Nadchází čas stíhacích závodů. Čas dalších českých útoků na medaili

Gabriela Koukalová na trati sprintu na MS v Hochfilzenu. | foto: Český biatlon/Petr Slavík

12 2017
Hochfilzen (Od našeho zpravodaje) - Se dvěma velkými nadějemi vstupuje Česko do biatlonové neděle. Na mistrovství světa v rakouském Hochfilzenu nastává po sprintech čas stíhacích závodů. Do toho ženského vyjede Gabriela Koukalová jako první. V tom mužském bude chtít na medaili zaútočit z pátého místa Ondřej Moravec.

„Stíhačka je jedna z disciplín, kde je to opravdový biatlon, takže se může stát cokoliv,“ píše se na stránkách Mezinárodní biatlonové unie.

A v těch ženských to v současné sezoně platí dvojnásob.

On-line

Stíhací závod žen budeme sledovat v podrobné reportáži

Podobně jako tomu bylo u sprintů, i stíhaček se jelo pět a hádejte, kolik biatlonistek se radovalo z triumfu? Ano, pět.

Tu úplně první v Östersundu ovládla Gabriela Koukalová, druhou v Pokljuce zase Laura Dahlmeierová, třetí v Novém Městě Anais Chevalierová. Čtvrtý stíhací závod se jel v Oberhofu a opanovala jej Marie Dorinová-Habertová a ten poslední nejlépe zvládla Kaisa Mäkäräinenová.

Časy a rozestupy

1. KOUKALOVÁ
2. Dahlmeierová (Něm.) +4
3. Chevalierová (Fr.) +25
4. Vittozziová (It.) +25
5. Sanfilippová (It.) +32
7. Dorinová-Habertová (Fr.) +43
12. Mäkäräinenová (Fin.) +57
17. PUSKARČÍKOVÁ + 1:09
21. Wiererová (It.) +1:14
32. Charvátová +1:33

Právě létající Finka poveze v neděli od 10:30 červený trikot vedoucí závodnice Světového poháru v této disciplíně. Během sezony byla ve stíhačce nejhůř jedenáctá a kromě zmíněného vítězství byla ještě dvakrát na podiu. Zároveň je také světovou šampionkou v letním biatlonu v této disciplíně.

Právě pro stíhačku se narodila. Její rychlost a schopnost měnit tempo závodu je i v 34 letech obdivuhodná.

I proto by za normálních okolností nejspíš byla největší favoritkou. Problém je, že na své dvě největší konkurentky – Gabrielu Koukalovu a Lauru Dahlmeierovou ztrácí přes padesát vteřin. A to se i tak skvělé běžkyni, jakou Mäkäräinenová je, bude těžko stahovat.

Česká biatlonistka Gabriela Koukalová na trati sprintu na MS v Hochfilzenu, v...

Titul největší favoritky si tak pro neděli uzmula právě sedmadvacetiletá Češka, na kterou ale ztrácí jen čtyři vteřiny vedoucí žena Světového poháru Dahmeierová.

„Na stíhačku se moc těším. Dokonce jsem po pátku v takové euforii, že bych nejraději závodila hned v sobotu. To se mi stává zřídka,“ smála se na sobotním tréninku.

SP ve stíhačce

1. Mäkäräinenová (Fin.) 232
2. Dorinová-Habertová (Fr.) 227
3. KOUKALOVÁ 217
4. Wiererová (It.) 194
5. Dahlmeierová (Něm.)193
6. PUSKARČÍKOVÁ 140
42. CHARVÁTOVÁ 29

Sama si přitom nemyslí, že o zlato bude bojovat pouze s dotírající Němkou. „Bude to souboj se všemi,“ předpovídá.

Hrát do karet jí může fakt, že už má na světovém šampionátu splněno. Chtěla se stát mistryní světa, a tak se jí stala hned při první individuální příležitosti. Všechno další bude navíc. „Teď si to budu užívat,“ říká sama.

Pokud však zůstane během střelby stejně koncentrovaná a na lyžích stejně rychlá jako v pátek, možná Laura Dahlmeierová znovu na pozávodní tiskové konferenci pronese: „Nic jsem nemohla udělat líp. Gábi prostě byla lepší.“

Eva Puskarčíková při nástřelu před sprintem na světovém šampionátu v...

Ze sedmnáctého místa do svého oblíbeného závodu vystartuje Eva Puskarčíková. Šestadvacetiletá biatlonistka si právě ve stíhacím závodu dojela poprvé na stupně vítězů ve Světovém poháru. Bylo to začátkem prosince v Pokljuce a kromě tohoto třetího místa byla Češka ještě dvakrát v elitní desítce. I proto je šestá v hodnocení disciplíny.

„Jenže už při čtvrteční štafetě jsem si nějak natáhla stehno. V pátek mi ho fyzioterapeut Roman Karpíšek trochu pomordoval, tak snad to pomohlo. Ještě to sice pořád docela bolí, ale snad to v neděli bude dobrý,“ doufá.

Pátečním sedmnáctým místem si stanovila nové maximum na světových šampionátech. „Že bych ho ještě vylepšila? Ráda bych, uvidíme,“ říká.

Dvě chyby na střelnici udělala v pátečním sprintu také Lucie Charvátová, což jí v součtu s pomalejším během stačilo na 32. příčku. Do stíhačky odstartuje o 1:33 minuty později než Koukalová.

Když hlava chce, ale nohy ne

Když Johannes Thignes Bö vyjížděl v sobotním sprintu jako jeden z posledních podruhé ze střelnice, podíval se na tabuli a viděl náskok devíti vteřin na Benedikta Dolla.

„To bych měl udržet,“ ujišťoval se.

Jenže v závěrečném okruhu, který Doll zajel neuvěřitelně, chyběly vracejícímu se Norovi síly. Postupně ztrácel vteřinu za vteřinou. Na metě 7,7 kilometru už byl náskok pouze šest vteřin, o kilometr a dvě stě metrů dál už jen necelé čtyři vteřiny.

A v cíli?

Bö bojoval, rval se, chtěl být znovu, už počtvrté, mistrem světa. „Jenže už jsem neměl energii. Moje hlava dneska vyhrát chtěla. Ale nohy ji neposlouchaly,“ litoval pak.

RIP⚰️♋️

Fotka zveřejněná uživatelem Johannes Thingnes Bø (@johannesbo),

Cíl proťal o 0,7 sekundy později než německý biatlonista a zrodil se historicky nejmenší odstup mezi prvním a druhým biatlonistou ve sprintu světového šampionátu. Tradiční vtipálek Bö si pak na svém Instagramu vystavil fotku z cíle, ke které připsal: RIP.

Časy a rozestupy

1. Doll (Něm.)
2. J. Bö (Nor.) +1
3. M. Fourcade (Fr.) +23
4. Bailey (USA) +30
5. MORAVEC +31
7. Eberhard (Rak.) +35
8. Björndalen (Nor.) +38
9. Schempp (Něm.) +40
21. Šipulin (Rus.) +1:14
34. VÁCLAVÍK +1:34
36. Svendsen (Nor.) +1:34
42. ŠLESINGR +1:40

Doll začal křepčit, němečtí trenéři a servismani za cílem nevěřícně poskakovali jak čertíci z krabičky.

„Když jsem startoval, viděl jsem, že Fourcade dvakrát minul. Chopil jsem se své šance. Přesto jsem si myslel, že to Johannes zvládne. Nestalo se. Je to pro mě speciální den,“ povídal přešťastný vítěz na tiskové konferenci.

Doll i Bö tak do nedělní stíhačky odstartují zároveň, s odstupem 23 vteřin je bude nahánět... vlastně pan neporazitelný.

Z pěti stíhacích závodů aktuální sezony Martin Fourcade čtyři vyhrál, jen na začátku sezony se nechal sesadit dvěma Rusy – Antonem Babikovem a Maximem Cvetkovem. Od té doby drží Francouz stoprocentní bilanci.

Martin Fourcade na trati sprintu na mistrovství světa v Hochfilzenu

Martin Fourcade na trati sprintu na mistrovství světa v Hochfilzenu

„A já vlastně vůbec nečekal, že bych mohl mít ze sprintu bronz. Když jsem dojel do cíle se dvěma chybami, doufal jsem v nejlepší desítku. Pak postupně v nejlepší pětku a teď tady sedím,“ usmál se na tiskové konferenci.

„Ale nebude to jen Martin, kdo nás může ohrozit. Budeme muset tvrdě bojovat,“ predikuje vicemistr světa Bö.

Jedním z těch, kdo bude klepat na medailovou bránu, bude i Ondřej Moravec.

Třiatřicetiletého biatlonistu sice od smíšené štafety trápí ucpané dutiny, přesto byl v sobotním sprintu nejlepším z Čechů. Na trati měl devátý nejrychlejší čas a také skvěle střílel. Až poslední nepřesnou ranou přišel o medaili.

SP ve stíhačce

1. Fourcade (Fr.) 288
2. Šipulin (Rus.) 204
3. Peiffer (Něm.) 181
4. Svendsen (Nor.) 176
5. Schempp (Něm.) 172
16. ŠLESINGR 99
26. MORAVEC 74
55. VÁCLAVÍK 9

„Teď musím nějak přežít do zítřka a ve stíhačce snad znovu podám kvalitní výkon,“ věří.

Těšit se může i na dvouapůlkilometrový okruh, který mu tady v Hochfilzenu sedí. „Ale musím se koncentrovat hlavně na střelnici. Jiná cesta k medaili nevede,“ ví.

Hodně slušnou premiéru si na světovém šampionátu v sobotu odbyl i Adam Václavík. Teprve dvaadvacetiletý biatlonista běžel úžasně, v prvním kole se dokonce měřil s rychlíkem Fourcadem. Jenže čtyři chyby na střelnici ho odsunuly na 34. místo.

„Pokud se mi v neděli poběží podobně jako dnes a polepším si na střelnici, určitě se můžu posunout,“ říká muž, který do závodu vyběhne o 1:33 minuty později než první Doll.

Adam Václavík na trati sprintu na mistrovství světa v Hochfilzenu

Adam Václavík na trati sprintu na mistrovství světa v Hochfilzenu

Čtyři chyby na střelnici odstřelily závod v sobotu také Michalovi Šlesingrovi. „Dvakrát jsem přitom oproti nástřelu cvakl doprava, ale asi to bylo málo,“ litoval pak.

Z dvaačtyřicáté příčky přesto doufá ve velký třesk a rapidní posun vpřed. „Je tady hodně zrádná střelba a možná právě proto existuje naděje na větší posun. Do desítky to mám necelou minutu,“ počítá.

Čtvrtý český biatlonista do závodu neodstartuje. Letošní česká jednička – Michal Krčmář – si vybrala svůj horší závod ve špatnou chvíli. Ve sprintu rovněž čtyřikrát chyboval a to v součtu s pomalejším během stačilo jen na 61 příčku – první nepostupovou.Nejčtenější

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

VIDEO Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu...

Bývalý brankář Slovanu: Je absurdní, že vůbec podepisují nové hráče

Brankář Barry Brust se několikrát objevil i v kanadské brance.

Hokejový gólman Barry Brust odchytal v dresu Slovanu dvě sezony, naposledy se do Bratislavy vracel...Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

VIDEO V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na...

Hamšík, smutný rekordman: Češi, máte před sebou světlejší budoucnost

Slovák Marek Hamšík (vpravo) a Theodor Gebre Selassie si podávají ruce po...

Trnava (Od našeho zpravodaje) Těsně před výkopem stadion v Trnavě bouřil, když místní hlasatel připomněl, že fotbalistu Marka...

Další z rubriky

Turné Koukalové se nekoná, show podle Tomana zničila štvavá kampaň

Petr Koukal a Gabriela Soukalová

VIDEO Ještě v pátek v diskuzním pořadu Rozstřel na iDNES.tv vyprávěla Gabriela Koukalová, jak se těší na...

Čtyři ruští biatlonisté podle IBU porušili antidopingová pravidla

START. Biatlonisté vyrážejí do závodu smíšených dvojic v Kontiolahti.

A je to tu zase... Mezinárodní biatlonová unie (IBU) informovala Ruskou biatlonovou unii o tom, že...

Hamza je druhým mužem světového biatlonu, IBU povede Švéd Dahlin

Šéf českého biatlonového svazu Jiří Hamza v pořadu Rozstřel.

Šéf českého biatlonu Jiří Hamza byl zvolen prvním místopředsedou mezinárodní unie IBU. Jejím novým...Najdete na iDNES.cz