Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Další problém IAAF. Davies a jeho strategie, jak tajit ruský doping

Momentka ze světového šampionátu atletů 2013 v Moskvě. | foto: AP

22 2015
Dopující ruští atleti před mistrovstvím světa v Moskvě v roce 2013? To by byla pro šampionát odporná kaňka. Deník Le Monde nyní zveřejnil informace, podle nichž měl významný funkcionář mezinárodní atletická federace IAAF připravovat mediální strategii, jak "přikrýt" pozitivní dopingové testy ruských sportovců.

Le Monde v pondělí vyrukoval s dva roky starým e-mailem Nicka Daviese, dřívějšího ředitele komunikace a zástupce generálního sekretáře IAAF.

Současný šéf kanceláře předsedy Sebastiana Coea poslal kontroverzní mail 19. července 2013 Papovi Massatovi Diackovi. Syn tehdejšího šéfa IAAF Laminea Diacka pracoval pro federaci jako mediální a marketingový konzultant.

„Musím si sednout s antidopingovým oddělením a zjistit, jaké přesně ‚kostlivce‘ týkající se ruského dopingu ve skříni máme. Myslím, že čas odhalit některé atlety byl už dřív a nyní musíme být chytří,“ napsal Davies podle Le Monde tři týdny před startem mistrovství světa v Moskvě.

„Tihle atleti samozřejmě NESMĚJÍ být součástí ruského týmu pro světový šampionát... Pokud ti provinilí nebudou soutěžit, můžeme s jejich odhalením počkat až po akci. Nebo oznámíme jednoho či dva, ale ZÁROVEŇ s atlety z jiných zemí,“ navrhoval Davies. Když se nyní dostala dva roky stará e-mailová komunikace na veřejnost, vzdal se dočasně funkce, aby etická komise mohla celou záležitost vyšetřit.

Zveřejnění e-mailu přišlo několik týdnů poté, co se Papa Massata Diack ocitl mezi funkcionáři IAAF podezřelými z utajování dopingových prohřešků. Jeho otce kvůli obvinění, že bral za zakrývání pozitivních testů ruských sportovců peníze, vyšetřuje policie.

Diack starší byl původně obviněn z „pasivní korupce“ kvůli podezření, že přijal zhruba milion eur za to, že bude krýt dopingové případy ruských atletů.

Agentura AP však nyní oznámila, že bývalý šéf světové atletiky byl nově obviněn z mnohem vážnější „aktivní korupce“, protože údajně podplatil bývalého šéfa antidopingové komise IAAF Gabriela Dolea, aby pozdržel zveřejnění informace o dopingu ruských sportovců. Dvaaosmdesátiletý Diack je vyšetřován na svobodě, ale nesmí opustit Francii.

Rusko bylo v listopadu vyřazeno do odvolání z mezinárodních soutěží, poté co nezávislá komise Světové antidopingové agentury našla důkazy o systematickém dopingu a utajování pozitivních nálezů.

Davies v tiskovém prohlášení popřel, že by se dopustil něčeho nesprávného. „Jednou z mých povinností coby ředitele komunikace bylo starat se o dobrou pověst IAAF. Na základě tohoto mailu nebyl proveden žádný plán. Žádná mediální strategie navíc nemůže narušit provádění antidopingového procesu,“ uvedl Davies.

V e-mailu zároveň podle Le Monde Davies navrhuje, aby sportovní agentura CSM, kterou vedl současný prezident IAAF Coe, pomohla federaci v neoficiální mediální kampani. IAAF prý mohla využít Coeův politický vliv k minimalizování škod ve veřejném mínění, jež mohla případná dopingová odhalení přinést.

Davies i v tomto případě odmítl pochybení. „S CSM jsem o tomhle nápadu nediskutoval a nikdy nebyla mezi CSM a IAAF žádná dohoda o nějaké mediální kampani.“

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze