Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rovnou na plac. Stolní tenisté vstoupí do MS v Číně bez aklimatizace

Iveta Vacenovská | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

22 2015
Zkouška veleohněm. Do čínského Su-čou, kde v neděli odstartuje mistrovství světa v jednotlivcích a čtyřhrách, ve čtvrtek odletí čeští stolní tenisté. Očekává se ofenziva asijských, především domácích reprezentantů. Přesto výprava nemusí za čínskými stoly paběrkovat.

Mnohem větší ambice se vážou k českým ženám, a to především díky Ivetě Vacenovské, která se už několik let pohybuje na hranici první světové padesátky a výše.

„Svět a zejména Asie je ve stolním tenisu dál než Evropa. Pro medaile nejedeme, spíš bereme šampionát jako přípravu na červnové Evropské hry v Baku. Každé vítězství našich reprezentantek nad soupeřkami, jež jsou na světovém žebříčku před nimi, bude úspěchem,“ má jasno kouč českých žen Pavel Krpec.

Připomene Vacenovská Brémy?

Největší naději na solidní výsledek spatřuje ve čtyřhře, v níž Čína může postavit jen dva páry.

„Čtyřhru mohou hrát i dvojice z různých zemí a Iveta nastoupí se svojí spoluhráčkou z lineckého klubu Liu Jia, Rakušankou čínského původu. V březnu se probily na elitním turnaji World Tour v Brémách do semifinále, přičemž udolaly několik asijských dvojic. To už má svou váhu, teď bude hodně záležet na losu,“ míní trenér o dvanácté nasazené dvojici.

Kromě Vacenovské (nyní 59. místo na světovém žebříčku), vstoupí do šampionátu rovněž zkušená Renáta Štrbíková (99), jež se zúčastní již patnáctého mistrovství světa, Hana Matelová (117) a Kateřina Pěnkavová (132).

Prokopcov dostal volno

V soutěžích mužů mohou reprezentovat český table tennis jen tři hráči - Tomáš Konečný (99. na světovém žebříčku), Lubomír Jančařík (140) a Tomáš Tregler (158).

„Neděláme si velké iluze, Asiaté budou útočit. Proto bude úspěchem každé vítězství,“ říká reprezentační trenér mužů Jindřich Panský. „Trochu větší šance vidím ve čtyřhrách, tam nabude tolik Asiatů,“ souhlasí s kolegou Krpcem slavný hráč minulosti, který nemůže počítat s českou jedničkou Dmitrijem Prokopcovem.

„Začátkem roku byl zraněný a ve svém francouzském klubu GV Hennebont nyní bojuje o prodloužení angažmá. V těchto dnech jim jde o druhé místo v lize a tím i o účast v Lize mistrů, proto jsme mu dali prostor,“ vysvětluje kouč.

Trenér by postavil i Korbela

Do Su-čou dorazí také bývalý úspěšný reprezentant Petr Korbel, ovšem již nikoli v roli hráče - jako předseda hráčské unie evropské asociace ETTU se zúčastní kongresu světové federace. „Možná ho poprosím, aby se převlékl a nastoupil. Čtyřiačtyřicet ještě není žádný věk,“ žertuje Panský.

Zatímco mnohé reprezentační týmy jsou kvůli aklimatizaci v dějišti šampionátu už několik dní, Češi se ocitnou v Su-čou v pátek a v neděli se první z nich postaví ke stolům. „Je to otázka financí, svaz musí šetřit,“ má jasno Panský.

„Ekonomika je důležitá, musíme si s tím poradit. Takže to bereme tak, že se začne v kvalifikačních skupinách, kde by soupeřky neměly být tak silné. Tam by se holky mohly rozehrát,“ přizvukuje trenér žen Krpec.Najdete na iDNES.czmobilní verze