Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Štybar obhájil, znovu jej korunovali českým cyklistickým králem

Silniční profesionál Zdeněk Štybar vyhrál 51. ročník ankety Král cyklistiky. Vítěz etapy na letošní Tour de France obhájil loňské prvenství. | foto: ČTK

26 2015
Vyhrál závod Strade Bianche, sedmou etapu na Tour nebo etapu na Czech Cycling Tour. Kromě toho opět posunul české maximum na nejtěžší klasice světa Paříž-Roubaix, kde skončil druhý. Také se letos stal otcem syna Lewise. Teď může slavit zase, vyhlásili jej podruhé za sebou Králem cyklistiky.

Má za sebou skvělou sezonu. „Letos jsem potvrdil, že jsem se rozhodl správně,“ řekl o svém přechodu z cyklokrosu na silnici. Přesto v anketě o cyklistického krále měl letos kvalitní konkurenci, posuďte sami.

V silničním pelotonu byl Leopold König šestý na Giru a Petr Vakoč bronzový na Evropských hrách.

Na dráze se stal Pavel Kelemen evropským šampionem v keirinu, porazil i mistra světa z této disciplíny Francouze Pervise - a na olympiádě v Riu by si nyní přál medaili. „Ještě máme tři kvalifikační závody před sebou, ale vypadá to dobře. Snad do Ria pojedeme,“ řekl během večera.

Na horských kolech Jana Bártová vyhrála evropský šampionát ve sjezdu. V cross-country se dařilo Ondrovi Cinkovi, který na světovém šampionátu v Andoře získal bronzovou medaili. A Jaroslav Kulhavý byl celkově třetí ve Světovém poháru, stal se evropským šampionem v maratonu a vyhrál závod Cape Epic.

„Letos jsem v Novém Městě vyhrál, před čtyřmi lety jsem zvítězil na olympiádě v Londýně. Bylo by hezké něco z toho zopakovat,“ řekl Kulhavý a narážel tak na příští světový šampionát, který se uskuteční v Novém Městě na Moravě, a na olympiádu v Riu.

Na dráhařském juniorském světovém šampionátu zase řádil Jiří Janošek. Získal stříbro v keirinu i ve sprintu a obhájil světový titul z kilometru s pevným startem. Během Valného shromáždění Evropských olympijských výborů byl v Praze zvolen nejlepším evropským juniorem.

Všechny ale převýšil Zdeněk Štybar. Jaký byl jeho rok?

Už vstup do sezony měl skvělý, vždyť hned v prvním závodě Kolem Murcie Murcia byl třetí. Letos si poprvé vyzkoušel i prašné toskánské silničky na tradičním Strade Bianche a hned z toho bylo vítězství. Ve finiši do kopce si poradil s Gregem Van Avermaetem i Alejandrem Valverdem.

„Jsem nadšený, miluju tyhle technické závody, protože to s kolem dobře umím, takže jsem ve svém živlu,“ povídal v cíli a těšil se na klasiky.

V prvním Monumentu sezony na Milán-San Remo nešťastně spadl, pár dní na to v Belgii na závodě E3 Harelbeke nestačil pouze na famózního Thomase a pak už přišlo těsné druhé místo v Pekle severu, jak se přezdívá závodu Paříž-Roubaix.

Mohl si odpočinout a těšit se na Tour. A to hned dvakrát. Těsně před ní se mu totiž narodil syn Lewis a Štybar se tak na start v Utrechtu mohl postavit bez nervů a poprvé jako otec. Možná i to mu pomohlo v sedmé, vítězné etapě.

„Jsem rád, že jsem mohl vyhrát pro Lewise. Vyhrát etapu na Tour bylo mým snem a jsem šťastný, že jsem si ho dokázal splnit,“ říkal tehdy dojatě v cíli.

Na Czech Cycling Tour poté vyhrál dvě etapy, celkově byl třetí, pár týdnů na to na závodě Okolo Británie pátý. Všichni k němu vzhlíželi jako k možnému medailovému kandidátovi pro světový šampionát v americkém Richmondu.

To ale nevyšlo, Štybarovi na posledním kopci došly síly. „Ale tým odvedl skvělou práci, pořád kolem mě někdo byl. Já už jsem prostě neměl sílu.“

Přesto má za sebou nejlepší silniční sezonu. A příští rok? „Rád bych tu kostku zvedl nad hlavu, ale nikdy nevíte, jak se závod bude vyvíjet,“ vyslovil staronový král české cyklistiky přání vyhrát Paříž-Roubaix.

Výsledky

Král cyklistiky: Zdeněk Štybar

Vítězové jednotlivých kategorií

Sálová cyklistika: Ondřej Hanzlíček Cyklokros: Pavla Havlíková Handicapovaní: Ivo Koblasa Bikros: Aneta Hladíková Dráha: Pavel Kelemen Horská kola: Jaroslav Kulhavý Trial: Marie Křivová Silnice: Zdeněk Štybar Junior roku: Jiří Janošek

Síň slávy: Pavel Doležel, Pavel VršeckýNajdete na iDNES.czmobilní verze