Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Střelkyně Emmons se po mateřské pauze vrací k závodění. Cílem je MS

Takto Kateřina Emmons slavila v náruči svého manžela Matta olympijské vítězství v Pekingu | foto:  Michal Růžička, MAFRA

6 2010
Loni v dubnu se stala maminkou dcery Julie a letos už se chystá znovu naplno závodit. Olympijská vítězka Kateřina Emmons se vrací ke střeleckým soutěžím, jejím cílem je uspět na červencovém mistrovství světa v Mnichově. "Není důvod se bát. Výsledky z přípravy jsou na slušné úrovni. Půjdu do toho po hlavě," řekla Emmons. Českým divákům se představí za týden při závodech v rodné Plzni.

Zdá se, že ze svého střeleckého umění nic nezapomněla. Kateřina Emmons absolvovala po porodu už dva závody v Americe, v tom druhém
dokonce ve vzduchovce vyrovnala absolutním nástřelem 400 bodů světový rekord.

"Bylo to zajímavé a hodně náročné. Ale moc jsem toho nezapomněla, táhla jsem to hlavně hlavou," řekla šestadvacetiletá střelkyně novinářům. "Střelba není atletika. Tady je to hlavně o technice, proto je ten návrat snazší."

Podle svých slov ale potřebuje zapracovat hlavně na fyzičce. "Potřebuji základ, abych se od něj v létě mohla odrazit."  Rodičovství naopak posílilo její psychiku.  "Jsem zase klidnější. Jestli mě něco nerozhodilo před tím, tak teď už tuplem. Když se nedaří, nebortí se mi zem pod nohama."

Emmons přiletěla z USA, kde v Minnesotě žije s manželem Mattem a dcerou Julií. Ta se narodila v dubnu a už o čtyři měsíce později Emmons znovu vzala pušku do ruky. "V srpnu jsem měla pár tréninků, ale naplno jsem se do toho vrhla v září a snažila se trénovat aspoň třikrát týdně. Ale ze začátku jsem toho měla plný kecky," smála se.

Přestože ve vzduchové pušce získala v Pekingu zlatou medaili a z malorážky si přivezla stříbro, věnovat se letos hodlá především vzduchovce.

"Malorážka jde stranou. Mohla bych ji sice trénovat, ale pak bych neměla tolik šancí uspět na mistrovství světa ve vzduchovce. Ta je pro mě klíčová. Radši budu dělat jednu disciplínu na sto procent, než dvě na padesát."

Kateřina, Julie a Matt Emmonsovi

Kateřina, Julie a Matt Emmonsovi

Českým divákům se představí o příštím víkendu na Velké ceně Plzně. Nebude to ale závod, na který ladí formu. Tím bude až následující mezinárodní podnik v Mnichově, světové poháry a mistrovství světa. "Už mám nějaké své standardy, takže s dvacátým místem rozhodně spokojená nebudu," hlásí mistryně světa ze vzduchovky z roku 2002.

Střelkyně vyřešila už i drobný problém, když ji zcela neseděl nový střelecký kabát, který si před závody v Americe musela sama upravovat.

"Už je to v pořádku. Byl to omyl fabriky, kde to šili. Jen zaměnili mou objednávku za jinou. Obratem jsem dostala nový a už jsem v něm trénovala. Je identický tomu, který jsem měla v Pekingu."

Emmons má už jasný plán do červencového světového šampionátu v Mnichově i to, jak se s manželem budou střídat při hlídání dcerky.

"Sezonu jsme naplánovali rozumně. Má to hlavu a patu." V únoru se vrací do Ameriky, v březnu se vydají za přípravou do Sydney a Adelaide, kde trénuje její otec Petr Kůrka. "To bude klíčový bod přípravy před mistrovstvím světa." V červnu se na skok objeví v Česku, pak ji čeká závěrečný SP v Bělehradě.

Hlídání devítiměsíční Julie Emmonsovi zvládají. "Funguje to výborně. Jeden trénuje dopoledne a druhý odpoledne. Dá se to pěkně skloubit. Navíc na závody můžeme brát babičky. V Americe hlídala Mattova maminka, teď v Plzni přijde na řadu moje," usmála se střelkyně, která se v Česku nejvíce těší na rohlíky, lučinu, sušenky BeBe a točenou plzeň." 

S manželem se tedy rozhodně nenudí. "Věděli jsme, že když se budu chtít vrátit, bude to honička. Ale s tím jsme do toho šli."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze