Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Stuart Bingham aneb Jak dosáhnout nesmrtelnosti s kurzem 50:1

Stuart Bingham se raduje z titulu snookerového mistra světa. | foto: Profimedia.cz

5 2015
Snookerovým mistrem světa se stal Stuart Bingham, 38letý rodák z Basildonu v Essexu. Ve finále porazil favorizovaného Shauna Murphyho 18:15. Stuartovo jméno se stalo nesmrtelným a bude vyryto na unikátní trofeji - po dvaceti letech tvrdé profesionální práce. Těšit se může i z tučného šeku na 300 000 liber.

Binghamova cesta za titulem nebyla vůbec zametená, vždyť na ní stál i Ronnie O´Sullivan. Bingham přijel do Sheffieldu nachlazený a v prvním zápase s Robbiem Williamsem to bylo znát. Evidentně nebyl ve své kůži, přesto dokázal těžký úvodní duel zvládnout.

Ve druhém kole proti bývalému mistru světa Graemu Dottovi už bylo všechno v pořádku. Vlak s cílovou stanicí Nesmrtelnost se rozjel plnou parou. Pohodlné vítězství 13:5 přivedlo Binghama k O´Sullivanovi. Ronnie byl favoritem turnaje - jak jinak - na Binghama však tentokrát nestačil.

A nestačil na něj ani Judd Trump, druhý favorit letošního ročníku. Pak už chyběl jen poslední zápas, a že bude nejtěžší, nemělo smysl vyvracet. Vždyť Murphy hrál během turnaje neskutečně dobře, své soupeře mnohdy odsuzoval do rolí diváků s nejlepším výhledem na stůl. Do finále ztratil jen 25 framů proti Binghamovým 37.

Finálová dvojice mnohé překvapila, oba si ale postup zasloužili, nikdo nehrál na turnaji tak dobře, jako oni. Velké finále mělo pro oba zvláštní význam. Bingham se do finále šampionátu dostal poprvé a jeho vítězství by z něj udělalo nejstaršího debutujícího vítěze turnaje. A Murphy si přál oslavit desetileté výročí svého prvního titulu druhou výhrou.

Jedno z nejlepších utkání za celou historii šampionátů nejspíše rozhodl frame s pořadovým číslem 31. Za vyrovnaného stavu se hráči utkali v epické bitvě trvající déle než hodinu. Do té doby útočný snooker vystřídala tuhá defenziva. Stuartovi se frame nakonec podařilo vyhrát - i díky skvělému snookeru na žluté kouli, ze kterého Murphy daroval budoucímu mistru světa 30 bodů.

„Za stavu 15:15 jsem myslel, že je po všem, že se mé šance rozplývají,“ přiznal Bigham po zápase, „připadalo mi, že mi někdo vyměnil ruce, cloumala se mnou nervozita. Ten maraton jsem nakonec na barevných vyhrál, spadlo to ze mne, a já začal opět hrát. Nemůžu uvěřit, že jsem mistrem světa.“

Stuart je znám svým zapálením pro snooker. Během roku nevynechá jediný turnaj, ať už v Evropě nebo v Asii. Pochybnosti o možném zpychnutí a vybírání si turnajů rozehnal dříve, než se o tom začalo spekulovat. „Zůstanu stejný. Budu jezdit na všechny turnaje i nadále.“

Ač se Stuart ve své kariéře dostal do několika finálových zápasů na velkých turnajích a ve třech byl i úspěšný, jen málokdo věřil, že by mohl právě on být ve finále MS, natož v turnaji zvítězit. Sázkové kanceláře mu dávali kurz 50:1. Není to poprvé, kdy takto podceňovaný hráč dokázal během 14 dnů uchvátit celý svět. Shaun Murphy, mistr světa z roku 2005, by o tom mohl vyprávět. Díky vítězství se Bingham posune na druhé místo světového žebříčku, nejvyšší příčku, jaké kdy dosáhl.

Mistrovství světa, které si budou fanoušci snookeru připomínat díky Binghamovým slzám, Murphyho smyslu pro eleganci a O´Sullivanovým ponožkám, skončilo. Fantastický finálový vrchol byl skvělou tečkou za uběhlou sezonou.

Za pár týdnů začne nová a opět se bude hrát o spoustu trofejí. Na světě bylo a je hodně hráčů, kteří vyhráli bezpočet turnajů a historie na ně zapomněla. I v tom je kouzlo světového šampionátu - učiní vítěze nesmrtelným. Právě takovým se stal letošní Binghamův zápis.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze