Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šlesingr pódium neudržel, ve stíhacím závodu v Oberhofu dojel sedmý

Michal Šlesingr s Erikem Lesserem během stíhacího závodu v německém Oberhofu. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

7 2017
Čtvrteční sprint v Oberhofu mu vůbec nevyšel. Poprvé v sezoně nestál na podiu pro tři nejlepší biatlonisty Světového poháru, ba ani na tom malém, když dojel až osmý. Na ten závod ale Martin Fourcade rychle zapomněl, v sobotní stíhačce už byl opět nezastavitelný a připsal si už osmé individuální vítězství letošní sezony. Michal Šlesingr stupně vítězů neudržel, doběhl sedmý.

V pátečním sprintu žen svítilo na areál DKB-Ski Areny v Durynském lese sluníčko. O den později bylo vše jinak. Mraky nepropustily jediný paprsek světla, navíc teplota vzduchu poprvé v době závodu klesla pod -10 stupňů.

Biatlonisté, znovu zahalení do různých šátků proti zimě, se už před startem pokoušeli všemožně zahřát a do posledních okamžiků pobíhali sem a tam.

Martin Fourcade se snaží zahřát zmrzlé ruce během stíhacího závodu v německém...

Martin Fourcade se snaží zahřát zmrzlé ruce během stíhacího závodu v německém Oberhofu.

S obtížnými podmínkami, které ještě umocnil silný vítr, jenž byl slyšet i v ruchových mikrofonech, si nejlépe poradil...

...Martin Fourcade, kdo jiný.

Francouz rychle zapomněl na tři netrefené rány, které ho ve čtvrtečním sprintu stály lepší než osmé umístění. Na úvodní položku vestoje už přijížděl ve vedoucí skupině a jako jediný z ní neudělal ani jednu chybu.

To rozhodlo.

Poslední položku už si pohlídal, zamával fanouškům v DKB-Ski Areně a vydal se za osmým individuálním vítězstvím v letošní sezoně a 57. celkově.

Cílem projel pozadu o více než minutu před Arndem Peifferem. Třetí místo sebral Emilu Svendsenovi po dramatickém finiši Dominik Windisch.

JÁ JSEM KRÁL, NEZAPOMEŇTE. Jeden výpadek stačí, osmé místo zapomenuto. Martin...

JÁ JSEM KRÁL, NEZAPOMEŇTE. Jeden výpadek stačí, osmé místo zapomenuto. Martin Fourcade projel cílem stíhacího závodu v Oberhofu pozadu.

Dlouho o stupně vítězů bojoval i ve sprintu druhý Michal Šlesingr. Celý závod se pohyboval ve vedoucí skupině, až poslední střelba ho odsunula pořadím dolů.

V těžkých podmínkách udělal tři chyby, podobně jako velká řada dalších biatlonistů a ze střelnice vyjížděl jako jedenáctý.

Znovu ale předvedl skvělý běžecký výkon - šestý nejrychlejší - a v posledním kole ještě čtyři soupeře předjel.

ON-LINE

Závod jsme sledovali v podrobné reportáži

„Vítr byl na té poslední položce silný, Michal se snažil si to pohlídat, nevyšlo to. Ale každý závod v nejlepší desítce je perfektní,“ hodnotil pro Českou televizi trenér mužů Michael Málek.

„Snad na střelnici nebudu jančit a podám co nejlepší výkon, abych se nepropadl a nejlépe ještě posunul,“ doufal Adam Václavík před stíhačkou.

Dlouho nejančil a opravdu se posouval - po druhé střelbě až do elitní desítky. Jenže čtyři netrefené rány při úvodní stojce ho poslaly pořadím dolů. „Asi se toho zalekl. Ale pořád je mladý, půlku závodu si počínal skvěle,“ komentoval Málek.

Fotogalerie

I přes sedm chyb na střelnici Václavík obsadil 33. bodované místo.

Bodovali i další dva Češi - Ondřej Moravec na střelnici chyboval pouze dvakrát, ale pomalejší běh mu nedovolil posunout se na lepší než 20. příčku. „Necítí se tady úplně nejlépe,“ prozradil Málek.

Michal Krčmář udělal na střelnici čtyři chyby a dojel osmadvacátý.

Jak se vše odehrálo

Zvláštní obrázek. V Östersundu, Pokljuce i v Novém Městě vybíhal do stíhacího závodu jako první Martin Fourcade, kterého naháněla 59hlavá tlupa biatlonistů. Až Oberhof nabídl jiný pohled. Závod z prvního místa rozjel Julian Eberhard, po kterém 10 vteřin vystartoval i Michal Šlesingr.

Žádná změna. Oproti startu nabral Michal Šlesingr před úvodní střeleckou položkou na Juliana Eberharda další čtyři vteřiny, ale to většina startovního pole. Oba pak svorně na úvodní ležce neudělali chybu a situace v úplném čele zůstávala neměnná.

Skvělá česká položka. Nebyl to jen Šlesingr, kdo z českých biatlonistů zastřílel čistě. Napodobili ho i další tři Češi ve stíhačce - Václavík se posunul už na desátou příčku, Moravec byl osmnáctý, Krčmář dvacátý.

Šlesingr stahuje. Zdálo se, že Eberhardovi to tentokrát nejede tak rychle jako ve sprintu, Šlesingr před druhou střelbou stáhl 11 vteřin a na stadion oba přijížděli téměř pospolu.

Šance pronásledovatelů. Český biatlonista na střelnici minul hned první ranou, Eberhard pak tou poslední, a tak šanci dostat se do čela měli pronásledovatelé. Využili ji Dominik Windisch s Erikem Lesserem, kteří se k česko-rakouské dvojici dotáhli. Václavík byl po jedné chybě dvanáctý, čistě střílel Moravec a posunul se na patnáctou příčku, Krčmář jel osmnáctý.

Michal Šlesingr vyjíždí ze střelnice během stíhacího závodu v Oberhofu.

Čtveřice taktizovala. Ve vedoucí skupině se nikomu nechtělo tahat tempo, a tak se dvě nejrychlejší skupiny spojily v jednu sedmičlennou.

První stojka pořadím zamávala. Jen Martin Fourcade při úvodní střelbě vestoje nechyboval a dostal se do čela o více než půlminutu. Jednu chybu udělal Peiffer, zbylá pětice včetně Šlesingra minula dvakrát. Přesto jel Šlesingr dál na čtvrtém místě a blížil se znovu čistě střílející Krčmář, který už byl dvanáctý. Naopak pro Václavíka byla položka kritická, udělal čtyři chyby a propadl se na 31. příčku.

Fourcade drama nepřipustil. Na stadion dorazil s 48 vteřinami k dobru. U třetí rány dlouho váhal, ale pak ji trefil a zbývající dvě rovněž. Francouzský suverén znovu neměl konkurenci. Naopak za ním byste čistou střelbu hledali marně. Peiffer musel na dvě trestná kola, což mu přesto k udržení druhého místa stačilo. Další biatlonisté chybovali třikrát, včetně Michala Šlesingra.

Windisch přelstil Svendsena. Dlouho to vypadalo, že si Svendsen dojede pro třetí místo, až v posledních metrech ho udolal italský biatlonista Dominik Windisch. Skvělé závěrečné kolo měl i Michal Šlesingr, který předjel nejbližší čtyři biatlonisty a v cíli byl sedmý.

Závody SP v biatlonu v Oberhofu

Muži:

Stíhací závod (12,5 km): 1. M. Fourcade (Fr.) 36:45,7 (1 tr. okruh), 2. Peiffer (Něm.) -1:09,9 (3), 3. Windisch (It.) -1:32,4 (5), 4. Svendsen (Nor.) -1:32,6 (5), 5. Lesser (Něm.) -1:36,1 (5), 6. Babikov (Rus.) -1:40,7 (5), 7. Šlesingr (ČR) -1:54,0 (6), 8. L'Abee-Lund (Nor.) 1:55,3 (5), 9. Pryma (Ukr.) -1:55,3 (2), 10. Cvetkov (Rus.) -2:03,9 (4), ...21. Moravec -2:50,1 (2), 28. Krčmář -3:37,4 (4), 33. Václavík (všichni ČR) -4:23,6 (7).

Průběžné pořadí SP (po 10 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 562 b., 2. Šipulin (Rus.) 352, 3. Schempp (Něm.) 310, 4. J. Bö (Nor.) 308, 5. Peiffer 303, 6. Cvetkov 299, ...13. Šlesingr 221, 15. Moravec 209, 16. Krčmář 201, 45. Soukup (ČR) 51, 52. Václavík 32, 81. Krupčík (ČR) 3.Najdete na iDNES.czmobilní verze