Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


České duo z Liberce čeká start na MS v „modrém" ping pongu

ilustrační foto | foto: Petr Lemberk, MAFRA

22 2016
Petr Šilhán a Jan Kaněra v létě ovládli českou kvalifikaci a probojovali se mezi 64 hráčů z celé planety, kteří si to od pátku v Londýně rozdají o titul světového šampiona v rozvíjející se disciplíně: ping pongu s „modrými pálkami“.

„Tento sport je dost podobný klasickému stolnímu tenisu, ale místo roztodivných pálek a potahů mají všichni hráči totožná prkýnka s jemným modrým smirkovým papírem. Nedají se tedy čekat žádné velké rotace, ale souboj rovných výměn,“ vysvětlil Martin Protiva, manažer a trenér SKST Liberec.

„Modrý“ ping pong, který se tak svým způsobem vrací k začátkům hry za stoly se síťkou, láká na vidinu solidního výdělku a velké show. V londýnské Alexandra Palace čeká borce z celého světa zaplněná hala a nasvícený televizní kurt obdobně jako při tenisovém Turnaji mistrů.

Při setech do 15. vítězného bodu má navíc každý hráč double point – přičíst se mu můžou hned dva body. Rozpočet celé akce činí 2,5 milionu korun a vydělávat se dá rychle. Za jednu výhru se bere 12 500 korun, za dvě necelých 40 tisíc a vítěz si odveze půl milionu.

Liberečtí Kaněra s Šilhánem si na „modrý“ ping pong odskočili z rozehraných soutěží stolního tenisu, oba hrají 3. ligu, takže se na modré pálky nijak nespecializují. Přípravu ale nepodcenili a zhruba poslední dva měsíce se snažili na ping pong s „modrými pálkami“ zaměřit. Mezi favority nicméně patřit nebudou.

„Každá výhra je pro nás bonus. Bereme to hlavně jako velkou zkušenost a chceme si to užít,“ naznačil Jan Kaněra.

V Londýně je v pátek čekají první zápasy. Systém turnaje je však neúprosný a v případě neúspěchů si oba mohou zahrát pouze dva duely. „S tím počítáme. V podstatě ale neznáme úroveň ostatních, takže ani nevíme, co čekat,“ doplnil Petr Šilhán, kterého čeká na úvod Nizozemec Kraaijenbrink „Už byl na mistrovství světa dvakrát, já ani jednou. S modrými pálkami je určitě zkušenější. Los mohl být ale i horší. Doufám, že to bude vyrovnané,“ podotkl Šilhán.

Kaněra narazí na Carla z Německa. „Viděl jsem jeho zápas na youtube a hraje špičkově. Jediné, co by mohla být trochu jeho slabina, je bekhend, který hraje jen na jistotu. Jinak jsou to hrozné rány. Moje šance odhaduju tak dvacet ku osmdesáti,“ uvažoval Kaněra.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze