Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Strnadová a Benda letí do Asie

15 2003
Už podruhé ve své kariéře vyrazí jihlavský basketbalista Petr Benda na letní univerziádu. Poprvé se mezi české akademiky zařadil před dvěma lety v Číně. Letos mu budou v národním týmu, který koncem srpna odletí do dějiště celé akce, korejského Tega, dělat společnost mimo jiné jeho spoluhráči z klubu BVV ŽS Brno: Jiří Černošek, Daniel Gajdošík, Michal Křemen a Ivo Prachař.

Pro fanoušky jihlavské košíkové nejsou tato jména vůbec neznámá. Všichni čtyři totiž pomáhali BK Jihlava v uplynulých ročnících druhé ligy.

Jednadvacetiletý Petr Benda má za sebou velmi dobrou sezonu. I přes nízký věk se stal jednou z vůdčích osobností brněnského klubu. S týmem došel až do semifinále nejvyšší domácí soutěže. Svými výkony si vysloužil nominaci do základní pětky při dubnovém utkání hvězd v Novém Jičíně.

Tam ale mladý pivot nakonec do hry nezasáhl kvůli zdravotním problémům. Ovšem nejen pod vysokým koši bude mít kraj Vysočina zastoupení. Do Asie poletí i jihlavská tenistka Barbora Strnadová.

"Pro mě osobně to znamená hodně. Myslím si, že každý sportovec je poctěn, když může reprezentovat vlastní zemi," svěřila se studentka Fakulty tělesné výchovy a sportu Karlovy univerzity v Praze.

Devatenáctiletá hráčka sice stále patří TK Spartak Jihlava, ale kvůli svým studijním povinnostem hostuje v pražské Slavii. V posledním roce si za však ni příliš nezahrála.
"Začala jsem studovat vysokou školu, tím pádem jsem neměla tolik času, abych jezdila po turnajích, trochu jsem letos zvolnila."

I když nominace byla oznámena teprve ve středu, mladá tenistka už dlouho dopředu věděla, že se do exotické země podívá. Místo ve výpravě si zajistila už na jarním turnaji v Ostravě. "Tím pádem mi univerziáda nijak nenarušila tréninkový plán. Naopak celé léto se na ni připravuji."

Největší hvězdou reprezentace bude plavkyně Ilona Hlaváčková. Nejlepší česká znakařka, která nedávno získala na světovém šampionátu v Barceloně stříbrnou medaili na 50 metrů, bude v Tegu obhajovat zlato a bronz, které získala na poslední univerziádě v Pekingu.

Českým akademikům se tradičně na sportovních kolbištích daří. Před dvěma lety v Číně získali třináct cenných kovů.

Letošní univerziáda startuje 21. srpna a má na ni přijet téměř 4500 sportovců ze 171 zemí.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze