Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pan Neporazitelný. Stolní tenista Košťál vyhrál 44 zápasů za sebou

Radek Košťál, jedna z největších postav historie českého stolního tenisu, předvádí i v jedenačtyřiceti letech skvělé výkony. V barvách SKST Liberec vyhrál v letošním roce v extralize všech 44 utkání, do kterých nastoupil. | foto: Radim Němeček, SKST Liberec

17 2015
Dokonalý rok Radka Košťála dostal poslední razítko. Stolní tenista SKST Liberec prolétl rokem 2015 bez porážky. V extralize odehrál 44 zápasů a ve všech podával ruku soupeři jako vítěz. Při rekordní báječné šňůře ztratil jen 19 setů.

Někdejší trojnásobný republikový šampion Radek Košťál je hvězdou nejen stolních tenistů SKST Liberec, ale také celé extraligy. V roce 2015 neprohrál ani jeden ze 44 zápasů a připsal si cenné skalpy špičkových hráčů nejvyšší soutěže jako jsou Korbel, Olejník či Bai He. Kdyby měl liberecký tým několik takových „Košťálů“, bojoval by o titul, ale spoluhráči mu příliš nepomáhají a Liberec přezimuje na posledním místě. Další dva triumfy si Košťál připsal v úterý večer při domácí prohře 2:4 s Ostravou.

„I pro mě je ta šňůra neuvěřitelná a samozřejmě mě těší, ale přiznám se, že do nějakého stavu okolo třiceti vítězství jsem tu sérii vůbec nevnímal. Až pak tady v Liberci začali lidi okolo mluvit o tom, jestli se mi podaří těch čtyřicet zápasů bez porážky,“ popsal 41letý havířovský rodák Radek Košťál. „Už si ze mě dělají srandu. Na tréninku na mě volají: Pozor, uvolněte místo panu neporazitelnému. Všichni se mě na to ptají, jak dlouho to ještě vydržím a tak podobně. Takže přijít ke stolu a nemyslet na to, je někdy těžké. Jediná věc je ale jistá, jednou určitě prohraju. Ale je fakt, že takovou sérii jsem ještě nezažil,“ říká s úsměvem legenda českého ping-pongu.

Do libereckého klubu přišel Košťál v říjnu loňského roku.

„Byla to taková náhoda. Byl jsem tehdy volným hráčem, čekal jsem co bude, ale nijak jsem to nehrotil, Pak mě Liberec kontaktoval a slovo dalo slovo. Líbila se mi jeho vize, Liberec není rychlokvašný oddíl, který by najednou nějak vznikl. Naopak, je to výborný klub, který dělá hlavně s mládeží, má největší členskou základnu, svoji vlastní halu a to byly ty důležité devizy, proč jsem tady, i v mém věku. Pro sport a pro ping pong je to tady super,“ chválí SKST Liberec Radek Košťál.

Zatímco on pořád vítězí, Liberec se nemůže vymanit ze dna tabulky. „Někdy mě to určitě mrzí, když nám uteče důležitý zápas s týmy okolo nás. Stalo se ikskrát, že jsme třeba o dva míčky nedosáhli na remízu nebo na vítězství. Věřím, že se to ale zlepší, ve sportu bývají různé výkonnostní vlny a za rok můžeme být nahoře,“ je přesvědčený Košťál.

I ve 41 letech se vždy dokáže připravit profesionálně na každý zápas, i když stolní tenis vypadá jako ne zrovna fyzicky náročný sport. „To je taková iluze na pohled. Ping pong je paradoxně strašně těžký sport, zabrat pořádně dostávají nohy, ruce i záda. A hlavně je to hodně o hlavě. Je to psychicky náročné, když za vyrovnaného stavu víte, že nesmíte pokazit žádný lehký balonek. Stres je fakt obrovský,“ uvedl Košťál, který v úterý podepsal s Libercem novou smlouvu na sezonu 2016/17. „Jsem rád, že je o mě pořád zájem. Dohodnout se nebyl vůbec žádný problém, protože i já jsem chtěl pokračovat. Atmosféra v klubu a přátelské vazby jsou možná nejlepší, jaké jsem za svoji kariéru zažil. Snad se nám povede potěšit diváky i trochu lepšími kolektivními výsledky,“ doufá Košťál.Najdete na iDNES.czmobilní verze