místě nyní vypadla už v kvalifikaci na závod v paralelní jízdě. Z 35 boulařek obsadila 18. místo a postup do play-off jí utekl o dvě pozice a necelý bod.

Dvaatřicetiletá zkušená Sudová, která má ve sbírce z MS stříbro (2005) a bronz (2009), se za posledních 12 let na šampionátech až do letošního vždy vešla do elitní desítky. V paralelní jízdě obhajovala šestou příčku.

Teď ale udělala na trati hned několik chyb. „Ujela mi hůlka na horním můstku, protože jsem blbá a píchám do můstku, což nemám. Pak mě to dvakrát koplo uprostřed a ještě se mi podařilo si trefit špičky lyží při saltu, takže jsem ten ‚kros‘ musela dávat nadvakrát. Sešly se mi čtyři chyby, co jsem tady za ty čtyři dny tréninků a závodů neudělala,“ řekla.

Odhadla, že zajela nejhorší jízdu v celé sezoně. „Závodní určitě. Pěkně jsem si to tady vybrala,“ řekla smutně. Už když čekala v cíli na výkony dalších soupeřek, tak tušila, že je konec. „Říkala jsem si, jestli se do šestnáctky dostanu, tak by to byla velká klika.“

První zlaté pro hvězdy

Zlatou medaili vybojovali poprvé v paralelní jízdě Kanaďan Mikaël Kingsbury a Američanka Hannah Kearneyová, kteří už měli z dřívějších let řadu medailí, ale nikdy ne tu nejcennější z „duálů“. V nedělním individuálním závodu získali oba stříbro. V kvalifikaci mužů Daniel Honzig obsadil 33. místo mezi 44 závodníky a stejně jako Sudová do vyřazovacích jízd nepostoupil.

Ke konci kvalifikace už Sudová věděla, že bude mít volné odpoledne. „Když jsem byla šestnáctá, bylo mi jasné, že tam jsou ještě minimálně dvě holky, co mě zajedou. Pořád jsem si říkala, proč jim nedali rozhodčí o bod míň, ale na to, jak ta moje jízda vypadala, tak mi ještě vlastně dali bodů docela dost,“ uznala.

Dvaatřicetiletá reprezentantka netuší, jaká bude její budoucnost, ale přiznala, že už jen těžko hledá motivaci a je možné, ba dokonce velmi pravděpodobné, že nedokončí ani letošní sezonu a do další už nejspíš nenastoupí.

„Holt se nepovede skončit se ctí,“ říkala se smutkem v cíli. Nechtěla striktně hovořit o plánech do budoucna, ale z jejích slov bylo cítit, že je konec. „Nevím, jestli sezonu dojedeme. Nejsou finance, když nejsou výsledky. Netuším, jak to bude, kde se po sezoně vyskytnu,“ prohlásila.

Už těžko hledá motivaci, upadá do rutiny, navíc se celé startovní pole obměnilo. „Už je to jiná generace, už tam člověk tolik nezapadá,“ připustila Sudová. Na MS je o čtyři roky starší než druhá nejstarší boulařka na startu. „Když jsem jednomu Francouzi řekla, že jsem ve Svěťáku tak dlouho, tak mě nazval ‚mogul mumia‘. Tak jsem mu poděkovala,“ pousmála se Sudová přece jen trochu.

O konci kariéry hovoří hlavně proto, že další závody Světového poháru jsou v Americe a v Japonsku. A to je drahé. „A pokud nepojedeme tam, dá se předpokládat, že tohle byla letos poslední jízda,“ přiznala. Rozhodne se definitivně ale až na jaře, jestli zkusí ještě jednu sezonu, ale už nyní čím dál častěji hovoří o mateřské dovolené. „Zatím nechci říct, že tohle je poslední sezona, vždycky to budeme řešit až na jaře, pak se rozhodneme.“

MS v akrobatickém lyžování a snowboardingu

Akrobatické lyžování - paralelní jízda v boulích

Muži: 1. Kingsbury, 2. Marquis, 3. Gagnon (všichni Kan.), 4. Kashima (USA), 5. Rejcherd (Kaz.), 6. Rowley, 7. Deneen (oba USA), 8. Smyšljajev (Rus.), ...v kvalifikaci 33. Honzig (ČR).

Ženy: 1. Kearneyová (USA), 2. J. Dufourová-Lapointeová (Kan.), 3. Galyševová (Kaz.), 4. Ch. Dufourová-Lapointeová (Kan.), 5. Coxová (Austr.), 6. Laffontová (Fr.), 7. Rachimovová (Rus.), 8. Robichaudová (Kan.), ...v kvalifikaci 18. Sudová (ČR).

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze