Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Strachová řeší bolavé tříslo a plánuje: Chci se prát o první místa

Šárka Strachová na trati slalomu v Méribelu. | foto: Reuters

26 2015
V neděli v Méribelu zakončila pátým místem svou třináctou sezonu ve Světových pohárech. Třikrát v ní Šárka Strachová stála na pódiu, navrch přidala bronz z mistrovství světa, přesto o motivaci po povedené zimě nepřišla. "Nedá se říct, že bych se stupňů nabažila," říká 30letá závodnice a plánuje na alpských svazích ještě dvě sezony. Tedy až poté, co vyřeší problémy s tříslem.

Zranění je důvodem pro ukončení sezony? Proto ani nepojedete republikové mistrovství?
Tříslo se hlásilo už delší dobu. Pár dnů jsme zkoušeli testovat lyže, ale jak je sníh těžší, tříslo pobolívalo víc. A než aby vznikl zánět, dali jsme mu klid. Upřímně, když jsem viděla počasí v Rakousku, kde je teplo a prší, ani by to nebylo dobré. Byl nejvyšší čas sezonu ukončit.

Takže čas na testování vám teď utíká?
Ještě ho bude dost. Chtěli jsme využít březen, kdy budou ještě zimní podmínky, ale to teď nikde není. Lyže, které fungují na tomhle sněhu, nemusí na jiném.

Takže vás teď čeká volno?
Chtěla jsem jezdit na koni, ale to mám na týden dva zakázáno. Ale jsem ráda, že jsem zabalila tašku, hodila do skříně a nebudu muset cestovat. Jestli chci k moři? Já jsem nejraději, že můžu zůstat doma.

Dvě minuty života

Šárka Strachová a její tým právě dokončují životopisný dokument s názvem Dvě minuty života plný zákulisních záběrů ze života elitní sjezdařky. První klapka zazněla 6. června 2013, ta poslední má padnout letos 4. dubna v Benicích a slavnostní premiéra se odehraje 19. května. "Po loňsku jsem se ještě necítila připravená film uzavřít, takže jsme ještě rok natáčeli," vysvětlovala slalomářka. "Těším se a současně jsem i příjemně nervózní."

Ale na podzim zase vyrazíte do závodů. Do poslední sezony?
Vidím to na dva roky, ale když se bude dařit a i na konci sezony 2017, olympiáda jen rok po tom bude velkou motivací. Chci další sezonu, pak bude mistrovství světa ve Svatém Mořici, ale co bude dál, je předčasné. Loni jsem říkala, že tahle sezona je poslední, ale pocit se změnil, takže nechci dělat závěry. Závisí to i na zdraví, na motivaci, ale teď je chuť veliká.

Měla jste takto jasno už během sezony?
Nemůžu to dělat jako Rakušanky. Těm skončí sezona, odpočinou si a v létě se rozhodnou. Já mám soukromý tým, servismana, oni jsou závislí na mé budoucnosti. Kdybych nepokračovala, museli by hledat jiné zaměstnání. Rozhodla jsem se v únoru.

Trenér vás v tom podpořil?
Bavili jsme se o tom průběžně, podařilo se nám posunout ve výkonnosti, zakotvit výš. Chtěli bychom na tom stavět, aby stupňů bylo co nejvíc a pokud možno i vítězství. Malý globus nás žene dál. Shiffrinová je sice stabilní, královna slalomu, ale víme, jak na ni, vím o rezervách. Některé věci nefungují, což souvisí i s kondiční přípravou, na něco nemám takovou sílu, některé svaly nezapojuju. Je potřeba tělo připravit, abych v půlce srpna měla na lyžích vše potřebné pro práci na technice. Pak se můžu o první místo prát.

To je teď největší motivací?
Určitě. Ale i kdybych letos vítězství měla, stejně by motivace do dalších sezon byla. Je to už dlouhá doba, kdy jsem naposledy vyhrála. Prožitek ze stupňů a touha tam pořád je. A ty americké hymny už mám naposlouchané.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze