Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sto tisíc golfistů v Česku? Názorů pro i proti přibývá

Golf-ilustrační. | foto: Martin Kabát

28 2010
Bude do roku 2013 v České republice sto tisíc golfistů? Co si o plánu České golfové federace myslí lidé, kteří do problematiky vidí lépe než běžní hráči? Na dvě anketní otázky odpovídají osobnosti, pro které je golf něčím víc než jen koníčkem - zaměstnáním, životní perspektivou i náplní.

Do diskuse můžete přispět i vy, čtenáři idnes.cz. Máte-li jakoukoli připomínku k projektu "Hraj golf, změň život", využijte možnosti zaslat tip redakci přes odkaz v dolní části homepage idnes.cz, nebo přímo e-mail na adresu josef.kaninsky@idnes.cz.

Prosíme, uveďte věk a povolání. Pokud jste aktivním golfistou či aktivní golfistkou, pak ještě hendikep.

Odborníků a reprezentantů jsme se zeptali:
1. Jaký je váš názor na plán ČGF zdvojnásobit do roku 2013 členskou základnu? Jaké má výhody, nevýhody a co přinese?
2. Je podle vás projekt "Hraj golf, změň život" reálný?

Jan Brož, zakladatel Student Golfu:
1. Zdvojnásobit členskou základnu do roku 2013 je podle nás hodně vysoká meta. Doufáme, že projekt pomůže k tomu, aby se golf rozšířil mezi více skupin obyvatelstva a ztratil nálepku drahého a snobského sportu. Pro Student Golf to znamená ulehčení práce v přesvědčování studentů, že golf lze hrát i za rozumné peníze. Otazníkem pro nás zůstává kvalita nových golfistů, potažmo tedy bezpečnosti na hřišti. Budou po absolvování pár hodin na drivingu hráči tušit, jak se na hřišti chovat? Druhým nebezpečím pak může být izolace některých hřišť a jejich uzavření pro nečleny.

Golf - ilustrační.

2. Projekt reálný je, jde v podstatě jen o rozšíření open days, které mnohá hřiště už pořádají i tak. Kromě prvku "osvědčení" tak projekt nepřináší nic převratného. Určitě bude pozitivní mediální kampaň, která upozorní na golf jako takový. Pro úspěch projektu bude klíčové, kolik klubů se zapojí.

Tomáš Slavíček, ředitel Golfové akademie Alexe Čejky:
1. S plánem ČGF souhlasím. Jsem v týmu, který stál u zrodu myšlenky. Výhody jsou nesporné, tedy profit všech účastníků a zejména profit nových hráčů. Nevýhodou je neznámá reakce zájemců, ale projekt poběží tři roky, tak se poučíme.

2. Ano, stoprocentně.

Dagmar Klásková, profesionální trenérka:
1. Podle mě nemá český golf v této fázi kapacitu pro tolik golfistů. Zejména pak nemá dostatek veřejných hřišť, tedy hřišť nižší kvality, která by byla otevřena i úplným začátečníkům. Další věcí je, kolik z nakumulovaného množství hráčů bude aktivních golfistů. Jako pozitivum beru, že se možná konečně začne ke golfu přistupovat jako k lidovému sportu, který může hrát každý kdekoliv a s kýmkoliv.

2. Je dobré se více otevřít širší veřejnosti, což už některé kluby dělaly a dělají. Mnohá hřiště jsou však už teď během sezony plně vytížena. Příbytek nových hráčů a hlavně hráčů s nízkou úrovní golfové hry a golfového povědomí může vést k přetížení hřiště. Může se pak stát, že členové těchto klubů budou nespokojeni, neboť si poctivě platí roční příspěvky a pak se na hřiště stěží dostanou. Proto si myslím, že mnohá hřiště se veřejnosti uzavřou, nebo omezí vstup začátečníkům. V tu chvíli se možná ještě více projeví diferenciace hřišť a jejich úrovní. Jak sleduji okolí a přístup k této nové situaci, tak většina hřišť na Moravě se od tohoto projektu distancuje. Všechno ukáže až čas.

Golf - ilustrační, putter.

Martin Kovařík, profesionální trenér:
1. Plán je to samozřejmě hezký, ale jeho proveditelnost bude velmi těžká. Nejvýraznější boom má golf nejspíš za sebou, do klubů už nepřichází tolik lidí jako před čtyřmi pěti lety. Pokud se nové tváře přilákat podaří, bude to jen dobře. Široká členská základna dává i větší potenciál pro výchovu výborných hráčů.

2. Tento projekt je hodně diskutabilní už kvůli postavení profesionálních trenérů. V tom mi přijde projekt poněkud nedořešený.

Karolina Vlčková, členka výkonnostní skupiny tréninkového programu ČGF:
1. Plán je to určitě dobrý. Myslím, že něco podobného uskutečnili před lety ve Švédsku, kde trávím každý rok s golfem poměrně hodně času. Golf je tam strašně populární, hrají ho celé rodiny a vůbec nemá nálepku sportu pro bohaté. Golfových hřišť všech kategorií je u nás dostatek a s rostoucím počtem hráčů se budou zlepšovat i nabízené služby. I pro soutěžní golf bude dobré, když bude širší základna hráčů. Věřím, že při dobré organizaci bude tento projekt úspěšný.

2. Projekt Hraj golf, změň život beru jako dobrý krok k naplnění cílů ČGF. Určitě je reálný a vím, že řada klubů se do něj už zapojila. Mám spoustu kamarádů, kteří by si golf chtěli zkusit. Teď budou mít možnost.

Hraj golf, změň život - tisková konference.

David Štrouf, člen výkonnostní skupiny tréninkového programu ČGF:
1. Nemyslím si, že je dobrý nápad snažit se zdvojnásobit členskou základnu v tak krátkém časovém intervalu. Obávám se, že na hřištích akorát přibude lidí, kteří nevědí nic o golfové etiketě. Uvidíme.

2. Projekt se ukazuje být konfliktem mezi kluby a ČGF. Dokud se koncepce projektu nezmění, nejsem si jistý, jestli je reálný.

Tomáš Hradecký, golfový fotograf, reportér a caddie bývalého prezidenta ČGF Hanuše Goldscheidera:
1. Doufám, že projekt ČGF bude úspěšný, že u nás do roku 2013 sto tisíc golfistů opravdu bude. Moc bych si to přál, splnil by se tak veliký sen Hanuše Goldscheidera.

2. Myslím, že projekt reálný je. Profíci a kluby se nakonec s ČGF určitě dohodnou, rádi se zapojí, protože budou chtít získat nové klienty a členy.Najdete na iDNES.czmobilní verze