Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stříbrný výškař závod moc nevnímal

Tomáš Janků - Výškař Tomáš Janků slaví na atletickém mistrovství Evropy úspěšný pokus na výšce 234 centimetrů, kterým si zajistil stříbro. | foto: Ruben SprichReuters

9 2006
Göteborg - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Nečekaný stříbrný úspěch v osobním rekordu 234 cm zaznamenal na atletickém ME v Göteborgu výškař Tomáš Janků. "Moc si z toho závodu nepamatuju, vnímal jsem ho do pokusů na dvěstětřiceti centimetrech a pak už jsem se vždycky probral až na doskočišti," přiznal s úsměvem třicetiletý atlet.

"Nesledoval jsem, jak si vedou ostatní skokani, soustředil jsem se jen na sebe," dodal s tím, že mu zatrnulo při nepovedeném pokusu na 230 centimetrech. "Pořádně mi luplo v lýtku, v první chvíli jsem cítil velkou beznaděj. Ale pak jsem si řekl, že na další výšky půjdu s tím, že tam tu nohu prostě strčím a uvidí se. Naštěstí se to povedlo," radoval se.

"Tuhle medaili beru jako velkou odměnu za dřinu. Patřím ke skokanům, kteří musejí hodně trénovat, aby jim to skákalo. Mnohokrát jsem propadal beznaději, že nemám žádnou medaili z venkovního stadionu. Teď se to podařilo, takže jsem moc spokojenej."

Navzdory potížím s lýtkem byly úspěšné pokusy stříbrného medailisty na 232 a 234 cm technicky čisté.

"Kdo ví, třeba ty potíže s lýtkem k něčemu byly. Možná bych to úplně zdravej neskočil. Sešla se mi tu technika i fyzická fazóna, což se mi tak často nestává. Už v kvalifikaci se mi skákalo dobře, možná ještě lépe než dnes.

Tomáš Janků dokázal porazit mohutně povzbuzovanou domácí hvězdu Stefana Holma i dalšího Švéda Thörnblada.

"Já se snažil tu atmosféru nevnímat. Ono to pro ně na jednu stranu nemuselo být lehké, taková podpora někdy spíš sráží. Výška je zrádná disciplína, je nejen o formě, ale i o štěstí, a to dnes stálo při mně."

V sektoru příliš nekomunikoval ani se svým reprezentačním kolegou Svatoslavem Tonem.

"Když závodíme, jsme velcí soupeři a bojujeme sami za sebe. Věnovat energii někomu jinému než sám sobě je riziko. Když ale Sváťa skončil, hecoval mě a pomáhal rozmasírovat lýtko. Je možný, že večer závod rozebereme."

Vítězný Rus Andrej Silnov bravurně zvládl 236 centimetrů, riskovat na výšce o dva centimetry vyšší český reprezentant nehodlal.

"Za prvé jsem věděl, že je Silnov opravdu silnej, a pak byla by blbost riskovat utržené lýtko. Při běhu to docela kousalo a to je k průšvihu krůček."

Na šampionát Tomáš Janků cestoval pod hrozbou, že pokud nepostoupí do finále, možná bude muset skončit v Dukle.

"Asi mi taková ultimáta svědčí," usmíval se novopečený stříbrný medailista. "Ba ne, žádné už v budoucnu nechci. Byl jsem smířený s tím, že když to nevyjde, skončím. Jsem rád, že se to zvrtlo na druhou stranu," dodal.

Už večer čekala úspěšného výškaře první oslava. "Jaká bude? To záleží na tom, co budou mít v baru," smál se. "Musím trochu přepít tu bolavou nohu. Trošku jí prokrvit."Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze