Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Štybarova odměna za titul? Obří hranolky a dovolená u moře

NA VRCHOLU. Cyklokrosař Zdeněk Štybar se poprvé stal mistrem světa. | foto: AP

10 2010
Stylově jako král. Král Zdeněk I. Tak se mohl cítit neomezený vládce letošní cyklokrosové sezony Zdeněk Štybar při uvítání, které mu po sezoně v režii otce Zdeňka připravilo rodné město Stříbro a jeho fanklub.

Kde jinde než v pohádce mohl Štybar přijet na náměstí v kočáře, roztočit pivo v kašně nebo ochutnat jitrnici přímo ze stromu? "Bylo to neuvěřitelné," líčil mistr světa, vítěz Světového poháru a Superprestige. "Jako celá sezona. Ta byla také z říše snů."

Čtyřiadvacetiletý šampion teď odpočívá u moře v Egyptě s přítelkyní Ine. Ještě ve Stříbře ale prozradil hodně ze sportovních zážitků i plánů a také ze svého soukromí.

Jak by tedy mohla vypadat, i když neúplná, Štybarova abeceda?

A - Niels Albert
V této sezoně byl spolu se Svenem Nijsem mým největším soupeřem. Jak to bude příští rok, těžko říct. V každém případě bych ale byl rád zase hodně nahoře.

B - Belgie
Závodím za belgický tým a Belgie cyklokrosem žije. Navíc mám belgickou přítelkyni Ine, takže právě v Belgii trávím nejvíc času. Doma je ale člověk tam, kde se cítí dobře, a to já mám samozřejmě kromě belgického Essenu i v Česku. Do Stříbra se vracím za rodinou, sestrou a kamarády. Na rozhodování, kde jednou zůstanu žít, mám času dost.

C - Cíl
Chtěl bych se nominovat na olympijské hry v Londýně 2012. Olympiáda je mým velkým snem, chci si zkusí vyjet nominaci na horských kolech.

D - Dárek
Manažer našeho týmu Telenet Fidea Hans van Kasteren mi slíbil za zisk titulu mistra světa buď plavbu na jachtě nebo návštěvu některého ze závodů Formule 1. Bude to těžké rozhodování.

E - Egypt
Od pondělka jsme s Ine na dovolené v Egyptě v místě El Laguna. Zjistil jsem, že hned vedle hotelu má jeden z našich sponzorů barák a nabídl mi, že nám půjčí skútr nebo motorový člun. Tak si to hezky užijeme. Už se těším, jak vypnu a budu se 10 dní jen válet u moře, protože jsem od mistrovství světa neměl jediný den volna, kdy bych nemusel dělat vůbec nic.

F - Fidea
Teď Telenet Fidea, můj tým. Za rok mi ale končí smlouva a musím se rozhodnout, co dál. Nabídku mám od mého týmu, pak jsou to Lanbouwkrediet, Sunweb a Quick Step. Všechno bude záležet na podmínkách, ale zdaleka mi nejde jen o peníze. Záleží i na tom, jaký bych měl program a na spoustě dalších věcí. Chtěl bych novou smlouvu podepsat maximálně do dvou měsíců.

G - GVA
Seriál, který jsem nevyhrál, skončil jsem "jenom" druhý. Vítězem byl Nys, kterého si vážím. Už kvůli tomu, pod jakým tlakem fanoušků je už léta. Já to po mistrovství světa zažíval poprvé.

H - Hranolky
Teď po sezoně si můžu dovolit hřešit a dám si největší balení vyhlášených belgických hranolků. Nebo řízek. Prostě můžu jíst to, na co mám chuť. V sezoně jím hlavně těstoviny.

CH - Chuť závodit
Nemám strach, že bych ztratil motivaci. Chuť vyhrávat nezmizí a potvrdilo se mi to i letos, když jsem po vítězství na MS v Táboře chtěl bojovat o další výhry.

Zdeněk Štybar

I - Ine
Přítelkyně. O svatbě zatím neuvažujeme a o dětech také ne. Je čas, jezdit můžu do nějakých 36 let. A také mě baví cestovat, což teď není problém.

L - Léto
Loni v létě jsem položil základ k téhle výborné sezoně. Příprava se vydařila, k tomu jsem byl během sezony třikrát na soustředění. Vyplatilo se.

N - Sven Nys
Chce se zasadit o prosazení cyklokrosu do programu zimních olympijských her. Samozřejmě bych to uvítal.

O - Oslavy
Byly v Belgii i doma ve Stříbře. Užil jsem si to. Už po Táboře mi bylo líto, že nemůžu jet domů a musím hned do Belgie. Vážím si ale všech fanoušků a členů mých fanklubů.

P - Popularita
V Česku to není tak hrozné, v Belgii je zájem o cyklokros větší a tím pádem je i víc žádostí o podpisy, rozhovory a tak. S bulvárem jsem zatím neměl problémy. Ale třeba o Albertovi teď napsali kachnu, že měl pět milenek.

S - Silnice
Přestup na silnici není v nejbližší době reálný. Chtěl bych se dál věnovat cyklokrosu v kombinaci s biky.

T - Trénink
Teď mám dovolenou, ale po ní zase začnu trénovat. Sezona horských kol se blíží.

V - Vděk
Sám bych nic nedokázal. Děkuju všem blízkým. Rodině, týmu, fanouškům. Všem, kdo mě podporují a pomáhají mi. I jim patří mé úspěchy.

Z - Zlatá sezona
To tahle byla. Zlato v Táboře mi udělalo největší radost. Ale nejen to, i další vítězství jsou skvělá. Byla to sezona snů.

Kouč poznal šampiona na benzince

Je tím, kdo stojí za úspěchy Zdeňka Štybara. Trenér Vojtěch Červínek, sám bývalý vynikající cyklokrosař, tvrdí, že je stále co zlepšovat. A vzpomíná na první setkání na benzince...Zdeněk Štybar (vlevo), trenér Vojtěch Červínek

V čem byl základ Zdeňkova triumfu na světovém šampionátu v Táboře?
Společně jsme se začali připravovat od mistrovství republiky a pak jsme se zase sešli týden před mistrovstvím světa, to už s jeho týmem. Obdivoval jsem jeho klid, v sobotu před závodem jsme seděli a byly samé srandy, legrácky, focení. Jsem docela pověrčivý, tak jsem se toho bál, ale Zdeněk byl naprosto klidný a pak to zužitkoval v závodě. I po něm jsme si ale řekli, na jakých rezervách ještě budeme pracovat.

Jaké má mistr světa rezervy?
Nejde o zásadní věci, ale drobné chybičky, které budeme odstraňovat. I já musím dál pracovat na zlepšování koučinku při závodě, musím mít v zásobě víc variant.

Kdy jste vlastně Zdeňka poznal?
Bylo to před spoustou let na jedné benzinové pumpě, kam ho přivezl táta, jestli bych jim neporadil, jak na cyklokros. Po pár měsících jsem věděl, že Zdeňkův zápal a morálka jsou obdivuhodné. Stal se vlastně mým druhým synem.Najdete na iDNES.czmobilní verze