Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šlesingr doběhl stíhačku šestý. Mrazivý podnik v USA vyhrál Fourcade

Michal Šlesingr (s číslem 14) na trati stíhačky v Presque Isle. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

12 2016
Pouze jednou sestřelil všech pět terčů, přesto nepřesná muška nepřipravila Michala Šlesingra o výborný výsledek. Český biatlonista doběhl ve stíhacím závodě v Presque Isle na šestém místě. Závod v krutém mrazu vyhrál Martin Fourcade z Francie.

Fourcadovi spadlo vítězství do náruče při poslední střelbě. Ač vítěz sprintu Johannes Bö z Norska přijel na střelnici o 40 sekund dříve než Francouz, odjížděl až za jeho zády. Po dvou čistých položkách dvakrát chyboval a než obkroužil 300 metrů kolem domečku, biatlonový velmistr mu pláchl do dálky.

On-line reportáž

Závod jsme sledovali minutu po minutě

Fourcade, s hlavou schovanou v kukle a vymrzlým úsměvem, dosáhl na 48. vítězství kariéry. V liduprázdném středisku ve státě Maine, kde teplota spadla na minus šestnáct stupňů, mu nikdo neaplaudoval. Plácl si až s druhým Johannesem Bö.

Michal Šlesingr dorazil do cíle s třemi chybami a vysokým odstupem dvou minut, ale jako šestý. Michal Krčmář minul čtyřikrát a skončil na 28. místě.

Fotogalerie

„Super. Konečně zase do desítky. Výsledek bereme všemi deseti,“ hodnotil trenér Marek Lejsek. „Bojoval i Michal Krčmář. Závod ho může povzbudit.“

Šlesingr minul jednou vleže a pak dvakrát poslední ránu při položkách vestoje. Právě tehdy se rozhodlo, že místo na stupně vítězů se postaví při ceremoniálu vedle nich. Na rozdíl od sprintu běžel výborně. Měl v cíli desátý nejlepší čas.

„Poslední rány budou Michala mrzet. Na třetí položce mu ujela skupina kolem pátého místa,“ řekl Lejsek. „Při poslední střelbě trošku pospíchal a už se viděl na trati. Pátou ránu si nepřipravil a letěla daleko. Centimetr od terče.“

Vzhledem k okolnostem to však byl vynikající počin.

Položka byla hodně nervózní. Němec Lesser chyboval třikrát, Rastorgujevs z Lotyšska dokonce čtyřikrát. Otevřela se tím šance pro Šlesingra, který si dával záležet. Na stavu zůstal nejdéle ze soupeřící skupiny. Teče padaly jeden za druhým. Až ten poslední zůstal černý!

Češi nepojedou sobotní štafetu

Stav nemocného Ondřeje Moravce, který musel vynechat sprint a tím pádem také stíhačku, se podle trenéra Marka Lejska nelepší. „Horečka mu vylétla na 38 stupňů. Povolávali jsme doktora,“ popisoval. Český tým tudíž nebude moci nastoupit do sobotní štafety, jelikož do Spojených států odletěl pouze ve čtyřech.

Po závodě se na sebe Šlesingr zlobil: „Co k tomu říct, poslední rány nedává jenom blbec. Čtyřikrát jsem dokázal ty rány vypracovat a popáté jsem tu koncentraci neudržel, a to hned dvakrát za sebou.“

Český biatlonista se přesto z hranice první desítky posunul až na šesté místo, které udržel před Američanem Burkem a Bulharem Ilievem až do cíle. Vylepšil tak čtrnáctou příčku ze sprintu a potřetí v sezoně doběhl v nejlepší desítce.

Jediným dalším Čech na startu byl Michal Krčmář, který po 28. místě bodoval už pojedenácté v řadě. „Pravidelně bodovat, to bylo před sezónou moje přání i můj plán. Jsem rád, že ho dokážu opravdu i realizovat,“ prohlásil pro stránky biatlonového svazu.

Podmínky v Presque Isle byly k biatlonistům hodně nevlídné. Nejenže je sužoval velký mráz, který málem přesáhl povolenou hranici minus osmnáct. Na střelnici se točil vítr a nikdo nedokončil závod s nulou. Vítěz z Canmore Ital Windish dokonce minul deset terčů a k 12,5 kilometru běžel jeden a půl navíc.

„První dvě kola jsem myslel, že na trati zamrznu. Pak jsem se trochu zahřál, ale nos stále necítím, stejně jako jednu nohu, úplně jsem v ní ztratil cit,“ popsal podmínky Šlesingr. „Bylo štěstí, že se dalo jet ve skupinkách a občas se tak za někoho schovat. To mi pomáhalo spořit energii a nepromrznout úplně.“

Světový pohár v biatlonu v Presque Isle (USA)

Muži - stíhací závod (12,5 km): 1. M. Fourcade (Fr.) 31:04,4 min. (2 trest. okruhy), 2. J. Bö (Nor.) -24,8 (3), 3. Šipulin (Rus.) -1:11,5 (2), 4. Eder (Rak.) -1:39,7 (3), 5. Bjöntegaard (Nor.) -1:57,6 (2), 6. Šlesingr (ČR) -2:02,7 (3), 7. Burke (USA) -2:04,9 (3), 8. Iliev (Bulh.) -2:08,7 (4), 9. Pryma (Ukr.) -2:14,0 (3), 10. Povarnicin (Rus.) -2:28,1 (2), ...28. Krčmář (ČR) -3:54,2 (4).

Průběžné pořadí SP (po 19 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 917 b., 2. Šipulin 694, 3. T. Bö (Nor.) 606, 4. Eder 564, 5. Schempp (Něm.) 551, 6. J. Bö 541, ...18. Moravec (ČR) 335, 26. Šlesingr 264, 27. Krčmář 264, 59. Soukup 51, 69. Krupčík (oba ČR) 22.Biatlon na ZOH 2018

Od 9. do 25. února 2018 se v jihokorejském Pchjongčchangu uskuteční XXIII. zimní olympijské hry. Biatlonisté usilují o 11 medailových sad. Muži i ženy mají stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Michal Krčmář, Michal Šlesingr, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová

Najdete na iDNES.czmobilní verze