Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Strachová, pistolnice ze sjezdovek, míří na křišťálový glóbus

Šárka Strachová v dojezdu slalomu v Aare | foto: Reuters

16 2015
Tři týdny stráví v Argentině, pak počtrnácté rozjede sezonu Světových pohárů. Pokud by Šárka Strachová udržela parádní formu z loňska, bude uchazečkou o křišťálový glóbus slalomářek.

Horkem rozpálená doběla je teď Praha, její domov a taky ring, ve kterém Šárka Strachová poslední měsíce zápasila se suchou (pomineme-li plavecké tréninky) přípravou. „Byla bolavá, trpěla jsem, ale bavila mě,“ tvrdila lyžařka.

Konec letní dřiny ohlásila až výzva pro cestující z Ruzyně na druhý konec světa. Po 20hodinové pouti přes Řím a Buenos Aires do Ushuaie začala české alpské jedničce druhá etapa tréninku.

Bílá sněhem, ale žhnoucí už jen podle jména je nyní Ohňová země, kam česká slalomářka po čtvrt roku lyžařské abstinence zamířila. „Už se těším,“ ujistila Strachová. Podle všech fyzických testů, které nyní podstoupila, věří, že příští zima může být zase lepší než ta minulá, v níž třikrát stála na pohárovém pódiu. A že by v ní mohla konečně reálně bojovat o malý křišťálový glóbus.

Tunu nákladu veze s sebou

O odměně pro vítěze jednotlivých pohárových disciplín tolikrát mluvila a tolikrát jí unikla. Tak snad konečně letos? „Cítím se zase o něco líp,“ ujistila 30letá závodnice a neznělo to jako fráze.

Tentokrát se bronzová slalomářka březnového mistrovství světa v Beaver Creeku vyhnula chronickému zánětu močového měchýře, je vyrovnaná, klidná a silnější. „Kdo chce glóbus, musí spojit všechny faktory: skvělý materiál, silnou hlavu, techniku i kondici.“

Čísla z přípravy

Tři týdny úplně odpočívala, pak sjezdařka Šárka Strachová 4 měsíce dřela střídavě v Praze a Krkonoších na kondici a v pátek na 3 týdny vyrazila do Argentiny na první lyžařský kemp. Tunu nákladu její tým rozdělil do 23 zavazadel a za každé kilo nadváhy zaplatil aerolinkám 2,5 eura. „Jen letenka na osobu stojí 70 tisíc,“ počítala slalomářka. „Celé soustředění v Ushuaie pro čtyři lidi vyjde na tři čtvrtě milionu.“ Po něm odstartuje 14. sezonu ve Světovém poháru.

Mezi tunou nákladu, který s sebou Strachová vláčela do Argentiny, bylo 12 párů slalomových lyží, z nichž se budou vybírat ty vítězné, a taky tři páry přeskáčů. „Jedny, ve kterých jsem závodila už loni, a dvoje nové. Věřím, že materiál je zase lepší než v minulé sezoně, a to už tehdy byl výborný!“

Psychika? Třináct sezon na nejvyšší úrovni, k tomu olympijská medaile a čtyři světové, také těžká osobní období, to je snad nejpádnější argument ostřílené závodnice. „Hlavu mám silnou, stabilní a po loňské sezoně se mi sebedůvěra vrátila,“ řekla čtvrtá slalomářka minulé sezony.

Její technika, tolikrát v posledních letech pod různými trenéry měněná, je silně navázána na kondici a ta se po málem tragické události před třemi roky, kdy ji lékaři na poslední chvíli zachránili a odstranili nádor na mozku, vrací zase na potřebnou úroveň. „V kondici jsem měla největší rezervy,“ kývla. „Tam jsem v létě udělala největší kus práce.“

Na kole a v maratonkách, v posilovně, kde do větších rozsahů rozhýbávala kyčle i kolena.

Jak lépe trefovat brány

A - lyžařský světě, div se - taky na střelnici. „Zábava!“ tvrdila Strachová o nové zkušenosti. „Pokud teď budu líp trefovat brány, ráda si to zopakuju,“ vyhlásila.

Tomáš Jánský, který letos převzal kondiční přípravu české slalomářky, jednou generálsky zavelel: Jedeme do Kolína. Na střelnici. Lyžařce do ruky vrazili pistoli Glock, pak pušku s laserem, poslední byla historická, z první světové války. A asi na sedmý pokus se trefila do středu terče.

FILM: Pusťte si příběh Strachové

Videochat Šarka Strachová

„Ženy jsou prý napoprvé lepší než muži, ale pak jsem začala víc mířit a přemýšlet a létalo to všude kolem,“ přiznala Strachová. „Zajímavé bylo, jak mě druhý den bolely úplně jiné svaly, protože některé zbraně nebyly vůbec lehké. A taky mi celé odpoledne zvonilo v uších. I přes sluchátka to byly děsné rány.“

Jindy zase na svůj facebookový profil vystavila selfie, pod které připsala: Jedna z mých letních kanceláří. Na fotografii za jejími zády stálo „železářství“: činky, posilovací stroje, žíněnky. Strachová je po čtyřměsíční práci zase silnější, dynamičtější, dokonce jako dosud zarytý neplavec už nyní přeplave celý bazén kraulem.

„Zvedám větší váhy, vesměs všechny parametry se zlepšily,“ přitakala. „Ale já grafy a tabulky neřeším, to hlavní je, jak se cítím teď a jak se budu cítit celou sezonu. A už teď vím, že je to lepší než loni.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze