Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Střelkyně Jahodová pálí na holuby a vyhlíží olympiádu v Riu

Liberecká střelkyně Libuše Jahodová získala na Univerziádě dvě zlaté. | foto: archiv Libuše Jahodové

3 2015
Do svých čtrnácti let neprovozovala Libuše Jahodová žádný sport. Teď vládne českému ženskému skeetu, tedy střelbě na asfaltové holuby. „Sport, to se mnou dřív nešlo moc dohromady,“ směje se 23letá střelkyně z Liberce. „Kdyby mě trenér a můj nevlastní otec ke střílení nepřivedl, tak bych fakt asi nic nedělala.“

Jak se z nesportující dívky stala elitní střelkyně? „Chodil jsem střílet s myslivci a potom nás s mými syny napadlo, aby se Líba nenudila, že by to taky mohla zkusit. A prostě z nějakých zálib a shodou náhod se stalo to, že se prostřílela do týmu Dukly a do reprezentace,“ popsal kouč Lubor Novota.

Členka Dukly Hradec Králové je nyní českou jedničkou ve skeetu, což je pro ženy v Česku hodně nezvyklá disciplína. „Teď je nás tak devět i s juniorkami. Holky spíš jezdí jen po českých závodech. Ale asi i trenérům už došlo, že ve světě na ty ženský dávají větší důraz než u nás,“ vypráví nadějná sportovkyně. „Italky nebo Američanky jsou výborné a někteří trenéři protěžují ženské střelkyně, protože vědí, že v nich je obrovská síla. což tady v Čechách zatím není. Ale už se to začíná postupně měnit, protože vidí, že i ty ženy něco dokážou a medaile v ženách mají stejnou hodnotu jako v mužích.“

Sportovní začátky Jahodové byly velmi těžké. Hned si naštípla klíční kost. „Bylo potřeba zapracovat na fyzické kondici. Ačkoli se to nezdá, při každé střele dostane do ramene ránu čtyřicet kilo a flinta váží tři a půl kilogramu,“ vysvětluje kouč Novota. „Proto Líba chodí lézt, běhá, plave, prostě bez fyzičky a komplexní přípravy se střelba na špičkové úrovni dělat nedá a často o výsledku rozhodují opravdové maličkosti.“

Libuše Jahodová v červenci vybojovala zlatou medaili na Letní světové univerziádě 2015 v Koreji, kde startovala i část světové špičky střelkyň. „Nejtěžší byla první položka, kterou jsem hodně pokazila, takže jsem pak všechno hodila za hlavu a chtěla jsem bojovat hlavně pro družstvo,“ řekla Jahodová, studentka Technické univerzity v Liberci studentka oboru pedagogiky volného času, která ve finále porazila 13:12 Rusku Vinogradovovou.

Druhou zlatou medaili v soutěži družstev Češky vybojovaly na univerziádě ve složení Jahodová, Šumová, Pešková a vyhrály před Ruskem a Kazachstánem.

Podle liberecké střelkyně je univerziáda v Česku podceňovanou soutěží. „Přitom má ve světě obrovskou prestiž, kterou do toho dávají Rusové, Kypřané, nebo Thajci a další státy,“ tvrdí Jahodová, kterou nyní čeká mistrovství světa v Itálii.

Elitní střelkyně nyní bojuje o postup na olympiádu do Rio de Janeira. „Je ale velmi těžké se tam mezi dvacítku vyvolených kvalifikovat. Většina špičkových střelců a střelkyň se tam nepodívá, protože se tam dostávají třeba střelci z Afriky, Jižní Ameriky, kteří přitom na výkonnost Evropanů nemají,“ zlobí ji.

Na nedávném mistrovství Evropy v Mariboru Jahodová o jedno místo nepostoupila do elitního finále, i když vytvořila nový český rekord: 71 trefených létajících „holubů“ ze 75.

Díky závodům Světového poháru ve střelbě na skeet sjezdili Jahodová s koučem Novotou celý svět. Austrálie, Mexiko, Dubaj, Chile, Ázerbajdžán, Egypt... „Viděli jsme z toho letiště, hotel, střelnici, posilovnu, atletický ovál, střelnici, hotel, letiště. Na výlety fakt není čas,“ tvrdí střelkyně.

V Liberci a blízkém okolí nemá kde trénovat, a tak jezdí za střílením až do Písku či Brna. A taky do zahraničí. „Bohužel v Česku podmínky na brokovou střelbu jsou velmi zlé. Na to, jaké je tady nedostatečné množství kvalitních střelnic, které by byly otevřené podle potřeb vrcholových sportovců, jsou výsledky celkově velmi dobré. Proto my jezdíme často trénovat do zahraničí,“ uvedl kouč Novota.

Největší kouzlo svého sportu vidí liberecká střelkyně v proměnlivosti a nevyzpytatelnosti. „Třeba vloni v Dubaji jsme stříleli v písečné bouři, jednou na mistrovství Evropy jedna Kypřanka sestřelila místo terče opravdového ptáka. Prostě nikdy nevíte, co se může stát,“ popsala Jahodová.

Prostřílí se až do olympijského Ria?Najdete na iDNES.czmobilní verze