Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Olympiáda je splněný sen, raduje se se stolní tenistka Matelová

Hana Matelová | foto: Tomáš Frait, MF DNES

26 2016
Je dvojnásobnou mistryní republiky, z loňských Evropských her v Baku si přivezla bronzovou medaili v soutěži družstev, na světovém šampionátu prošla mezi dvaatřicet nejlepších. Kvalifikaci na olympijské hry do brazilského Ria však staví stolní tenistka Hana Matelová nejvýše.

„Je to splněný sen. Moc si toho vážím, byl to můj cíl,“ říká 26letá rodačka z Jankovic u Holešova poté, co našla svoje jméno na seznamu účastnic singlového turnaje.

Už jste to stihla oslavit?
Oslava se teprve plánuje, zatím jsme si jenom ťukly vínem s mamkou. Na 95 procent jsem tušila, že by to mělo vyjít. Jenom jsem čekala na oficiální potvrzení mezinárodní federace po redukci světového žebříčku. Nebylo to pro mě takové překvapení, ale chtěla jsem vidět svoje jméno na papíře.

Sledovala jste žebříček častěji, jak se blížilo rozhodné datum jeho redukce?
Body jdou spočítat. Záleží, s kým hrajete, jak je postavená soupeřka v žebříčku. Věděla jsem, do jakého místa musím být. Z každé země můžou hrát na olympiádě jen dvě holky a největší riziko bylo, že mě přeskočí Renáta Štrbíková. Na posledním turnaji v Polsku jsme si to na dálku rozdaly.

Pikantní bylo, že jste tam spolu hrály debla.
To byla výjimka. Normálně ji hraji se Slovenkou Barborou Balážovou. Ale ta už nemusela v Polsku hrát, tak jsme se narychlo domluvily s Renátou. I když jí to na olympiádu nevyšlo, vycházíme spolu v pohodě.

Zklamalo by vás hodně, kdyby Rio neklaplo?
Mrzelo by mě to, ale nemohla bych si nic vyčítat. Poslední tři čtvrtě roku jsem udělala pro postup maximum. Dala jsem do toho všechno.

Hana Matelová

Jak obtížné je kvalifikovat se na olympiádu, když téměř každá země má naturalizovanou hráčku z Asie?
Je to velká škoda z pohledu Evropy. Z evropské kvalifikace ve Švédsku byla většina postupujících Číňanek. Tak si to Evropa nastavila, ale už jsou proti tomu opatření, aby nebylo po získání občanství tak jednoduché hrát za novou zemi.

Kde jste získala klíčové body do žebříčku?
Nejvíce se mi povedlo mistrovství světa v Malajsii a pak v lednu turnaj v Německu. V únorovém žebříčku jsem poprvé přeskočila Renátu a získala náskok 80 bodů. Olympijská kvalifikace měla vysoký bodový koeficient. Herně to nebylo špatné, ale prohrála jsem se dvěma holkami, co byly za mnou.

V aktuálním světovém pořadí jste na 83. pozici. Kam až byste mohla vystoupat?
Nedokážu to odhadnout. Chtěla bych se posunout co nejvýše to půjde. Strašně moc záleží, jak vám sednou soupeřky, kolikrát rozhoduje štěstí.

Jak moc vám na olympiádu pomohlo podzimní stěhování do Düsseldorfu?
Bylo to hodně důležité. Jsem si jistá, že kdybych tam nešla trénovat, tak do Ria nepojedu. Byl to klíčový moment v kariéře, nastartovalo mě to. Dostala jsem velkou chuť trénovat. Vidím, že to má smysl. V Düsseldorfu není sice žádný ženský bundesligový celek, ale všechny holky tam trénují.

Jaká je úroveň německé bundesligy?
Je rozdělená na horní a dolní kříž. Hraju horní kříž, kde proti sobě nastupují týmové jedničky a dvojky. Bundesliga je hodně kvalitní. V Evropě je možná lepší jenom francouzská Pro A. Bundesliga je jeden z důvodů, proč jsem se posunula.

Hana Matelová

Stěhování do Německa jste se obávala. Jak rychle jste se s novým prostředím sžila?
Strach je normální. Nebydlela jsem nikdy v cizí zemí, nemluvím německy, přišla jsem do nové skupiny, zvykala jsem si na nové věci. Ale zvládla jsem to v pohodě, rychle jsem se přizpůsobila tréninkové skupině. Hodně mi pomohlo, že moje spolubydlící je Slovenka, můžeme si popovídat v mateřštině. V Düsseldorfu žije početná skupina Čechů a Slováků, našla jsem si spoustu nových kamarádů i mimo stolní tenis.

Jak často se dostanete domů do Jankovic?
Poprvé jsem byla doma až na Vánoce, pak jsem přijela v únoru a teď v květnu. V Česku jsme častěji, třeba když přejíždíme na turnaje, ale domů se na dva dny nevyplatí jet.

Ještě spolupracujete na dálku s Martou Novotnou, bývalou trenérkou Marie Hrachové?
Vídáme se ještě méně, ale v kontaktu jsme. Na úrovni konzultací, sestavení tréninkového plánu.

Budete muset s ohledem na olympiádu měnit přípravu?
Teď jsem v odpočinkové fázi, pomalu začínám trénovat. Chtěla jsem letět do Asiena delší dobu, ale nedávno jsem to zrušila. Bylo by to brzy. Pojedu do Německa, podmínky jsou tam super.

Jaké budete mít sportovní ambice v Riu?
Bude to strašně těžký turnaj, bude se hrát vyřazovacím způsobem, hodně bude záležet na losu. Chci si olympiádu užít, je to obrovská událost pro sportovce. Chci poznat ostatní sporty, vidět sportovce. Nevadilo by mi, kdybych se potkala s Boltem a Federerem. (usmívá se)

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze