Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Štybar v životní sezoně vrší triumfy. Vyhrál i celkové pořadí Superprestige

14 2010
Báječným způsobem korunoval cyklokrosař Zdeněk Štybar životní sezonu. Mistr světa a vítěz Světového poháru triumfoval v belgickém Vorselaaru poslední závod Superprestige a získal tak i celkové prvenství v uznávaném seriálu. V konečném účtování předstihl domácího Nielse Alberta o jediný bod.

Před finále měli Štybar a Albert na kontě shodný počet bodů a jejich souboj poutal pozornost belgických diváků. České jedničce se povedl start, ale pole se příliš neroztrhalo ani při následném ostrém tempu Klaase Vantornouta.

Na trati místy pokryté sněhem se pokusil uniknout v šestém kole z vedoucí skupiny další český jezdec Radomír Šimůnek, ale upadl a Štybar ho dojel. Vzápětí ale začal ztrácet a musel dotahovat desetisekundové manko za vedoucím triem Albert, Šimůnek, Nijs.

Závěr pak ovlivnil další Šimůnkův pád, na který doplatil i Nijs. Štybar se dostal před ně, jízdou na hranici rizika začal Alberta stíhat a v polovině posledního kola se na něj dotáhl. Pořadí si oba rivalové několikrát vyměnili, ale v posledním stovkách metrů měl o trochu více sil Štybar.

V cílové rovince slavil s rukama nad hlavou třetí prestižní triumf v sezoně a vůbec první vítězství v duhovém trikotu světového šampiona. "Závěr byl na férovku, byl to spravedlivý závod. Rozhodovalo se mezi námi dvěma a bylo to o tom, kdo dokáže být silnější," uvedl český jezdec.Třetí skončil jeho krajan Šimůnek, který ve spurtu porazil obhájce celkového prvenství Svena Nijse z Belgie.

Zdeněk Štybar

Zdeněk Štybar při svém triumfu na mistrovství světa v Táboře.

Štybar tak ukončil Nijsovu nadvládu; Belgičan vyhrál posledních pět ročníků Superprestige a celkem má na kontě devět triumfů. Rodák ze Stříbra navázal na Radomíra Šimůnka staršího, který celkově zvítězil v Superprestigi v letech 1991, 1992 a 1995.

O Štybarově prvenství se rozhodlo prakticky až v posledních pěti minutách celého osmidílného seriálu, kdy se ve Vorselaaru dostal drtivým závěrem před dosud vedoucího domácího jezdce Nielse Alberta. "Bylo to nesmírně vyrovnané, posledních pět minut rozhodlo o celkovém pořadí seriálu. Jsem strašně šťastný, že se mi to podařilo," vyprávěl Štybar. "Podle průběhu seriálu v celé sezoně ale nikdo nemůže říci, že bych si vítězství nezasloužil," dodal.

Štybar z osmi závodů Superprestige vyhrál dva, jeho největší soupeři Nijs a Albert po třech. Štybar ale podával nejvyrovnanější výkony, což rozhodlo. Vedle dvou vítězství byl třikrát druhý, dvakrát třetí a jen jednou chyběl na stupních vítězů, když v závěru listopadu v Gietenu dojel čtvrtý.

Ve Vorselaaru si mohl poprvé vychutnat pocit vítězství v duhovém trikotu mistra světa. "Albert tam měl Šimůnka s Vanthourenhoutem, já tam byl sám. O to více mě ten úspěch těší. Celkové prvenství v Superprestige řadím hodně vysoko," dodal po jedenáctém vítězství v sezoně Štybar.

závod Superprestige ve Vorselaaru

Výsledky: 1. Štybar (ČR), 2. Albert (Belg.), 3. Šimůnek (ČR), 4. Nijs, 5. D. Vanthourenhout, 6. Vantornout (všichni Belg.), ...12. Dlask (ČR).

Konečné pořadí po osmi závodech:
1. Štybar 110, 2. Albert 109, 3. Nijs 98, 4. Vantornout 88, 5. Pauwels 82, 6. Aernouts (oba Belg.) 61, 7. Šimůnek 57, ...18. Zlámalík (ČR) a Dlask oba 7.

Kategorie do 23 let:
1. Meeusen 51:09, 2. Baestaens -26, 3. J. Aernouts (všichni Belg.) -1:31, 4. Van der Haar -1:33, 5. Huenders (oba Niz.) -1:34, 6. Brackman (Belg.) -1:42, ...9. J. Polnický -2:01, 25. Petruš (oba ČR) -5:15.

Konečné pořadí po šesti závodech:
1. Meeusen 89 bodů, 2. J. Aernouts 70, 3. Van Compernolle 65, 4. Denuwelaere (oba Belg.) 64, 5. Baestaens 62, 6. Van Empel (Níz.) 56, ...14. Petruš 24, 18. J. Polnický 18, 29. Hník (ČR) 3.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze