Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jeden za všechny, všichni za stůl. Stolní tenis oživuje dávnou slávu

Stolní tenista Milan Orlowski | foto: Ladislav Němec, MAFRA

23 2017
Jindřich Panský, Milan Orlowski, Petr Korbel, Marie Hrachová... Jen velká jména minulosti ale zárukou zářné současnosti nejsou. A tak český stolní tenis zkouší hledat naděje tam, kde je jich nejvíc: ve školách. „Věříme, že z toho může vzejít hodně talentů,“ říká předseda svazu Zbyněk Špaček.

Ne že by v tom byli sami, s nedostatkem dětí se potýkají takřka všechna odvětví v Česku. „Mládežníci a děti moc nesportují. A tak se je snažíme zapojit sami našimi projekty,“ říká Špaček. Ten nejúspěšnější nese symbolický název: Jeden za všechny, všichni za stůl.

Za ten pingpongový, pochopitelně.

Podstatou je, že ve školách vznikají kroužky spojené s nejbližším klubem. Tedy nikoli jen s nadšeneckým, ale rovněž s odborným sportovním vedení.

„A děti příliš zaměstnaných rodičů mohou trávit odpoledne ve škole,“ oceňuje Simona Kratochvílová, ministerská náměstkyně pro řízení sekce sportu a mládeže. „Díky tomu už si děti nemusejí stavět stoly z lavic a penálů a hrát o přestávkách stolní tenis s učebnicemi, jak tomu bylo v minulosti.“

Do propagace se zapojují nejen slavná jména minulosti, ale i aktuální špičkoví hráči. Kromě legendy Petra Korbela či olympioničky Ivety Vacenovské třeba i mimořádně talentovaná Zdena Blašková, která v pouhých patnácti získala bronz na evropském šampionátu do 21 let.

Paralympijský medailista Jiří Suchánek.
Paralympijská medaile Jiřího Suchánka.

Minipingpong si vyzkoušel i Jiří Suchánek, který v Riu získal bronz na paralympiádě (vpravo).

„Ředitel naší školy se se zástupkyní domluvili, že bych mohla v některých hodinách učit nižší stupeň. A zájem je velký, do kroužku se přihlásilo snad třicet dětí,“ popisuje Blašková svoji osobní zkušenost.

Jiným způsobem zase stolnímu tenisu dělá reklamu slavný borec minulosti Milan Orlowski, který i v 64 letech s dalším bývalým šampionem Jindřichem Panským hraje extraligu. „Když může hrát skoro do důchodu Jarda Jágr, proč ne my,“ usmívá se. „Máme tým starých reprezentantů, dohromady je nám asi 200 let. Ale lidé aspoň vidí, že se dá hrát dlouho - a baví je to. Chceme jich přitáhnout do hal co nejvíce.“

V rámci hesla „Jeden za všechny, všichni za stůl“ podle zástupců svazu dohromady ukázali stolní tenis více než čtyřem tisícům dětí na dvaceti základních školách v Česku.

Najdou se mezi nimi nástupci těch, kteří v minulosti sbírali medaile?

Minipingpong. Aneb fanoušci proti hvězdám

Bude to poměrně ojedinělá šance, jak mohou fanoušci změřit své síly s aktuální českou špičkou. V Ostravě se od 6. do 8. dubna uskuteční Světový festival v minipingpongu - v industriálním prostředí vyroste sportoviště s více než stovkou stolů, jimž budou svým počtem dominovat takzvané ministoly. Ty jsou opravdu pro všechny, jak potvrzuje i třeba bronzový paralympik z Ria Jiří Suchánek. „Pro mě je trochu těžší, že musím zvedat výš ruku, po chvíli už docela bolela,“ líčí. „Ale je to zábava. A sport by měl hlavně bavit.“

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze