Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Stíhačku ovládl Šipulin, Moravec dojel v nejlepší desítce. Skončil osmý

Ondřej Moravec na trati stíhacího závodu v Oslu | foto: Český biatlon, Petr Slavík

18 2017
Závěrečný stíhací závod sezony se v norském Oslu změnil v krásný souboj tří biatlonových velikánů, o vítězství na poslední střelecké položce pálili Nor Johannes Thingnes Bö, Francouz Martin Fourcade a Rus Anton Šipulin. A právě třetí jmenovaný si vedl nejlépe. Stíhačka se povedla také Ondřeji Moravcovi, i přes dvě chyby na střelnici doběhl osmý.

Moravec navázal na povedený páteční sprint a k sedmé příčce přidává osmou ze stíhacího závodu.

Moravec o svém posledním výstřelu:

„Hodně, opravdu hodně mě mrzí ta poslední rána. Být to nula, mohl se ten finiš vyvíjet úplně jinak. Asi bych tam bojoval s Fredrikem Lindströmem. Každopádně to nebyl ode mě úplně zlý závod, ale prostě když jedete vpředu, tak tam není žádný slaboch. Ti kluci na tom byli se silami momentálně lépe než já. Celkově jsem ale spokojený. Stále se držím v první desítce a z toho mám radost.“

„Nula na odchod musí být,“ litoval chyby při čtvrté střelecké položce v rozhovoru pro Českou televizi.

Výborné představení má za sebou Michal Krčmář, který startoval osmadvacátý a polepšil si, hlavně díky přesné střelbě, na 13. pozici.

Zatímco Krčmář minul jen jednou, Michal Šlesingr musel na tři trestná kola a nevešel se do nejlepší třicítky. Jaroslav Soukup skončil čtyřiačtyřicátý, hned za ním ve výsledkové listině figuruje Adam Václavík.

Z vítězství se raduje Šipulin, do cíle dorazil s bezpečným náskokem před Fourcadem. Na Böa, vítěze sprintu, zbyl bronz.

V jednom z prudkých stoupání totiž nezachytil Fourcadeův nástup a prohrál duel o stříbro.

Poslední rána mimo

Moravec vyrážel na trať jako sedmý, o 7,6 sekundy za třetím Šipulinem. Při dobré střelbě a obstojném běhu mohl pomýšlet na zisk cenného kovu.

Jenže už první střelecká položka přinesla komplikace. Český biatlonista zalehl, sestřelil první čtyři terče, pátá rána se mu ovšem už do vymezeného prostoru nevešla. Klapka nespadla.

Fotogalerie

Moravec tak po obkroužení jednoho trestného kola pokračoval na sedmém místě, půl minuty za vedoucím Šipulinem.

Druhý muž celkového hodnocení Světového poháru totiž na rozdíl od Böa a Fourcadea nechyboval a šel do vedení. Nejbližším pronásledovatelem se stal Rakušan Dominik Langertinger.

Jak se první ležka povedla dalším Čechům? Šlesingr, Krčmář i Soukup pálili neomylně, Václavík dvakrát oběhl trestné kolo.

Deset přesných ran

Moravec při dalších dvou střeleckých zastávkách ani jednou neminul, povedla se mu jak ležka, tak stojka. A náhle byl čtvrtý, 27 sekund od bronzové medaile.

Třetí příčku v tu chvíli držel Šipulin, při první střelbě vestoje totiž jednou netrefil přesně a z vedoucí pozice se propadl těsně za Böa s Fourcadem. Tři největší biatlonové hvězdy tak běžely po trati prakticky bok po boku.

Anton Šipulin na trati stíhacího závodu v Oslu

Anton Šipulin na trati stíhacího závodu v Oslu

Schylovalo se k velkému finále.

Za vedoucím triem probíhaly další bitvy o umístění. Kupředu se dral Krčmář, jenže zaváhání na stojce jej nepustilo do nejlepší desítky, naopak odsunulo českého závodníka na průběžnou 17. pozici.

Strhující finále pro Šipulina

Šipulin, Böe, Fourcade. V takovém pořadí dorazili tři kandidáti na zlato počtvrté na střelnici. Dělily je desetiny sekundy.

O vítězi nerozhodne běh, ale střelba.

Všichni tři si stoupají vedle sebe, s prstem na spoušti míří.

Fourcade chybuje, Bö také, Šipulin nikoliv. Stíhací závod v norském Oslu vyhraje!

On-line ze závodu

Ze střelnice odjíždí s náskokem 21 sekund před dvojicí pronásledovatelů, ke které se žel nepřidá Moravec.

Českou jedničku zase zradí muška při posledním, pátém výstřelu. Z prozatímní čtvrté pozice následuje pád na pátou, v zádech má Moravec navíc silné běžce.

Zatímco si Šipulin jede pro vítězství, za ním se rozhoří duel o stříbro. Vyvrcholí v prudkém kopci, v jednom z nejtěžších bodů na trati Fourcade zaútočí a jeho vysoká frekvence běhu maří Böovy stříbrné naděje.

Momentka ze stíhacího závodu mužů v Oslu, do cíle přijíždí jako první Anton...
Momentka ze stíhacího závodu mužů v Oslu, do cíle přijíždí jako první Anton...

Domácí favorit skončí třetí.

A co Moravec? Udrží za sebou rakouské rychlíky Simona Edera s Julianem Eberhardem? Ne. Do cíle dojíždí osmý, dostává se před něj také Ital Lukas Hofer.

Průběžným pořadím naopak stoupá Krčmář, při druhé stojce úspěšně skládá reparát, ani jednou nechybuje a odjíždí čtrnáctý. V cílové rovince si ještě o místo polepší, když ve finiši udolá Nora Tarjeiho Böa.

SP v biatlonu v Oslu - stíhací závod:

Muži (12,5 km):

1. Šipulin (Rus.) 32:11,9 (1 trest. okruh), 2. M. Fourcade (Fr.) -5,7 (2), 3. J. T. Bö (Nor.) -21,6 (2), 4. Lindström (Švéd.) -44,7 (0), 5. Hofer (It.) -55,5 (2), 6. Eberhard -55,6 (3), 7. Eder (oba Rak.) -56,1 (3), 8. Moravec (ČR) -57,3 (2), 9. Garaničev (Rus.) -1:03,7 (3), 10. Rastorgujevs (Lot.) -1:19,9 (3), ...13. Krčmář -1:35,1 (1), 34. Šlesingr -3:06,2 (3), 44. Soukup -3:50,9 (3), 45. Václavík (všichni ČR) -4:04,5 (4).

Konečné pořadí stíhacích závodů (po 9 závodech): 1. M. Fourcade 502, 2. Šipulin 392, 3. Peiffer (Něm.) 298, 4. J. T. Bö 278, 5. Svendsen (Nor.) 249, 6. Schempp (Něm.) 233, ...13. Krčmář 196, 15. Moravec 191, 27. Šlesingr 142, 58. Soukup 21, 61. Krupčík 17, 70. Václavík 9.

Průběžné pořadí SP (po 25 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 1302, 2. Šipulin 901, 3. J. T. Bö 808, 4. Eberhard 722, 5. Schempp 720, 6. Peiffer 715, ...12. Moravec 583, 17. Krčmář 466, 23. Šlesingr 384, 62. Soukup 52, 65. Krupčík 48, 67. Václavík 42.Najdete na iDNES.czmobilní verze