Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Stolní tenisté, na start. Vacenovské a spol. začíná boj o olympiádu

Iveta Vacenovská | foto: ČAST - František Zálewský

11 2016
Přiblížil se vrchol prvního dílu sezony stolních tenistů, Halmstad bude od úterka do soboty dějištěm evropské části olympijské kvalifikace. Švédské přístavní město se ujalo pořadatelství poté, co jej evropská federace ETTU kvůli nejisté bezpečnostní situaci odebrala Istanbulu.

Do turnaje vstoupí i šestice českých reprezentantů - Iveta Vacenovská, Renáta Štrbíková, Hana Matelová, Dmitrij Prokopcov, Tomáš Konečný a Lubomír Jančařík. „Konkurence bude silná, ale věřím, že náš stolní tenis nebude na hrách chybět ani tentokrát,“ doufá předseda České asociace stolního tenisu Zbyněk Špaček.

Nominační kritéria pro start na hrách v Riu jsou neúprosná, postup si v Halmstadu zajistí pouze deset nejlepších jednotlivců v kategoriích mužů a žen. „Získat jistotu účasti už teď bude hodně obtížné, ale jsem připravený bojovat,“ říká česká jednička Dmitrij Prokopcov.

Náročnost turnaje zmiňuje i Iveta Vacenovská. „Účast v Riu je mým snem, zatím jsem byla jen v Londýně. Tuhle kvalifikaci jsem hrála už dvakrát, je to těžký turnaj, na kterém se mnohdy zrodí nečekané výsledky,“ má jasno.

Jak se kvalifikovat do Ria?

Na posledních hrách v Londýně 2012 reprezentovaly český stolní tenis Iveta Vacenovská a Dana Čechová (tehdy ještě pod rodným příjmením Hadačová). Tehdy vypadla v prvním kole dvouhry, Vacenovská se probojovala do třetího kola. V Pekingu 2008 byli rovněž dva reprezentanti, Hadačová a Petr Korbel, pro něhož to byla pátá olympiáda. Oba vypadli ve druhém kole.

V olympijském turnaji se představí 172 stolních tenistů, domácí Brazílie má v soutěžích automaticky šest hráčů. Účast ve dvouhře si zajistí prvních 22 hráčů a hráček světového žebříčku podle redukovaného pořadí ke 3. květnu, každá země může nominovat maximálně dva hráče do dvouher a jednu dvojici do týmové soutěže.

Právě k případnému postupu ze světového žebříčku se upínají naděje obou českých jedniček. „Pořád je šance postoupit do Ria právě odsud,“ doufá Prokopcov, hráč číslo 70 světového pořadí, před nímž je ale velké množství čínských a japonských hráčů.

„Věřím, že také já budu mít šanci postoupit na hry z tohoto žebříčku; v Halmstadu to bude opravdu nabité a obtížné,“ pokyvuje hlavou Vacenovská, které nyní ve světovém pořadí náleží 68. příčka, ale také před ní je dlouhý zástup Asiatek.

Poněkud zmatečný postupový klíč

O dalších 40 místenek pro olympijský turnaj se bude bojovat v turnajích kontinentálních olympijských kvalifikací, kam patří i ta v Halmstadu. V případě Evropy už mají letenku do Ria jistou vítězové loňských Evropských her v Baku Dmitrij Ovtcharov z Německa a Li Jiaová z Nizozemska. Mezinárodní federace ještě udělí divokou kartu jednomu hráči v konkurenci mužů a žen.

„Tím, že se kontinentální kvalifikace hrají před 3. květnem, je to tentokrát trochu zmatečný postupový klíč. Snadno se totiž může stát, že hráči, kteří v květnu postoupí ze světového žebříčku, předtím uspějí v kontinentálních kvalifikacích a zaberou tak místo někomu jinému. Ale už se stalo,“ krčí rameny František Zálewský z České asociace stolního tenisu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze