Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Koukalová dojela ve stíhačce druhá, malý glóbus získala Dahlmeierová

Usměvavá Gabriela Koukalová po druhém místu ve stíhacím závodě v Oslu | foto: Český biatlon, Petr Slavík

18 2017
V pátek po neuvěřitelném obratu získala malý křišťálový glóbus za hodnocení sprintu ve Světovém poháru. Do stíhacího závodu tak Gabriela Koukalová v norském Oslu vyrážela uvolněná a natěšená ze čtvrtého místa. A bylo to vidět. Na střelnici nechybovala a po trati letěla. Pouze jedna biatlonistka byla v sobotu lepší – Mari Laukkanenová. Malý glóbus si devátým místem zajistila Laura Dahlmeierová.

„Není tady tak silný vítr jako při pátečním sprintu,“ hlásil už před startem trenér Zdeněk Vítek.

Možná i proto jindy tak nespolehlivá střelkyně, jakou Mari Laukkanenová obyčejně bývá, zvládla sobotní stíhací závod bez větších potíží. Pouze jednou putovala na trestné kolo – po poslední položce vestoje.

ON-LINE

Závod jsme sledovali v podrobné reportáži

I to ale devětadvacetileté Fince stačilo na druhé vítězství kariéry. Cílem projela s rukama nad hlavou, triumf věnovala zesnulému finskému trenérovi.

Hned za ní do cíle dorazila Gabriela Koukalová, která opět odjela perfektní závod. Jediný kritický okamžik přišel při třetí střelbě, kdy sedmadvacetiletá biatlonistka odkládala poslední ránu.

I tu ale nakonec zvládla sestřelit, podobně jako zbývajících devatenáct terčů. To se z 57 biatlonistek, které dojely až do cíle, povedlo už jen páté Lise Therese Hauserové, která se díky tomu posunula z dvaadvacátého místa až na páté.

Fotogalerie

„Na lyžích jsem se dneska cítila o třídu líp než v pátek. Jsem ráda, že to tak nebolelo. A šest nul i se sprintem za sebou? To vlastně vůbec nechápu, protože si na té střelbě nedávám tak záležet a najednou to jde. Ráda bych věděla, jak je to vůbec možné,“ usmála se po česká biatlonistka po dojezdu.

Třetí i se čtyřmi chybami dojela Justine Braisazová.

Celkovou vítězkou hodnocení stíhačky se stala Laura Dahlmeierová. Po výbuchu ve sprintu tentokrát německá biatlonistka udělala na střelnici pouze dvě chyby a z jednatřicátého místa se vyhoupla až na deváté.

To jí k malému glóbu bohatě stačilo.

V neděli může Češka zabojovat ještě o poslední malý glóbus – za hromadný závod. V něm na Dahlmeierovou ztrácí 11 bodů.

Tři trestná kola si na své konto připsala Veronika Vítková, která i přesto podruhé ve dvou dnech dojela v elitní desítce – na 10. místě.

„Druhé a desáté místo, to jsou perfektní výsledky,“ komentoval pro Českou televizi trenér Zdeněk Vítek.

Poslední česká reprezentantka Lucie Charvátová chybovala během závodu pětkrát a dojela třiatřicátá.

Jak se vše odehrálo

Koukalová čeká. Hned po startu se majitelka malého glóbu za sprint nechala dojet Veronikou Vítkovou a pak ji na trati pustila před sebe.

Propad Bescondové. Na páteční sprint nenavázala Anais Bescondová, která hned při úvodní ležce třikrát chybovala a propadla se do druhé desítky. Dál vedla vítězka sprintu Mari Laukkanenová, ke druhé Justine Braisazové už se přidala čistě střílející Koukalová. Vítková musela na trestné kolo a spadla na šestou příčku.

Posun Dahlmeierové. Startovala jako jednatřicátá, ale už po úvodní čisté střelbě se Laura Dahlmeierová posunula na šestnácté místo.

Finka stále bezchybná. I druhou položku vleže zvládla Laukkanenová bez větších potíží a pokračovala tak v závodě v osamění na prvním místě. Za ní už jela rovněž na střelnici perfektní Koukalová, Braisazová po trestném kole jela třetí a Vítková dál držela šestou příčku.

Odstup se nemění. Vedoucí ženy jely na lyžích hodně podobný závod. Odstup mezi Laukkanenovou a Koukalovou zůstával ve třetím kole konstantní kolem 34 vteřin. Obě navíc dál střílely bezchybně, třetí střelbu zvládla i Braisazová a na virtuálních stupních vítězů se nic neměnilo.

Dvě biatlonistky dojety o kolo. Finka jela perfektní stíhačku. Tak perfektní, že na její rychlou jízdu doplatily Eva Tofalviová se Sannou Markkanenovou, které Laukkanenová dojela o kolo.

Chyba na závěr nic nezměnila. Třetí ranou vedoucí Finka minula terč, ze střelnice tak vyjížděla o třináct vteřin před bezchybnou Koukalovou, ale i to jí stačilo. S černou páskou na ruce v cíli poklekla a triumf věnovala v pátek zesnulému finskému trenérovi.

Světový pohár v biatlounu

Oslo (Norsko)

stíhací závod: Ženy (10 km): 1. Laukkanenová (Fin.) 29:33,3 (1 trest. okruh), 2. Koukalová (ČR) -26,5 (0), 3. Braisazová (Fr.) -1:01,4 (4), 4. Gregorinová (Slovin.) -1:08,2 (1), 5. Hauserová (Rak.) -1:12,5 (0), 6. Olsbuová (Nor.) -1:15,9 (3), 7. Mäkäräinenová (Fin.) -1:51,2 (2), 8. Wiererová (It.) -1:51,2 (2), 9. Dahlmeierová (Něm.) -1:53,8 (2), 10. Vítková -1:55,7 (3), ...33. Charvátová (obě ČR) -3:40,5 (5).

Konečné pořadí stíhacích závodů (po 9 závodech): 1. Dahlmeierová 405, 2. Koukalová 384, 3. Mäkäräinenová 368, 4. Dorinová Habertová (Fr.) 346, 5. Wiererová 286, 6. Braisazová 250, ...21. Puskarčíková 152, 22. Vítková 151, 45. Charvátová 51.

Průběžné pořadí SP (po 25 z 26 závodů): 1. Dahlmeierová 1179, 2. Koukalová 1052, 3. Mäkäräinenová 933, 4. Dorinová Habertová 848, 5. Wiererová 703, 6. Braisazová 677, ...13. Puskarčíková 492, 25. Vítková 346, 53. Charvátová 101, 92. Davidová 13.

Seznamte se s mistem, kde bojují naši biatlonisté o medaile:Grafton Recruitment Praha
VEDOUCÍ PARFUMERIE v centru Prahy

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze