Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Stolní tenisté na ME navzdory prohrám postupují, ženy čtvrtfinále těsně minulo

Dmitrij Prokopcov se postaral proti Německu o jediný český bod. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

12 2010
Čeští stolní tenisté podlehli v druhém utkání soutěže družstev na mistrovství Evropy v Ostravě favorizovanému Německu 1:3. Ženský výběr porazil Švédsko 3:0 a měl na svém kontě dvě vítězství, jenže vinou horšího poměru setů skončil v tabulce skupiny C na třetím nepostupovém místě za Běloruskem a Maďarskem.

Muži nejprve v neděli odpoledne podlehli favorizovanému Německu 1:3, když trenér Tomáš Demek šetřil na rozhodující večerní bitvu o postup proti Polsku zkušeného Petra Korbela. 

Veterán pak vybojoval proti Polsku při další porážce 1:3 jediný, ale důležitý bod. Druhé místo za vítězným Německem obsadili Češi díky lepšímu skóre ze vzájemných zápasů s Řeckem a Polskem. Ve čtvrtfinále se pondělí v 16 hodin utkají s Ruskem.

Ženský výběr porazil v neděli Švédsko 3:0 a měl na svém kontě dvě vítězství, jenže vinou horšího poměru setů skončil v tabulce skupiny C na třetím nepostupovém místě za Běloruskem a Maďarskem.

Smutek českých hráček

Mimořádně smutný podvečer si v Ostravě prožily svěřenkyně Miroslava Cecavy. Nejdřív si hravě poradily s nejslabším účastníkem skupiny: Švédkám povolily jediný set, o který v upracovaném duelu proti soupeřově jedničce Ekholmové přišla Štrbíková.

Pravé nervy paradoxně začaly teprve po utkání, hladká výhra totiž nezaručovala postup. Češky musely čekat na výsledek závěrečné partie mezi Maďarskem a Běloruskem, jehož výhra 3:2 by Cecavův tým vyšachovala z postupových míst.

Po třech hodinách se zlověstný scénář naplnil. V rozhodujícím pátém zápasu podlehla druhá hráčka Evropy Tóthová Veronice Pavlovičové, která je o devatenáct míst pod ní. Přitom vedla už 2:0 na sety, ale koncovku vůbec nezvládla. Promarnila i dva mečboly.

Český celek se po utkání neubránil smíšeným dojmům. "Je to největší sportovní zklamání v mé trenérské kariéře. Ve hře bylo iks různých variant a pak se naplní jediná, která nás připraví o postup. I tak zkušená hráčka jako Tóthová nezvládne nervy a nepromění dva mečboly. Byly tam ale i další výsledky, které bych vůbec nečekal. Třeba porážku Viktorie Pavlovičové s Potaovou," řekl Cecava.

Hráčky neúspěch oplakaly. "Je to k vzteku. Nepostoupit se dvěma výhrami ze skupiny, ještě rozdílem setu. Obrovské a hořké zklamání," řekla Renáta Štrbíková.

Proti Německu bez větších šancí

Další ironií osudu je fakt, že zatímco ženám dvě výhry ve skupině na čtvrtfinále nestačily, muži do něj s jediným vítězstvím prošli.

Obhájci titulu z Německa splnili roli hlavního kandidáta na zlaté medaile. Češi jim to usnadnili sestavou: místo ostříleného Korbela poslali proti největší německé hvězdě Bollovi Jiřího Vráblíka, který svůj první zápas proti evropské jedničce prohrál v koncovkách setů.

"Jako bych dostal strach, že můžu s Bollem vyhrát set. Do stavu 8:8 to bylo vždycky dobré, ale on je přece jenom o něco lepší a pak tam uplatnil zkušenosti," řekl Vráblík.

Demek však vyslání Vráblíka za stůl nelitoval. Byl si prý vědom toho, že s Němci by tým nejspíš prohrál i v nejsilnější sestavě. "Petr Korbel už přece jenom není nejmladší. Vloni se nám to na mistrovství vymstilo, nechali jsme ho hrát oba zápasy a pak prohráli s Maďarskem. Málem jsme kvůli tomu sestoupili," obhajoval Demek svůj krok.

Průběžný stav sice dorovnal Prokopcov, který pokořil Süsse, ale další dva potřebné body získali Němcům Ovtcharov proti Šimončíkovi a opět Boll s Prokopcovem. Podle něj přitom německá hvězda zatím v Ostravě nehraje v oslnivé formě.

"Dneska hrál spíše průměr, ne nějak zvlášť dobře. Ale šel mu skvěle servis. Nepustil mě do útoku, zbytečně jsem prohrával balony hned ze servisu. Kdybych tak moc nekazil, určitě by se dalo hrát," řekl Prokopcov.

Korbel zařídil kýžený bod

Oddych pro Korbela se však českým reprezentantům v závěru dne vrátil. Na postup jim proti Polsku stačilo získat bod, o který se hned v úvodním utkání proti Wang Ceng-i postaral právě devětatřicetiletý veterán. V pětisetové přetahované ho k výhře doslova dohnal tisícový kotel fanoušků nad dvorcem.

"Byl jsem rád, že jsem si mohl po sobotě odpočinout a při zápasu s Německem pošetřit síly," pochvaloval si Korbel. "Wang udělal za poslední dva roky velký pokrok, změnil servis, je hodně pohyblivý. Bylo to těžké," přiznal.

Pokles koncentrace pak možná zapříčinil, že další tři partie s Poláky jeho spoluhráči prohráli. "Kdybych ten první zápas prohrál a muselo by se dále bojovat, určitě by to vypadalo jinak," připustil Korbel.

Už v pondělí čeká Čechy čtvrtfinále. Jisté je zatím jen to, že budou hrát od 16 hodin. "Máme ale rozhodně šanci postoupit. Němce už nedostaneme, bude to otevřené," uvedl Korbel.

Mistrovství Evropy - družstva

Muži
Skupina A:
Česká republika - Německo 1:3
Vráblík - Boll 0:3 (-10, -9, -8), Prokopcov - Süss 3:1 (7, -6, 7, 7),
Šimončík - Ovtcharov 1:3 (8, -5, -7, -2), Prokopcov - Boll 0:3 (-7, -7, -11).

Česká republika - Polsko 1:3
Korbel - Wang Ceng-i 3:2 (-8, 5, 10, -11, 6), Prokopcov - Blaszczyk 1:3
(-5, 9, -5, -8), Vráblík - Such 1:3 (-7, 8, -11, -8), Prokopcov - Wang
Ceng-i 0:3 (-6, -9, -18).

Další utkání: Polsko - Řecko 0:3, Německo - Řecko 3:0.

Čtvrtfinále:
Pondělí: 16:00 a 19:00 ČR - Rusko, Německo - Švédsko, Chorvatsko - Francie, Rakousko - Bělorusko.

Ženy
Skupina C:
Česká republika - Švédsko 3:0
Štrbíková - Ekholmová 3:1 (7, -7, 8, 7), Vacenovská - Petterssonová 3:0 (8, 6, 9), Hadačová - Quachová 3:0 (7, 10, 4).

Další utkání: Maďarsko - Bělorusko 2:3.

Čtvrtfinále:
Pondělí: 10:00 a 13:00 Nizozemsko - Španělsko, Turecko - Bělorusko, Německo - Rumunsko, Maďarsko - Polsko.

Skupina o 9. až 16. místo:
Pondělí: 10:00 ČR - Lucembursko, Rakousko - Slovensko, Švédsko - Ukrajina, Chorvatsko - Francie.

Muži: Tabulka slupiny A

Z V P S B
1. Německo 3 3 0 9:2 6
2. ČR 3 1 2 5:6 4
3. Řecko 3 1 2 3:6 4
4. Polsko 3 1 2 4:7 4

Ženy: Tabulka skupiny C

Z V P S B
1. Bělorusko 3 2 1 8:6 5
2. Maďarsko 3 2 1 8:6 5
3. ČR 3 2 1 8:5 5
4. Švédsko 3 0 3 2:9 3
Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze