Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Střídání krasobruslařek? Jako v hokeji

15 2006
Praha - Z reproduktorů zní hudba a dvacet dívek vytváří na ledové ploše náročné obrazce. V tom jedna upadne a zraní se. Konec sestavy? Kdepak! Ze střídačky okamžitě naskočí náhradnice. To je specifikum synchronizovaného bruslení, jehož mistrovství světa hostí na konci března pražská T-mobile Aréna.

"Střídání je jako v hokeji," říká s nadsázkou Věra Tauchmanová, technická delegátka Mezinárodní bruslařské unie.

"A také se na každém šampionátu něco šije. Ruce, nohy."

V útrobách pražské haly budou 30. března a 1. dubna také připraveni lékaři. Plus početný tým organizátorů. Úkol je jediný: zajistit průběh akce s rozpočtem 15 milionů korun, na kterou do české metropole přijede téměř 3500 aktérů a hostů.

Šampionát v synchronizovaném bruslení počtem účastníků převyšuje své "klasické" kolegy. Týmové bruslení podtrhuje náročnost disciplíny.

Dvacetičlenná skupina trénuje choreografii několik měsíců. V dynamickém tempu kombinuje skoky s jeden a půl obratem, piruety s náročnými tvary a obrazci.

MS v synchronizovaném bruslení

Pátek 30. března
17.30:
zahajovací ceremoniál
18.00: krátký program

Sobota 1. dubna
15.00:
volné jízdy (př. přenos ČT4)
19.30: vyhlášení výsledků

"Hodnotí se útvary, formace, bloky, ale také provedení - rychlost, tempo, držení řad," vysvětluje technická ředitelka šampionátu Kateřina Kamberská.

Vstupenky, jejichž ceny se pohybují od 50 do 200 korun na den, rychle mizí v prodeji. Kromě České televize chystají přímé přenosy z galapředstavení jednadvaceti nejlepších týmů světa finská a americká společnost.

Bruslařky Finska patří společně se Švédkami k absolutní elitě. Spojené státy americké, na jejichž půdě nejmladší týmová bruslařská disciplína vznikla, také nechybí v popředí.

Orion chce s Pomádou do desítky

České sedminásobné mistryně republiky ze skupiny Orion, by se v konkurenci jednadvaceti týmů rády vrátily do elitní desítky. "Každé lepší místo pro nás bude úspěchem," přiznává kapitánka Jana Skřivánková.

V Pardubicích s kolegyněmi trénuje čtyřikrát do týdne, schází se z několika měst. Před domácím šampionátem pilují detaily krátkého programu na skladbu Exodus a volné jízdy na soundtrack z filmu Pomáda.

Vstupenky na MS

Lze je zakoupit v síti Ticketstream - www.ticketstream.cz.

Pátek 30. března: 50 - 170 Kč
Sobota 1. dubna: 80 - 200 Kč
Dvoudenní vstupenka: 100 - 300 Kč
Klubová sedadla/2 dny: 500 Kč

Dvaadvacet děvčat musí ovládat každou vteřinu jízdy. Byť jich na led na začátku sestavy vyjede "jen" dvacet. Náhradnice zůstává za mantinelem a pečlivě pozoruje každý detail - nejenom kvůli případnému záskoku za zraněnou kolegyni.

Upadne některé z kolegyň sponka z vlasů nebo část flitry posetého oděvu? Okamžitě na led a odstranit! "Hrozí nebezpečí úrazu a není možné poslat na led děti z technické čety," vysvětluje Tauchmanová. Náhradnice však program zná dokonale - ví kdy a kam "skočit".

Výjimky z pravidel dodávají synchronizovanému bruslení mimořádný nádech. O atraktivní podívanou není nouze. Efektní je doplnění týmů muži. "Ale nesmí jich být víc než polovina skupiny," upozorňuje.

Do Česka by měli muže ve svých týmech přivést výběry Japonska a Německa. "Nevím, čím to je, ale dosud všechny vrcholné akce vyhrávali čistě ženské týmy. Snad nejde o diskriminaci mužů," žertuje Tauchmanová.

Dojde ke změně právě na pražském šampionátu?

Mistryně republiky v synchronizovaném bruslení - Orion Pardubice.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze