Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ideální Štybarův plán na příští sezonu zní: klasiky, Tour, Rio

Zdeněk Štybar slaví vítězství v šesté etapě Tour de France. | foto: Reuters

19 2015
Cyklokrosaři si v neděli zazávodili na Světovém poháru ve Valkenburgu. Jejich někdejší král Zdeněk Štybar, trojnásobný mistr světa, měl tou dobou doma v Belgii úplně jiné starosti, asistoval při křtu svého syna Lewise. Závody v terénu se jej už netýkají. Tedy možná...

Šéfové týmu Etixx-Quick Step v říjnu oznámili, že Štybar tentokrát vynechá celou cyklokrosovou sezonu. On sám přitom nedlouho předtím vykládal, že by pár cyklokrosů přece jen zkusit chtěl.

Jak to tedy bude, Zdeňku?
Už o minulém a o tomto víkendu jsem chtěl jet tři nebo čtyři cyklokrosové závody. Ale protože byl konec silniční sezony tak náročný, řekl jsem si: Ani bych si je pořádně neužil. Přesto nevylučuju, že bych si aspoň kolem Vánoc nějaký kros dal. Uvidíme podle situace, formy a mé chuti.

Štybar a rok 2015

V sérii jarních klasik se letos pětkrát umístil v Top Ten: 7. Het Nieuwsblad, 1. Strade Bianche, 2. Harelbeke, 9. Flandry, a především 2. na Paříž-Roubaix. Jeho letním vrcholem bylo prvenství v 6. etapě Tour do Le Havru, první české vítězství na Tour po 14 letech. Další etapový triumf přidal v závěru Czech Cycling Tour, kde celkově skončil třetí. Za sezonu najel 11 874 závodních kilometrů.

Vzhledem k vaší extrémně soutěživé povaze si vás ani neumím představit skoro pět měsíců bez jakýchkoliv závodů.
No právě. Ale závodil bych v terénu jedině tehdy, kdyby to zapadalo do mé silniční přípravy. Problém cyklokrosů je, že se v nich běhá a je tam i riziko pádu, když už na ně nejste tolik navyklí. Toho se chci vyvarovat, aby má zimní příprava byla co nejkvalitnější.

V roce 2015 jste na silnici závodil od 14. února do 6. října. Byla to vyčerpávající sezona?
V podstatě ano, její konec mě stál dost sil. Obětoval jsem spoustu energie tomu, abych se na sto procent připravil na mistrovství světa v Richmondu, a po něm jsem jel ještě Lombardii. Už jsem toho měl vážně dost.

Byl to zároveň nejpovedenější rok vaší kariéry?
Takhle o tom nepřemýšlím. Beru ho spíš jako odrazový můstek do budoucna. Poprvé jsem si vyzkoušel kompletní zimní silniční přípravu a sedla mi víc než v předchozích letech. A také v průběhu sezony jsem se potom něco naučil.

Co nejvíc?
Plánování. Třeba jaké přípravné závody mi sedí, abych se dostal do top formy na klasiky a na Tour. Ještě je sice pár detailů, které mohu vypilovat, ale už nic radikálního.

Zdeněk Štybar se raduje z vítězství v šesté etapě Tour de France.
Zdeněk Štybar slaví vítězství v šesté etapě Tour de France.
Zdeněk Štybar slaví vítězství v šesté etapě Tour de France.

Skvostný okamžik sezony: Zdeněk Štybar vítězí v šesté etapě Tour de France.

Takže v příštím roce budou vašimi vrcholy opět jarní klasiky, pak Tour - a potom olympiáda?
Jo, tohle je reálný program a zároveň i ideální scénář.

Olympiáda vás mimořádně přitahuje? Nikdy jste ji nezažil.
A chci udělat vše pro to, abych v Riu byl. Máme vybojovaná pro Česko čtyři místa, snad se nám tam jako týmu něco povede. První zprávy jsou, že okruh bude pro vrchaře typu Nibaliho, Frooma, Rodrigueze. Takže by i Leo König a Roman Kreuziger mohli patřit k lidem, kteří zabojují o dobré umístění.

Váš tým Etixx dozná v roce 2016 zásadních změn. Odcházejí Cavendish, Kwiatkowski i Urán, přicházejí naopak Kittel a Dan Martin. Co té rošádě říkáte?
Odchod Kwiata i Marka (Cavendishe) mě dost mrzí, oba byli mí výborní kamarádi. Bude hodně zvláštní, když jsme tři roky pracovali ve spurtech pro Cavendishe, že teď je budeme rozjíždět jeho největšímu soupeři Kittelovi. Ale tak to v cyklistice chodí. A co se týče Dana Martina, toho vzali na jiný typ dojezdů, než jsou mé kvality. V tom nevidím pro mě žádnou nevýhodu.

Český cyklista Zdeněk Štybar

Zdeněk Štybar v reprezentačním dresu. Co ukáže v Riu?

VÍTĚZNÝ FINIŠ. Suverénní Zdeněk Štybar vyhrál závod Strade Bianche.

Suverénní Zdeněk Štybar a jeho triumf v závodu Strade Bianche.

Věříte, že na jarních klasikách už budete jasnou jedničkou týmu? Přece jen Boonen stárne a Terpstra nemá za sebou tak povedenou sezonu.
Záleží, jak na tom po přípravě kdo budeme. Ale doufám, že po letošních stabilních výsledcích, kdy jsem měl na jaře formu od února až po Lutych-Bastogne-Lutych, se má podpora v týmu zase zlepší.

Co vás čeká v nejbližší době? Dovolená?
Tu letos ani neplánujeme, spíš regeneraci organismu v lázních. S malým Lewisem nemá smysl létat někam šest hodin za sluníčkem. Takže dojde na české lázně. Manželka Ine je po porodu a po těžkém roce je potřebuje stejně jako já. Budeme pít prameny - a pak se hned na Mallorce vrhnu do přípravy.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze