Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pyreneje naruby. Jak Vuelta přišla o Frooma a nastolila vládu Astany

Chris Froome v cíli 11. etapy Vuelty | foto: Profimedia.cz

3 2015
Mnozí jej obdivovali, že po vítězné a vyčerpávající Tour jde znovu s kůží na trh. Jenže pokus o double skončil pro Chrise Frooma na Vueltě už po dvanácti dnech. V pohoří, kde v červenci dominoval, se proměnil v osamoceného muže, drápajícího se vzhůru předaleko za největšími soupeři.

Opět byl v Pyrenejích.

Opět šlo o první vysokohorskou etapu celého závodu.

Opět se jela po dni volna.

Ale všechno bylo tentokrát jinak.

Před 50 dny v La Pierre St. Martin zničil Chris Froome v úvodní pyrenejské etapě Tour de France své konkurenty a v celkovém pořadí si vypracoval tříminutový náskok.

Dvě stě padesát kilometrů odtud, na opačné straně hranice i masivu Pyrenejí, se nachází stát Andorra. Obyvatel v něm mnoho nežije (84 tisíc), zato hor je tu přehršle. Do nich umístili organizátoři královskou 11. etapu Vuelty. A šampion Tour v ní ztratil 8:41 minuty! Za cílem se sesul z kola na asfalt a namáhavě nasoukal do auta týmu Sky.

Chris Froome trpí v cíli 11. etapy Vuelty, z kola mu museli pomáhat.

Chris Froome trpí za cílem 11. etapy, ani jít sám nedokázal

Menu, jež se v Andoře toho dne servírovalo, bylo nechutné. Na svědomí ho měl Joaquim Rodríguez, řečený Purito, který právě zde tak často trénuje. Jezdec Kaťuše byl totiž mužem, jenž na požádání organizátorů vymyslel brutální profil. Na pouhých 138 kilometrů vměstnal 4 950 výškových metrů a šest vrchařských prémií, z toho čtyři první a jednu mimořádné kategorie.

„Každý z těch kopců má do sebe něco speciálního a více než polovina etapy se jede ve výškách nad 1700 metrů,“ pochválil si ještě své dílko.

„Profilem je to nejtvrdší etapa, jakou jsem za svůj život na Grand Tour viděl. Možná i nejtvrdší v historii celé Vuelty,“ vyhlásil při pohledu na pyrenejskou pilu Eusebio Unzue, sportovní ředitel stáje Movistar.

Alejandro Valverde dodával: „Ten profil je impozantní, tvrdý i pro ty, kteří mají stoprocentní formu.“

Což on sám neměl... .

Estébán Cháves z Oriky před středečním startem utrousil: „Purito je blázen. Taková etapa by se měla rozdělit do dvou dnů. Ale těším se.“ Podobně psal na Twitter také Chris Froome: „Po dnešku nebude mít Purito moc přátel. Ale upřímně, kdybych já byl osloven, vybral bych něco podobného.“

Froome: Byl to boj o přežití

Froome si nebyl před jedenáctým dějstvím závodu jist vlastní formou. Prožil si zlé chvíle v úvodním týdnu Vuelty, ale ambice na úspěch v celkové klasifikaci oživil druhou příčkou na Cumbre del Sol, kde se probojoval do Top 10.

„Nejsem výkonnostně na úrovni z Tour. Nevím, co se v Andoře stane,“ tvrdil před královskou etapou. „Ale jsem v závodě a jsem motivovaný.“

Tehdy ještě netušil, že zle bude ve středu prakticky okamžitě po startu. „Caida de Chris Froome, Caida de Chris Froome,“ začali najednou do mikrofonu vykřikovat španělští televizní komentátoři. Pád Chrise Frooma! Hned po neutrálním startu narazil na bariéru u silnice a odporoučel se k zemi. Pořezal si nohu, potloukl koleno i rameno.

Na prvním stoupání dne musel za pomoci kolegů Puccia a Kiryjenky likvidovat ztrátu. Klidný rozhodně nebyl. Nervózně křičel na televizní motorku, která se k němu příliš přiblížila.

„Potom už šlo o boj o přežití,“ popisoval. Jen zdánlivě se formace Sky vrátila k zaběhlému rytmu z Tour, kdy sedm jezdců týmu diktovalo tempo v čele skupiny favoritů. Ve skutečnosti se ho snažili podle pokynů sportovních řiditelů mírnit, aby se Froome v popředí udržel. Jenže při stoupání na Collada de la Gallina, čtvrtý a nejtěžší vrchol dne, navýšila 45 kilometrů před cílem tempo stáj Astana - a Britovy nohy byly najednou těžší a těžší.

Chris Froome během 11. etapy cyklistické Vuelty

Chris Froome během 11. etapy cyklistické Vuelty

„Předchozí pád mi vzal spoustu sil,“ svěřoval se. Odpadl ze skupiny, tým k němu stáhl Thomase i Kiryjenku, ale spasit jej nikdo nemohl. Ztráta narůstala. Minuta, dvě, tři. Zajel k lékařskému vozu, dostal obstřik.

„Chris vážně trpěl. Ale vzdát nechtěl,“ líčil parťák Geraint Thomas. „Froomey vždycky bojuje, a to je přesně to, co jsme udělali. Byl to pro nás nešťastný den, protože i Nico Roche trpěl následkem předchozích pádů.“

Do cíle etapy dorazil sám, opuštěný, takřka devět minut za vítězem. Ještě mnohem hůře dopadl Ir Roche, záložní plán týmu, který potratil dokonce patnáct minut.

Tým Sky se mohl utěšovat pouze třetím místem uprchlíka Boswella v etapě a skutečností, že Mikel Nieve je nyní celkově na osmé pozici. „Jejich výkony dodávaly i mně samotnému morálku,“ ocenil kolegy Froome.

Červený Aru: Také já jsem trpěl

Byl to den, kdy borci Astany vzali otěže závodu pevně do svých rukou. Mikel Landa, původně člen skupiny uprchlíků, vyhrál etapu. Fabio Aru v ní získal červený trikot lídra.

02.září 2015 v 18:12, příspěvek archivován: 03.září 2015 v 15:46

Mikel Landa gana en Andorra con su compañero Fabio Aru detrás en la gran jornada de Astana pic.twitter.com/oZgd11sp4x

„Když jsem viděl, jak se ostatní protivníci po sobě ohlíží, chtěl jsem si jet svůj závod,“ vykládal Aru. „Zaútočil jsem s tím, že do posledního kopce dám všechno. Ale i já jsem trpěl.“

Královskou etapu chtěli jezdci jeho týmu učinit pro ostatní tak těžkou, jak to jen půjde. Tak zněl plán. V půli cílového kopce Aru odpáral i Rodrígueze s Morenem, jediné dva jezdce, kteří se jej snažili následovat.

V červenci na Tour se Vincenzo Nibali, tehdejší lídr Astany, v Pyrenejích uvařil a ztratil cenné minuty. Tentokrát však kazašská stáj vládla.

03.září 2015 v 10:38, příspěvek archivován: 03.září 2015 v 15:41

L'uomo in rosso @FabioAru1 nuovo leader alla #LV2015 @bettiniphoto pic.twitter.com/Zc2AiQcDvQ

Aru, druhý muž Gira, je tak nyní největším favoritem Vuelty, vede o 27 vteřin před autorem scénáře královského dne Rodríguezem, který v cíli 11. etapy úlevně vydechl: „Uf. To byl ale den. Když Aru zaútočil, neměl jsem odpověď. Snažil jsem se držet vlastní rytmus. Ztratil jsem na Arua nějaké vteřiny, ale najel jsem čas na spoustu dalších chlapců. A to je dobré.“

Mezi středeční hrdiny se zařadil rovněž Tom Dumoulin, muž v červeném trikotu. Srdnatě hájil jezdec Giantu svůj výsostný dres. A přestože ho neuhájil a nyní ztrácí půl minuty, mohl elitní časovkář říci: „Jsem šťastný, jak jsem etapu zajel. Škoda jen, že jsem měl při sjezdu z Galliny potíže s odhozením bundy, což mě stálo čas, když se skupina dělila. Ale vrátil jsem se do ní zpět a stále jsem třetí. Nevzdám se snadno.“

Mnohem hůře se hovořilo jezdcům Movistaru.

Valverde šlape s bolavou rukou, Quintana je nemocný. Na vítěze dne Landu ztratili 3:04 a 4:19 minuty, příliš mnoho času. „Prožil jsem kvůli horečce zlou noc a během etapy jsem potom dvakrát málem zastavil. Ale nechtěl jsem vzdát a zklamat kolegy,“ líčil Nairo Quintana.

Ani Froome nechtěl vzdát. Ale musel.

Hrdinský kousek, přesto... sbohem, Vuelto

Ve středu večer lídr stáje Sky jen s velkými obtížemi došlapoval na potlučenou nohu, odvezli ho na vyšetření do nemocnice.

Pozdě v noci vedení týmu Sky potvrdilo, že podstoupil lékařské testy, ale nezveřejnili, čeho se týkaly. K dalšímu vyšetření mělo dojít ve čtvrtek ráno. „Chris cítí velkou bolest. Finální rozhodnutí uděláme po ranním vyšetření,“ informoval tým média.

Teprve ráno údajně lékaři odhalili zlomeninu zánártní kosti.

Ve čtvrtek dopoledne pak Froome prostřednictvím Twitteru svůj stav zveřejnil. Jeho Vuelta, pokus o double i celá sezona tím skončily.

03.září 2015 v 10:50, příspěvek archivován: 03.září 2015 v 15:42

Scans this morning confirm fractured navicular. End of the Vuelta for me @lavueltaa#LV20155

„Po pádu ze sebe vydával na trati nezměrné úsilí a všichni jsme se o něj trochu báli,“ přiznal sportovní ředitel Dario Cioni. „Ale on nám tvrdil: Já to zvládnu. Jenže když adrenalin z pádu opadával, bolest se stupňovala a Chris začal ztrácet. Byl to od něj hrdinský kousek, že se i přesto pokusil přejet všechny kopce a zůstat v závodě.“

Dál už to nepůjde. Podobně jako na loňské Tour jeho tělo nevydrželo.

„Jsem otrávený, že musím vzdát,“ svěřoval se. „Byl jsem odhodlaný dojet etapu, ale jakmile jsem po ní slezl z kola, nemohl jsem pravou nohu vůbec zatížit.“

Popřál zbytku týmu mnoho štěstí a odletěl ze Španělska. „Budu vám fandit od televize,“ ujistil.

Po Nibalim, Cancellarovi, van Garderenovi či Saganovi tak Vuelta ztratila dalšího velikána.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze