Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Přišel Stuart Scott – a televizní sport byl v Americe najednou jiný

6 2015
Sledovat v Americe začátkem 90. let sportovní zpravodajství v televizi nebylo nic světoborného. Spousta informací od bělošských moderátorů v konzervativním oblečení a s vážnou tváří. Klasika. Pak v roce 1993 přišel do studia ESPN, nyní nejprestižnějšího sportovního média světa, mladík jménem Stuart Scott. A najednou byly věci úplně jinak.

„Už je těžké si vzpomenout, jak revoluční byl se svým hiphopovým přístupem, se svými výrazy, svou mluvou. Dneska to tak nevypadá, ale on tehdy změnil úplně všechno,“ říká John Skipper, prezident ESPN.

Scott zemřel v pouhých 49 letech v Avonu ve státě Connecticut. Amerika v něm ztratila revolucionáře v dobrém slova smyslu. Scott ovlivnil dvě věci, které v USA milují: sport a televizi. „Stuart pomáhal zavést novou cestu v tom, jak mluvit o našich oblíbených týmech a hráčích. Bude nám chybět,“ napsal prezident Barack Obama.

A přidávají se hvězdy zámořského sportu: Michael Jordan, Lance Armstrong, Tiger Woods... Vzdávají hold muži, jenž se stal institucí.

Ale zpátky do roku 1993. Scott se tehdy objevil jako nový hlas nové doby. „Díval jsem se na něj jako černoch na černocha a on mluvil jako my. Najednou jsem si začal připadat, že jsem součástí debaty,“ vzpomíná Jay Harris, tehdy mladý fanoušek, nyní také moderátor. „Běloši-třicátníci tehdy mluvili všichni ve frázích. Stuart rozhodně ne,“ dodává Dan Patrick z ESPN.

Nebyla to jednoduchá cesta. Scottovým nejznámějším výrazem zůstává zvolání „Boo-Yah“, taky vášnivě gestikuloval, mluvil slangem. Nemohl neslyšet, že to mnozí považují za hřích proti všem televizním pravidlům – ale bylo mu to jedno. Vytrval. Věděl, čeho chce docílit. A postupně se stal televizní celebritou.

Jeho unikátní styl zařídil, že Scott převýšil pořad ESPN SportsCenter. Zpovídal dva americké prezidenty: Billa Clintona i Baracka Obamu. S ním sdílel vášeň pro sport i otcovskou lásku. „Taky mám dvě dcery. Já vím, jak se cítíš,“ zachytily kamery Obamu.

Scotta lze zároveň nazvat mužem, který bojoval s rasovými bariérami. Jak píše ESPN: Jako televize jsme vždy tušili, že musíme mít moderátory, již reprezentují 45 milionů Američanů tmavé pleti, nemluvě o 80 procentech basketbalistů NBA a 70 procentech hráčů NFL.

„Ale Stuart byl průkopník. Ne kvůli tomu, že byl černoch. Ale proto, že se za to nestyděl. Že nám ostatním ukázal, jak být sami sebou,“ říká další z moderátorů Stan Verrett. Proto nejslavnější basketbalista současnosti LeBron James – sám Afroameričan – pohnutě píše: „Udělal jsi pro naši kulturu strašně moc. Děkujeme ti za to, kým jsi byl.“

Na minulý čas si Scottovi přátelé těžko zvykají. Když mu v roce 2007 diagnostikovali rakovinu, podstoupil dvě operace a měsíce chemoterapií. Věřil, že zvítězil – ale nemoc se vrátila. Byla čím dál horší. Docházely mu síly, ve studiu odpočíval i při pauzách na reklamy. Jeho spolupracovníky ten pohled drásal.

Loni v létě přijel na udílení cen ESPN. Jeho nejbližší se báli, že mu vyčerpání nedovolí ani vyjít na pódium. Scott to zvládl a s dcerou po boku pronesl dojemná slova: „Když umřete, neznamená to, že jste podlehli rakovině. Vy ji porazíte. Tím, jak jste žili. Užijte si zbytek večera, užijte si zbytek vašich životů.“

Ten jeho skončil příliš brzy.Najdete na iDNES.czmobilní verze