Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbal, nebo futsal? Talent z Dukly zvládá hrát ligu za Benago

Lukáš Stýblo (na snímku zcela vlevo) v dresu pražské Dukly. | foto: Tomáš Bohánek

4 2015
Bývalo to tabu. Hrát fotbal a futsal zároveň? „Neexistuje!“ často dodnes odmítají fotbalové kluby. Lukáš Stýblo má od pražské Dukly svolení a v 17 letech už se dostal do futsalové ligy ve Zruči nad Sázavou.

Při rozhovoru toho moc nenamluví. Pár slov, jedna věta. Zato s míčem je Lukáš Stýblo nezastavitelný. Na trávníku i v hale. Starší dorostenec fotbalové Dukly Praha se v sedmnácti letech prosazuje v silné konkurenci futsalového Benaga Zruč nad Sázavou.

„Lukáš má v sobě veškeré futsalové atributy. To znamená nízké těžiště, rychlost, výbušnost, střelbu i dobrou orientaci na malém prostoru a v situacích jeden na jednoho,“ chválí ho trenér futsalového Benaga Beni Simitči.

V lize ho nasadil už třikrát, z toho dvakrát při televizním utkání. „Za jeho pracovitost jsem mu chtěl ukázat, že i ve futsalu může něčeho dosáhnout. Fotbal je pro něj na prvním místě, ale kdyby to nevypadalo na vrcholovou kariéru, můžeme ho nasměrovat k futsalu,“ míní Simitči. A Stýblo přitakává: „Fotbalu podřizuji vše.“

Právě na obtížné skloubení fotbalu s futsalem často hráči narážejí. Fotbalové kluby svým svěřencům obvykle doplňkový sport zakazují. Někdy i smluvně. „Když už hráč spěje k vrcholovému fotbalu, může to být kontraproduktivní. Ale v Lukášově věku je to jedině plus,“ říká Roman Skuhravý, trenér Stýbla v dorostu fotbalové Dukly. S protějškem Simitčim se v pohodě domluvil. „Maximálně si vycházíme vstříc. Až čas nám ukáže, jestli to bylo ku prospěchu věci,“ tvrdí Skuhravý.

Už teď však na Stýblovi pozoruje pozitivní změny. „Vždycky byl v týmu v uvozovkách outsider, ale teď udělal obrovský pokrok po všech stránkách. Je to silově dobře vybavený hráč a nejspíš i díky futsalu se v něm probudila fotbalovost. Roste mi před očima,“ libuje si Skuhravý.

„V sedmnácti se dostal do futsalové ligy, tak proč bych mu bránil?“ Před týdnem Stýblo naběhl na palubovku dokonce proti hvězdné Chrudimi. „Každá nová zkušenost je pro mě zážitek,“ raduje se.

I v Benagu navíc hraje se spoustou futsalových profíků z ciziny. Z Kosova, Španělska či Brazílie. Jaký rozdíl oproti dorostenecké kabině Dukly plné teenagerů... „Když jsem ve Zruči, nevnímám, že jsou hráči starší, ale zkušenější. Navíc je tam super parta,“ podotýká Stýblo. Které kabině dá jednou přednost?Najdete na iDNES.czmobilní verze