Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Předjezdec by postoupil do finále. Ježek utekl od kabelů a školil mladíky

Velmi zaměstnaný Stanislav Ježek | foto: Tomáš Macek, MAFRA

21 2014
Ve výsledkové listině semifinále jeho jméno nenajdete. Přesto zajel čas, se kterým by mohl v Praze startovat ve finále Světového poháru vodních slalomářů. Stanislav Ježek, pátý kanoista z olympijských her, sjel coby předjezdec kanál v Troji za 94,03. Což by stačilo na suverénní postup ze 4. místa.

"Jo, už si ze mně časoměřiči dělali legraci, jestli mě mají do toho finále připsat," smál se Ježek. "Jenže to by vypadalo blbě, ne? Pořád tam k nim chodím řešit nějaké technické věci. Lidi by pak řekli, že jsem si to u nich zařídil.“

Tentokrát v Troji působí Ježek "jen" coby jeden z nejzaměstnanějších členů organizačního výboru, specialista přes výpočetní techniku. Tentokrát nezávodí. "Už na tebe nějakou dobu čekáme, nejde nám tiskárna," žene ho do práce přítelkyně Alena Mašková. Jen na chvíli si od kabelů odskočil na vodu.

V roce 2006 byl v Praze bronzový na mistrovství světa. V reprezentaci chyběl za předchozích 17 let pouze jednou. Jenže letos se v 37 letech nenominoval znovu. Snad i proto, že v zimě se mu už nechtělo na dlouhé a drahé soustředění do australského tepla a zůstal doma.

"Poslední dva týdny jsem tu taky pořádně netrénoval. Nejdřív mě skolila nemoc, kterou jsem chytl od dětí, a pak se tu připravoval svěťák," povídá. "Ale určtě to tady znám ze všech nejlíp. Dráha v Troji je navíc trochu předělaná, máme tady teď stejné překážky jako na olympiádě v Londýně. Přes zimu jsem toho na ní najezdil víc než ostatní, když jsem nebyl v Austrálii.“

Svůj vynikající čas v roli předjezdce každopádně nechtěl přeceňovat: "Člověk nemá v takové pozici na trati vůbec žádné nervy, žádnou zodpovědnost. Jenom to projedu. Prostě mi to náhodou vyšlo."

Výsledek pražského Světového poháru jej nicméně vrátil do hry o zářijové mistrovství světa v USA. Nominační kritéria totiž určovala, že tři současní reprezentanti musí potvrdit svoji nominaci na světový šampionát umístěním v Top 10 na mistrovství Evropy nebo v prvním bloku Světových pohárů. Což se v kategorii C1 muži povedlo pouze Vítězslavovi Gebasovi.

Neuspěli naopak ani Jan Mašek, ani Lukáš Rohan, pro něž i pražský závod skončil v semifinále - ačkoliv Rohan ještě dostane poslední příležitost na mistrovství Evropy juniorů a závodníků do 23 let ve Skopje, kde by mu start na šampionátu dospělých zajistila jakákoliv medaile.

Ježek tak za tři týdny pojede dodatečnou českou kvalifikaci o mistrovství světa, kterou se stanou dva závody Českého poháru v Českých Budějovicích. V ní půjde o jednu, nebo (v případě Rohanova neúspěchu v Skopje) o dvě letenky do USA.

Paradoxně se v této kvalifikaci střetne také s bratrem své životní partnerky Aleny Maškové a možná i se synem svého kouče Jiřího Rohana.

„Jirka Rohan mi pořád připomínal, že musím trénovat, že o tu nominaci ještě pojedu,“ vykládá. „Bere to sportovně. Neupřednostňuje syna proti mě. Je na něj přísnej."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze