Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stoupající voda ohrožuje trojský kanál

29 2006
Praha - Stoupající hladina Vltavy přidělává vrásky na čele také vodákům. Starosti mají o umělý kanál v Praze-Troji, kde se od 2. do 6. srpna uskuteční mistrovství světa ve vodním slalomu. Trať je bez již sundaných branek celá pod vodou, ta navíc dosahuje až k loděnici. A prognózy z povodní Vltavy hovoří o dalším vzedmutí hladiny.

Rekonstrukční a organizační práce, které v posledních týdnech v areálu probíhaly, byly zastaveny a slalomáři se po čtyřech letech opět proměnili ve vyklízející dobrovolníky.

V Troji zachraňovali, co se dalo, stejně jako při povodních v roce 2002, které areál úplně zničily.

Průměrný průtok vody v trojském kanálu je 13 krychlových metrů za sekundu, nyní se zvedl až tisícinásobně. "Kanál už tady vlastně vůbec není," uvedl dnes v tiskové zprávě šéf organizačního výboru mistrovství světa Jiří Rohan.

"Bohužel sloupy na branky tam zůstaly a dá se předpokládat, že voda je pořádně ohne. Těžko říct, co se stane s překážkami," dodal.

Část Troje je uzavřená, takže veškeré práce musely být přerušeny. Drobné úpravy se dělají pouze v loděnici, jejíž druhá část je těsně před dokončením. "Kolaudace je přitom naplánována za pět týdnů," připomněl Rohan.

Dnes se voda zastavila těsně před loděnicí, ale očekává se až metrový nárůst. "Stačí dvacet třicet čísel a voda je i uvnitř. V tom případě nám to asi zaplaví regenerační centrum - saunu s vířivkou," sdělil Rohan.

Případné škody na kanálu zatím nejsou známy, čeká se, až voda opadne. "Dá se očekávat, že škody budou vcelku velké," uvedl Rohan.

Mistrovství světa ve vodním slalomu se do České republiky vrací po 39 letech. Praha ho bude hostit poprvé.

Autor:


Nejčtenější

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.czmobilní verze