Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Stříbrná Stránská dolovala síly. Dala jsem do toho všechno, říká

Běh, ilustrační foto | foto: Nike

9 2015
Vysoká vlhkost vzduchu, bujná vegetace a příkré svahy stoupající od mořského pobřeží. S těmito náročnými podmínkami se museli vypořádat čeští reprezentanti, kteří minulou sobotu startovali na mistrovství Evropy v běhu do vrchu, jež se uskutečnilo na portugalském ostrově Madeira. V šestnáctičlenné české výpravě tam zamířili i závodníci z oddílů působících v Pardubickém kraji.

Nejzářivější úspěch zaznamenala juniorka Michaela Stránská, která si mezi čtyřicítkou soupeřek vyběhla stříbrnou medaili.

„Dala jsem do závodu všechno, ale ten výsledek za to stál. Vítězku jsem viděla pouze jeden kilometr a pak už ne. Ke zlatu je to ještě dlouhá cesta a spousta práce,“ uvedla pro klubový web členka českotřebovského Iscarex Teamu. Stránská se po hromadném startu na čtyřkilometrové trati s převýšením 400 metrů snažila držet v popředí. Až do poloviny závodu se držela v první pětici.

„Pak pro mě přišla krizová část. Turkyně a Francouzka, běžící na druhém a třetím místě, se mi začínaly vzdalovat,“ popsala nadějná běžkyně následný průběh, kdy se „chytila“ kolegyně Terezy Korvasové a společně své zahraniční konkurentky opět dostihly.

„Na konci vláčku se mi podařilo trochu odpočinout a nabrat síly. Asi 1,5 kilometru do cíle jsem všechny holky předběhla, ale Francouzka (Elsa Racasan) se mě udržela a po chvilce byla opět přede mnou. Asi 800 metrů před cílem jsem si řekla teď, nebo nikdy a dolovala ze sebe zbytečky sil. Elsa se pořád držela tři vteřinky za mnou. Snad nikdy pro mě nebyl zbytek závodu delší než teď,“ řekla Stránská, která v těsném finiši uhájila stříbro. Kov stejné hodnoty přitom připadl i celé štafetě juniorek.

„Všechny jsme byly nadšené. Nejprve jsme se bály, že nám to na stupně nevyjde, ale tentokrát stálo štěstí na naší straně a od bronzové medaile nás dělil jeden rozhodující bod. Po minulých smolných čtvrtých místech máme ze stříbra velkou radost,“ dodala Stránská.

V kategorii mužů na bezmála dvanáctikilometrové trati se z pohledu českých barev prosadil běžec z orlickoústeckého RunSport Teamu Robert Krupička, jenž doběhl na devátém místě.

„Před šampionátem jsem docela solidně potrénoval a odběhl pár závodů. Tušil jsem, že by to nemuselo být špatné. Chtěl jsem se umístit do 15. místa. První desítka pro mě byla příjemným překvapením,“ přiznal zkušený Krupička.

Na konečné 26. příčce mezi muži dokončil závod i Jan Janů z Hvězdy SKP Pardubice.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze