Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stříbrný olympionik Bauer nelyžuje. Studuje

30 2006
Boží Dar - Božídarského lyžaře Lukáše Bauera čekají perné dny. Stříbrný olympionik z Turína pověsí na nějaký čas lyže na hřebík a místo fyzičky bude pro změnu posilovat mozkové závity. Osmadvacetiletý sympaťák z Božího Daru je totiž nejen vrcholový sportovec, ale i vysokoškolský student. A v indexu mu ze zimního semestru ještě stále chybí pár zápisů.

Bauer studuje druhým rokem na pobočce ostravské Vysoké školy báňské-Technické univerzity v Mostě. Na hornicko-geologické fakultě se snaží dostat do tajů ekonomiky, managementu a informatiky v oblasti veřejné správy. Sám přiznává, že skloubit školu se sportem je časově velmi náročné.

"Během zimního semestru jsem rád, když zvládnu dvě tři zkoušky a pak všechno doháním během letního semestru," říká Lukáš Bauer.

Ani po návratu z olympiády kantoři u stříbrem ověnčeného reprezentanta neslevili ze svých požadavků. Oči nad ním rozhodně nepřimhouří. Hned tři dny po návratu z olympiády se lyžař pěkně zapotil, když skládal zkoušku ze statistiky.

"Písemnou část jsem zvládl naprosto v pohodě, ta ústní byla trošku horší," přiznává Bauer.

Nakonec vyfasoval dvojku. "Jsem průměrný student. Mám celou škálu známek, od jedničky až do trojky. Naštěstí jsem zatím žádnou zkoušku nemusel opakovat," usmívá se.

Skripta si Bauer bere i na závody, měl je dokonce i na olympiádě. Tam si přivezl učebnice ke statistice a informačním systémům.

"Každý den musím splnit tři čtyři stránky z těch skript. Abych to stihnul," říká Bauer. "Jenže jak běžel čas, stránky jen narůstaly," směje se.

Na zkouškách bývá obvykle stříbrný medailista z Turína sám. Učitel se mu tak může stoprocentně věnovat. To ale také znamená, že se zkoušející nedrží jen vylosované otázky.

Zkoumá, jestli Bauer zvládá učivo pořádně. Být sám v učebně. To má ještě jednu nevýhodu. Nemůžete od nikoho opisovat. Sám lyžař přiznal, že by v některých situacích pomoc kolegů využil.

"Kdybych přišel do úzkých, tak bych se asi vedle kouknul. Po očku," dodává student Bauer.

Od školních povinností se český reprezentant možná odtrhne alespoň dnes večer. V karlovarském hotelu Imperial se totiž předávají ceny pro vítěze ankety Nejlepší sportovec Karlovarského kraje 2005.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze