Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Modřiny, kopy a thajský box. Na svahy míří agresivnější Strachová

Sjezdařka Šárka Strachová | foto:  Michal Růžička, MAFRA

1 2014
Zamyslela se a gestem prstů ukázala neskutečnou cifru. "Dopočítala jsem to na třináctou sezonu," říkala Šárka Strachová, 29letá česká slalomářka. Bude šťastná? Nešťastná? "To první, samozřejmě," ujistila. A bude tato sezona poslední, jak naznačovala? Tam už taková jistota nepanuje. "Sama uvidím," dodala sjezdařka.

Někdejší mistryně světa kolem sebe vidí, jak její vrstevnice pomalu odcházejí a ona se dál drží slalomových hůlek. V její mysli se však střetává ženská nátura, která začíná mít dost harcovního života a která touží po rodině, s tou mužskou, plnou soutěživé energie, toužící vyhrávat.

"Budu se řídit intuicí, která mi po této sezoně řekla, že mám u lyžování ještě zůstat," připomněla.

Strachová se tak znovu vrhla do tréninkové dřiny, nedávno se vrátila z Argentiny, kde strávila 16 dnů na lyžích, doma si odpočinula, přetočila se na evropský čas a teď ji zase čeká další soustředění na rakouských ledovcích. A pak už první start ve Světovém poháru.

Tím bude v Söldenu obří slalom, který bude spolu se slalomem speciál její letošní prioritou. "Rychlé disciplíny už jsem vyškrtla. Možná kdybych byla o šest let mladší, ale teď už není čas," pronesla a zhodnotila formu na lyžích: "Jsem zase o velký kus klidnější a lyžuju s ještě větší radostí."

K pohodě možná přispěl nový prvek v tréninku, byť se pro lyžařku může zdát nepatřičným. V létě totiž Strachová do přípravy zapojila thajský box, kterým chtěla vylepšit dynamiku a agresivitu v obloucích.

"Často je mi vyčítáno, že mé jízdy jsou moc hodné," řekla. "Proto jsme zvolili box, který je o emocích a dynamice. Nikdy nebudu velký rváč a ze začátku jsem říkala, že nebudu do nikoho kopat, ale teď mě trenér vyprovokoval, už to dokážu. Agrese se zlepšila."

Kontaktní bojové umění je podle slalomářky výborným tréninkem kondice a dynamiky, posiluje v něm celkové držení těla a v argentinské Ushuaie pak cítila, jak zpevnila trup, nohy, boky. "To vše je na lyžích hodně potřeba a bylo to znát," pochvalovala si.

Kromě fyzického přínosu teď možná její nová dovednost vzbudí i respekt u soupeřek. "Nevím, jestli vědí, že boxuju. Ale já sama nevím, co dělají ony v přípravě," usmála se Strachová. "Mně se box zalíbil hlavně v tom, že to byla změna, bavilo mě to a bylo to zpestření přípravy. Jedu třináctou sezonu Světového poháru a to už potřebujete něco, co vás baví a motivuje."

Tou největší motivací je však zase se posunout o kousek dál, do pozic, kde kdysi bývala. "Chci hledat hranice a vyplňovat rezervy, které cítím. Motivace mám pořád hodně," kývla Strachová. "Kdybych v sobě necítila potenciál a chuť vítězit, tak bych toho nechala. Chci být co nejrychlejší a uvidíme, jak na tom budou soupeřky."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze